'Financieringsgat voor vastgoedleningen tot € 20 miljoen'
De grote Nederlandse financiers verstrekken minder vastgoedleningen onder de € 20 miljoen. Traditionele banken tonen steeds minder belangstelling voor onroerend goed en alternatieve financiers zijn vooral geïnteresseerd in óf relatief kleine leningen óf relatief grote leningen. Het gevolg is dat in Nederland een fors gat ontstaat voor het financieren van vastgoed tussen € 5 en € 20 miljoen, zo blijkt uit onderzoek van KPMG
“Steeds minder banken in Nederland vinden de financiering van vastgoed van groot strategisch belang”, zegt Frank Mulders van KPMG Real Estate Advisory. “En als zij al belangstelling hebben, is dat met name voor het financieren van beleggingsobjecten en veel minder voor het financieren van ontwikkelingsprojecten.”
Uit de Property Lending Barometer 2019 van KPMG, een onderzoek naar het sentiment voor vastgoedfinanciering bij zeventig Europese banken in vijftien Europese landen, blijkt dat 60% van de Nederlandse banken vastgoedfinanciering strategisch niet belangrijk vindt. Verder blijkt uit het onderzoek dat in de eerste zes maanden van dit jaar in Nederland 22% minder in onroerend goed werd geïnvesteerd dan in het eerste half jaar van 2018.
Duitsland en VK domineren vastgoedinvesteringen
Niet alleen in Nederland namen de investeringen af. Ook in Europa was sprake van een aanzienlijke daling. In Europa werd in de eerste zes maanden van dit jaar voor een bedrag van € 114,3 miljard in vastgoed geïnvesteerd, 15% minder dan in de eerste helft van 2018.
Mulders: “Deze daling heeft vooral te maken met de gematigde economische vooruitzichten, de politieke onzekerheid, een tekort aan geschikte activa en de veranderde behoefte in Europa. In Europa waren overigens grote verschillen zichtbaar. Duitsland en het Verenigd Koninkrijk waren in de eerste zes maanden van 2019 goed voor bijna de helft van het totale Europese transactievolume. Toch was ook in deze landen sprake van een daling. In het Verenigd Koninkrijk waren met name de steeds grotere politieke onzekerheid rond Brexit en een weinig actieve retailsector van invloed op de vastgoedinvesteringen. Europees gezien zijn kantoorgebouwen nog altijd het meest in trek bij investeerders, gevolgd door woningen en winkels.”
Kredietverlening in de lift
“Als wij kijken naar de kredietverlening door banken in het algemeen, dan zien wij dat sinds 2014 in heel Europa sprake is van aanhoudende groei”, constateert Mulders. “Vooral als gevolg van een versoepeling van de leningsvoorwaarden en de aanhoudende vraag voor alle categorieën leningen. Deze trend zal dit jaar naar verwachting doorzetten door de steeds grotere concurrentie op de markt, concurrentie die vooral in de grootste landen van het eurogebied bijdraagt aan eenvoudiger kredietvoorwaarden."
"Het rentebeleid van de Europese Centrale Bank heeft bovendien al een aantal jaren een positief effect op de financieringsmogelijkheden in Europa en speelt ook een belangrijke rol in de verbetering van de vooruitzichten voor bankleningen. Ook de druk op de banken om hun balans te consolideren en meer niet-renderende leningportefeuilles te verkopen, blijft een belangrijke rol spelen. In de eerste helft van 2019 verkochten Europese banken voor een totaal bedrag van € 50 miljard aan ‘non-performing loans’.”
Alternatieve financiers
Als het gaat om traditionele vastgoedfinanciering zien banken vooral de concurrentie van niet-lokale commerciële banken toenemen. Mulders: “Vooral in Centraal en Oost-Europa. In andere Europese landen zien banken durfkapitaal- en schuldfondsen als de belangrijkste concurrenten. Ook in Nederland zien wij steeds meer alternatieve financiers toetreden tot de vastgoedmarkt. Vaak zijn dit fondsen die zich focussen op een bepaalde niche. Om een positie op de markt te verwerven en de hogere rendementseis te rechtvaardigen zijn zij veelal bereid een groter gedeelte van de vastgoedinvestering te financieren. Het totale volume van deze financiers is mede door de specifieke focus die zij hanteren echter te beperkt om het geschetste financieringsgat op korte termijn op te vangen”.
Laatste nieuws
- 15-06-2026 10:00 Netcongestie bij bestaande bouw: Op wiens naam staat de aansluiting?
- 15-06-2026 06:00 De opmars van de conceptontwikkelaar: ‘Een sterk concept vormt de basis voor de verdere uitwerking’
- 14-06-2026 07:51 Jysk opent nieuwe winkel in Barneveld en wil verder uitbreiden in Nederland
- 14-06-2026 07:43 PingProperties verhuurt circa 6.000 m² in UP Office Building Amsterdam
- 14-06-2026 07:37 HEMA verlengt langjarig huurcontract in centrum Alkmaar
- 12-06-2026 16:26 Rotterdamse Zevenkamp krijgt er bijna 500 woningen bij
- 12-06-2026 16:03 Haag Wonen tekent voor 66 sociale huurwoningen in Skymark in Haagse Binckhorst
- 12-06-2026 15:47 DNB verwacht flink lagere economische groei met 2,7 procent inflatie
- 12-06-2026 14:05 Provada 2026: De woningmarkt wacht, Defensie bouwt
- 12-06-2026 10:47 NSI zet streep door houten kantoortoren Well House op Zuidas
- 12-06-2026 09:59 Gouda laat voorkeursrecht Rabobanklocatie los na afspraken: ‘Zonder dit instrument was dit waarschijnlijk niet mogelijk’
- 12-06-2026 09:48 PingProperties verkoopt geoptimaliseerd winkelcentrum Passage Schiedam
- 12-06-2026 09:24 Ontwikkeling van 38 hectare logistieke infrastructuur voor koel- en vrieslogistiek voor Rotterdam Food Hub
- 12-06-2026 09:17 Deka Immobilien koopt koelopslag VDH Cooling in regio Rotterdam
- 12-06-2026 06:00 Buitenlandse bedrijven: 'Vestigingsklimaat verslechtert door woningtekort en politiek klimaat'
- 11-06-2026 16:48 Veghel krijgt 132 woningen in nieuw parkgebied Mintveld
- 11-06-2026 16:43 Kabinet wacht met aanpak fiscale vastgoedconstructies
- 11-06-2026 15:56 Interstellar IT Services huurt kantoorruimte in Amersfoort
- 11-06-2026 15:32 Rembrandt M&A huurt kantoorruimte in Rembrandt Tower Amsterdam
- 11-06-2026 15:14 Altera koopt 152 huurwoningen in Barrio Lobi Amsterdam-Zuidoost
- 11-06-2026 14:40 ECB verhoogt rente voor het eerst in bijna drie jaar
- 11-06-2026 14:04 LVDH Finance in gesprek met intermediairs: ‘Studentenhuisvesting is terug op de radar’
- 11-06-2026 12:46 'Logistieke sector blijft uitbreiden, maar stuit op realisatieproblemen'
- 11-06-2026 12:12 Portaal koopt 130 sociale huurwoningen in Cartesius Utrecht
- 11-06-2026 11:37 Annexum kiest Fris voor beheer van supermarktfondsen
- 11-06-2026 11:06 Maarsen Groep ontwikkelt 95 woningen voor Ymere in Amsterdam-Noord








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.