Optoppen of doortobben?
Optoppen verdient meer dan applaus, schrijven vastgoedfinancieringsexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans in hun nieuwste blog voor VJ. De centrale vraag is dan ook: gaan we optoppen, of blijven we doortobben?
De woningnood in Nederland is nijpender dan ooit. Met een tekort van bijna een miljoen woningen tot 2030 is de druk op beleidsmakers, ontwikkelaars en woningcorporaties enorm. Terwijl nieuwbouwprojecten vaak jaren duren en stuiten op ruimtegebrek, stikstofregels en bezwaarprocedures, biedt het optoppen van bestaande gebouwen een kansrijk alternatief. Woningnood vraagt om hoogte naast breedte. Maar ondanks de potentie blijft de toepassing achter.
Optoppen – het toevoegen van een extra woonlaag op bestaande gebouwen – wordt door het Rijk inmiddels expliciet genoemd als een van de speerpunten in de strijd tegen de woningnood. Demissionair minister Mona Keijzer (VRO) stelt dat hiermee tot 2030 zo’n 100.000 woningen gerealiseerd kunnen worden. Ook in de
recente begroting wordt optoppen genoemd als een van de speerpunten. In de praktijk blijft de teller echter steken op slechts enkele duizenden. Waarom?
Belemmeringen: Van parkeernormen tot VvE’s
De grootste obstakels zijn juridisch en bestuurlijk van aard. Zo vereisen veel gemeenten dat bij elke nieuwe woning extra parkeerplaatsen worden gerealiseerd – een onmogelijke opgave in dichtbebouwde wijken. Daarnaast vormen Verenigingen van Eigenaren (VvE’s) een bottleneck: voor optoppen is vaak 80 tot zelfs 100 procent instemming nodig van de leden. Ook ontbreekt het veel VvE’s aan financiële middelen om mee te investeren in verduurzaming of renovatie, laat staan uitbreiding. Kortom, zoals altijd is het lijstje belemmeringen weer indrukwekkend:
• Strikte parkeernormen die moeilijk toepasbaar zijn
• Traag vergunningsproces door gebrek aan gemeentelijke capaciteit
• Onvoldoende schaal en standaardisatie, waardoor kostenbesparing uitblijft
• Onbekendheid met juridische en sociale implicaties
• VVE als bottleneck
Recente initiatieven: Kleine stappen vooruit
Toch zijn er lichtpuntjes. Sinds februari 2025 is er een nieuwe subsidieregeling (SFT) beschikbaar voor flex- en transformatiewoningen, waaronder optopprojecten vallen en aanjaagsubsidies vanuit de Provincie (zie De Vliegende Brigade - Provincie Zuid-Holland) geïnitieerd. Partijen als Van der Bouw laten zien hoe optoppen in de praktijk werkt en dat optoppen niet alleen een technische uitdaging, maar vooral ook een organisatorische. Ook zijn er succesvolle voorbeelden, zoals in Buitenveldert, waar Creative City Solutions optoppen combineert met verduurzaming van het bestaande complex. Deze koppeling maakt het voor VvE’s aantrekkelijker om mee te werken: de opbrengst van de nieuwe woningen wordt gebruikt om het hele gebouw te verbeteren.
Politiek: Verkiezingsprogramma’s vol ambitie
Met de verkiezingen van 29 oktober in aantocht, is wonen hét thema in vrijwel elk verkiezingsprogramma. Vrijwel alle partijen erkennen de urgentie en pleiten voor meer regie, snellere procedures en creatieve oplossingen zoals splitsen, transformeren en optoppen. De VVD wil optoppen expliciet makkelijker maken, het CDA en BBB willen meer ruimte in regelgeving creëren, en NSC zet in op actieve Rijksregie en kortere procedures. GroenLinks-PvdA en D66 benadrukken het belang van betaalbaarheid en duurzaamheid, en zien optoppen als onderdeel van een bredere volkshuisvestelijke aanpak. Aan politieke steun geen gebrek.
Doorkijkje: Optoppen als structurele bouwvorm?
De komende kabinetsperiode zal moeten uitwijzen of optoppen daadwerkelijk van de grond komt. De bouwregelgeving is verder verduidelijkt met het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) vorig jaar en meer in de pen. Als deze aanpassingen gepaard gaan met financiële stimulansen, versoepeling van lokale parkeernormen, opschaling en standaardisering kan optoppen uitgroeien tot een volwaardige derde bouwvorm – naast nieuwbouw en transformatie. Om optoppen te stimuleren, is een landelijke aanpak dan ook ontwikkeld langs drie actielijnen:
1. Faciliteren – door beleid en regelgeving te verduidelijken en op relevante punten aan te
passen.
2. Opschalen – gericht op seriematige toepassing, vooral in naoorlogse wijken.
3. Standaardiseren – ontwikkeling van gestandaardiseerde processen en producten.
Deze aanpak moet optoppen toegankelijker en betaalbaarder maken voor gemeenten, corporaties en marktpartijen. De potentie is er. De urgentie ook. Maar zonder daadkrachtige politieke keuzes, vereenvoudigde regelgeving, standaardisering en slimme financiële modellen blijft optoppen een papieren belofte. De vraag is dus niet óf we kunnen optoppen, maar of we de moed hebben om het echt te doen. Anders blijven we doortobben.
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.