Prinsjesdag: de maatregelen voor de woningmarkt op een rij
Het is alweer twee weken geleden dat de gouden koets door Den Haag reed en de koning de Troonrede voordroeg. De miljoenennota werd bekend gemaakt en het politieke jaar voor de Eerste en Tweede kamer werd officieel geopend. Marcel van Hooijdonk zet de voornaamste maatregelen voor de woningmarkt op een rij.
Maar wat heeft het kabinet eigenlijk voor ons in petto? Wat zijn de veranderingen? Wat betekent dit voor huurders en verhuurders? Wat betekent dit voor de vastgoedmarkt?
Wat er gaat veranderen
De belangrijkste zaken die het kabinet de komende jaren wil bereiken zijn:
-Meer woningaanbod;
-Duurzame en betaalbare woningen bouwen;
-Meer aardgasvrije wijken;
-Nederland bereikbaar houden;
-Meer grensoverschrijdende samenwerking.
-Meer huurwoningen en meer betaalbare koopwoningen
De komende jaren zullen er rond de 75.000 nieuwe woningen nodig zijn in het land. Hoe we dit gaan bewerkstelligen? Er moeten betere afspraken gemaakt worden over het versnellen van woningbouw. Het kabinet wil goede afspraken maken met gemeenten, provincies en andere partijen over het versnellen van de woningbouw.
Om dit te ondersteunen zullen expertteams voor woningbouw worden ingezet. Tevens wordt de Crisis- en herstelwet aangepast. Met behulp van deze wet zullen gemeenten makkelijker kunnen afwijken van belemmerende regels voor bouwprocedures.
Het uiteindelijke doel? Meer huurwoningen in het middensegment en koopwoningen die beter betaalbaarder zijn.
Expertteams
De belangrijkste taak van expertteams in de woningbouw is het analyseren van behoeften: een expertteam zoekt naar oplossingen om het woningaanbod zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij de woningbehoefte in een gemeente. Zij werkt samen met provincies, gemeenten en andere partijen. De focus ligt op woningbouwproductie. Er wordt gewerkt aan integrale gebiedsontwikkeling en de toekomstige woon- en leefomgeving.
De expertteams zullen een steun in de rug zijn bij het realiseren van woningbouw in verschillende gemeenten in Nederland. Experts bieden hands-on ondersteuning en er wordt kennis rondom woningbouwvraagstukken opgebouwd en gedeeld.
Crisis- en herstelwet (Chw)
Wat zijn de aanpassingen in de Crisis- en herstelwet? Hoe zullen deze aanpassingen leiden tot snellere bouwprocedures? En wat betekent dit voor duurzaamheid?
Wij zetten de drie belangrijkste aanpassingen voor u op een rij:
-Chw-experimenten kunnen straks sneller worden toegepast op nieuwe locaties.
Dit zal gebeuren door een snellere ministeriële regeling. Met een versnelling van zeven maanden zullen er gauw meer duurzame projecten kunnen starten.
-De praktische toepasbaarheid in projectuitvoeringsbesluiten wordt verbeterd. Deze verbetering kan zes maanden tijdwinst opleveren. Gemeenten kunnen hierdoor de woningbouwproductie extra stimuleren.
-De criteria waaraan een experiment moet voldoen worden aangepast en het aantal wetten waarvan afgeweken kan worden, wordt uitgebreid. Op deze manier kunnen duurzame innovaties in de praktijk worden getest.
Minder verhuurderheffing
Om de nationale schuld te verminderen vraagt het kabinet verhuurderheffing. De heffing is onderdeel van de maatregelen in het Woonakkoord en moet de woningmarkt beter laten functioneren. De prijzen van huurwoningen zijn de laatste tijd echter extreem hoog.
Om dit tegen te gaan zal de verhuurderheffing voor woningcorporaties omlaag gaan. Er is €100 miljoen beschikbaar gesteld om meer betaalbare huurwoningen te realiseren. Door het verlagen van de verhuurderheffing zal dit een stuk makkelijker gaan.
Bereikbaarheid en grensoverschrijdende samenwerking
Het bereikbaar houden van Nederland en de samenwerking met buurlanden heeft niet direct invloed op de vastgoedmarkt, maar wel indirect.
Grensoverschrijdende samenwerking en betere bereikbaarheid in Nederland moeten zorgen voor meer innovatiekracht in (vooral) grensregio’s en economische groei. Economische groei zorgt op haar beurt weer voor betere draagkracht in de vastgoedmarkt.
Stimulering verduurzaming
Duurzaamheid wil het kabinet stimuleren door woningcorporaties kortingen te geven wanneer zij duurzaam investeren. Hiervoor is €100 miljoen beschikbaar gesteld. Onderdeel van het verduurzamen van ons land is het realiseren van meer aardgasvrije wijken. De overheid stelt €85 miljoen beschikbaar om in zo’n 20 gemeenten te starten met proeftuinen die de wijken aardgasvrij moeten maken.
Voor het eind van de kabinetsperiode wil het kabinet 30.000 tot 50.000 bestaande woningen aardgasvrij maken. Ook wil zij jaarlijks 50.000 aardgasvrije nieuwbouwwoningen laten opleveren.
Conclusie: het ziet er rooskleurig uit
De maatregelen van het kabinet zien er voor de vastgoedbranche goed uit. Meer duurzame projecten realiseren en woningen betaalbaarder maken is voor zowel verhuurders als huurders een mooi streven. Met de veranderingen die doorgevoerd gaan worden zal dit een stuk soepeler verlopen dan voorheen.
Marcel van Hooijdonk is DGA van woningbeleggingsbedrijf Zuylenstaete Vastgoed BV.
Laatste nieuws
- 13-03-2026 15:48 Eindhoven zet in op 5.400 studentenwoningen met Beethoven-geld
- 13-03-2026 14:25 Presenteer uw bedrijf op COMVAST – sluit aan bij het Regio-Paviljoen
- 13-03-2026 13:26 Jaap van der Bijl (Altera): ‘Vaak wordt vergeten dat wij woningbouw mogelijk maken’
- 13-03-2026 13:21 Cepezed ontwerpt nieuw collectiecentrum in Deventer
- 13-03-2026 13:05 Gemeente Rotterdam verkoopt Maassilo aan Maassilo / Now&Wow
- 13-03-2026 11:57 Fortus vastgoedfondsen huurt kantoorruimte van Amsterdam Marina
- 13-03-2026 11:34 Savills-onderzoek: Onveilig gevoel raakt verblijfsduur en gebruik van voorzieningen
- 13-03-2026 10:54 WP Retail Invest en gemeente Duiven tekenen anterieure overeenkomst voor winkelcentrum in Duiven
- 13-03-2026 10:40 Eerste op grote schaal: Vesteda experimenteert met thuisbatterij in 500 huurwoningen
- 13-03-2026 10:18 Omgevingsvergunning voor The Triplets in Amsterdams stadsdeel Oostenburg onherroepelijk
- 13-03-2026 09:58 Topvacature: Technisch manager bij Holland2Stay
- 13-03-2026 09:37 Raad van State laat streep door bedrijventerrein Venray in stand
- 13-03-2026 09:00 Ontwikkelaars en gemeente tekenen intentieovereenkomst voor maximaal 1.000 woningen in Someren
- 12-03-2026 16:00 Verduidelijking opkoopbescherming: In gebruik geven zonder vergunning
- 12-03-2026 15:16 De Omgevingswet geëvalueerd: Gaan gemeenten de deadline voor overgang naar integraal omgevingsplan halen?
- 12-03-2026 14:26 Kabinet onderzoekt versoepeling kostendelersnorm om woningdelen te stimuleren
- 12-03-2026 13:31 Faillissementsgraad in februari opnieuw lager dan een jaar eerder
- 12-03-2026 13:19 Sofidy en Unifore kopen twee winkelobjecten in Rhoon en Helden-Panningen
- 12-03-2026 12:53 Vastgoedaandelen Dubai onder druk door oplopende spanningen
- 12-03-2026 12:01 Ook Rabobank verwacht gematigde stijging van huizenprijzen van 3 procent
- 12-03-2026 11:29 Eazie opent nieuwe vestigingen in Spijkenisse en Amstelveen
- 12-03-2026 11:04 Nieuwe aflevering Woningborg-podcast: Hoe bouw je duurzaam én blijf je woningen realiseren?
- 12-03-2026 11:00 Topvacature: Directeur Bedrijfsvoering bij MHM Onroerend Goed
- 12-03-2026 10:27 DHL Supply Chain huurt 23.000 m2 logistieke ruimte in Oud Gastel
- 12-03-2026 10:19 CSU en Tzorg huren van NSI 3.100 m2 kantoorruimte in HNK Rotterdam Alexander
- 12-03-2026 09:54 Huurteam Utrecht zorgde voor huurverlagingen van half miljoen en is nu wegbezuinigd door gemeente

.jpg)






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.