De retailvastgoedmarkt stond dit jaar in het teken van herstel en nieuwe dynamiek
De winkelmarkt is herstellende, de sector is veerkrachtig, schrijven vastgoedfinancieringsexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans. In hun nieuwste blog voor VJ gaan zij in op de trends die dit jaar zichtbaar werden.
Na jaren van onzekerheid en transitie toont de Nederlandse retailvastgoedmarkt in 2025 duidelijke tekenen van herstel. Volgens CBRE steeg het beleggingsvolume in winkelvastgoed in de eerste helft van het jaar met maar liefst 61 procent tot 900 miljoen euro, waarmee de sector zich positief onderscheidt van andere vastgoedsegmenten zoals logistiek en woningbouw. Duidelijk is dat retail niet alleen een plek voor funshoppen is, maar ook dat het speelveld dynamisch is waarin beleggers, ondernemers en consumenten elkaar opnieuw moeten vinden.
Hoewel de coronajaren diepe sporen trokken in de winkelstraten en beleggingsmarkt, laten recente cijfers zien dat het tij langzaam keert. Maar het speelveld toont wel ook onderscheid. Hogere consumentenbestedingen zorgen ook voor meer activiteit in winkelgebieden. Naast hoofdwinkelstraten zien we dat terug op locaties met een sterke mix van dagelijkse voorzieningen, horeca en lokale retailconcepten. Het aantal actieve detaillisten daalt nog steeds, maar minder hard dan in het verleden. Vooral mode- en luxewinkels blijven kwetsbaar. Zij opereren in een uitdagend speelveld en moeten hun concepten en assortiment continu blijven vernieuwen. Grote problemen geeft dat op dit moment echter niet. Bij leegstand staan er snel weer nieuwe ondernemers op. Verschuivingen naar discounters en vintage, van non-food naar food en naar omnichannel winkels zet zich door. Dat wijst op een veerkrachtige sector.
Trends die het landschap vormgeven
De retailmarkt in 2025 wordt gekenmerkt door een aantal structurele trends welke we ook vorig jaar reeds in onze blog adresseerden. In 2025 zagen we die weer bevestigd met interessante ontwikkelingen:
• Digitale transformatie: Fysieke winkels integreren steeds meer technologie. Zo zijn Electronic Shelf Labels (ESL) in opmars, waarmee retailers realtime prijsupdates kunnen doorvoeren. Een goed voorbeeld is Jumbo, dat ESL-systemen in meerdere filialen heeft uitgerold om prijsfouten te minimaliseren en efficiëntie te verhogen.
• Veranderend consumentengedrag: De hybride consument schakelt moeiteloos tussen prijsbewust en merkgericht. ABN Amro beschrijft deze consument als strategisch en pragmatisch, met een voorkeur voor cashback en gepersonaliseerde aanbiedingen. De opmars van discounters en tweedehandswinkels, zoals Wibra, TK Maxx en Die Grenze, draagt bij aan een veerkrachtige sector die inspeelt op prijsbewuste consumenten en duurzaamheid.
• Duurzaamheid en circulariteit: Tweedehandswinkels en circulaire concepten winnen terrein. MUD Jeans lanceerde in 2025 de eerste jeans van 100 procent post-consumer gerecycled katoen, een mijlpaal in circulaire mode.
• Innovatie en investeringen: Retailers investeren in technologie om relevant te blijven. ING wijst op de noodzaak van automatisering en omnichannelstrategieën, waarbij vooral supermarkten en drogisterijen vooroplopen in omzetgroei dankzij slimme innovaties.
• Personeelstekorten en kosten: Twee derde van de ondernemers ervaart personeelstekorten. Om dit op te vangen, zetten bedrijven in op automatisering en betere arbeidsvoorwaarden. Vooral grotere bedrijven investeren in technologie om processen te stroomlijnen. Een uitdaging voor de retailsector.
• Verschuiving in het winkellandschap: Grote winkelcentra zoals Stadshart Zoetermeer worden overgenomen door partijen als Wereldhave en Sofidy, die inzetten op schaal en multifunctionaliteit. Tegelijkertijd daalt de winkelruimte per inwoner, wat wijst op een efficiëntere benutting van fysieke ruimte. Stadshart Zoetermeer was een van de voorbeelden van de succesvolle heroriëntatie van Wereldhave. De strategie om klassieke winkelcentra te transformeren tot Full Service Centers – met een mix van retail, horeca, zorg en leisure – blijkt effectief. De transformatie van locaties zoals Tilburg en Zoetermeer toont aan dat visie en schaalbaarheid hand in hand gaan.
Herstel en heroriëntatie
Retailvastgoed in 2025 bevindt zich in een fase van herstel en heroriëntatie. De markt toont veerkracht, vooral op locaties met een sterke mix van functies en een duidelijke visie. Beleggers en ondernemers die inspelen op trends zoals digitalisering, duurzaamheid en veranderend consumentengedrag, vinden volop kansen. Retail is springlevend, maar je moet wel wat lef hebben en durven vernieuwen. Maar laten we ook realistisch zijn; voor een deel van de markt is transformatie naar een andere functie 'the way to go'!
Laatste nieuws
- 25-08-2026 11:45 2.215 m2 kantoorruimte verhuurd in Munthof Amsterdam
- 25-08-2026 11:17 Omgevingsvergunning verleend voor Citywall aan het Stadhuisplein in Eindhoven
- 25-08-2026 11:01 Zorgen over verkeer en parkeren bij ontwikkeling woontorens in Leidschenveen
- 25-08-2026 10:36 Twintig woningen op voormalige Biotrading-locatie in Mijdrecht
- 25-08-2026 10:26 Bridges koopt Vredenburg 17-19 in Utrecht
- 25-08-2026 10:03 Overdekte winkelcentra profiteren van hitte
- 25-08-2026 09:57 Scapino zet verdere groei in en mikt op 230 vestigingen: ‘Onze klant zoekt betaalbare schoenen en kleding in de directe omgeving’
- 25-08-2026 09:33 Amerikaans bedrijf huurt bedrijfsruimte in Velp
- 25-08-2026 09:14 Vastgoed blijft een people’s business
- 24-08-2026 15:23 Sander Dekker nieuwe algemeen directeur Van Gelder Groep
- 24-08-2026 14:09 Drie vestigingen New York Pizza failliet
- 24-08-2026 13:19 Maximale piekbelasting nieuwbouwwijken extra voorwaarde bij nieuwbouwwijken
- 24-08-2026 12:22 Twee Rotterdamse ambtenaren ontslagen na nieuwe onthullingen over bouwprojecten
- 24-08-2026 12:09 EIB: Kabinet rekent zich rijk met transformatie, splitsen en optoppen
- 24-08-2026 11:33 Pieces opent vestigingen in Middelburg en Maastricht
- 24-08-2026 11:21 Opvallende paradox in bouwsector: Betaalbaarheid topzorg, maar niet voor eigen bedrijf
- 24-08-2026 10:49 Groningen profiteert van krapte op Amsterdamse datacentermarkt
- 24-08-2026 10:42 Hypotheekrente 10 jaar vast met NHG stijgt naar hoogste niveau van 2026
- 24-08-2026 10:35 Portaal koopt woningproject in Nieuwegein met 189 sociale huurwoningen
- 21-08-2026 16:58 Het Rijk heeft geen geld voor tramlijn naar nieuwe woonwijk Rijnenburg Utrecht
- 21-08-2026 16:21 RvS veegt bezwaren van tafel, na 12 jaar toch longstayhotel in Amsterdam-West
- 21-08-2026 13:39 Montea ziet vraag naar grote logistieke locaties aantrekken en houdt vast aan groeistrategie
- 21-08-2026 12:57 Johanna Hirscher per 1 oktober bestuurder bij Rochdale
- 21-08-2026 11:48 WSP zet overnamepoging Arcadis door
- 21-08-2026 10:50 Woningaanbod groeit, maar Jan Modaal kan minder kopen
- 21-08-2026 10:20 Lelystad en Centrada maken afspraken tegen woonfraude








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.