Wanneer is een garage bij een woning fiscaal zelfstandig?
Vastgoedeigenaren die zowel garages als woningen in bezit hebben, worden geadviseerd om kritisch te beoordelen in welke gevallen sprake is van een 'aanhorigheid’ bij de woning en dit als zodanig te verwerken in aangifte inkomstenbelasting (particuliere eigenaar) of de fiscale activastaat (ondernemer). Een groep medewerkers van BDO schreef er het volgende artikel over:
De Kennisgroep Onroerende Zaken van de Belastingdienst heeft een standpunt gepubliceerd waarin ze stelt dat een garage die op enige afstand van de woning ligt, kwalificeert als ‘aanhorigheid’. Dit is relevant voor de eigenwoningrenteaftrek en box 3 in de inkomstenbelasting. Maar kan ook impact hebben op de vennootschapsbelasting(vpb)-positie van vastgoedexploitanten, zoals woningcorporaties.
Standpunt Belastingdienst
In de voorgelegde casus was sprake van een woning met een garage die op 70 meter afstand van de woning in een andere straat was gelegen. De woning en garage zijn in dezelfde bouwstijl en hetzelfde bouwjaar gebouwd. De Kennisgroep oordeelt dat de garage in deze situatie, op basis van de feiten en omstandigheden, kwalificeert als ‘aanhorigheid’ bij de woning. De afstand tussen de woning en de garage en het feit dat de garage vanuit de woning enkel via een openbare weg te bereiken is doet hier niet aan af. Wel merkt de Kennisgroep op dat een en ander altijd op basis van alle relevante feiten en omstandigheden moet worden beoordeeld. De Kennisgroep noemt daarbij een aantal criteria die volgen uit jurisprudentie.
Belang voor belastingheffing
Het standpunt heeft betrekking op de eigenwoningregeling in de inkomstenbelasting. Daarmee geldt in zo een situatie dat de garage niet in box 3 valt maar onderdeel is van de eigenwoning en dus meetelt voor de eigenwoningrenteaftrek.
De kwalificatie als ‘aanhorigheid’ heeft ook gevolgen voor de fiscale winstbepaling. In dit kader is namelijk wettelijk bepaald dat bij het bepalen van de afschrijvingen op ‘gebouwen’ (waaronder de toets aan de zogenoemde ‘bodemwaarde’) de onderdelen van het gebouw, de grond en de aanhorigheden als één bedrijfsmiddel moet worden beschouwd. Dit betekent dat in de fiscale materiele vaste activastaat de garage en de woning als één moeten worden verantwoord. In de praktijk zien we het met enige regelmaat voorkomen dat deze, zeker indien sprake is van twee WOZ-objecten, als twee afzonderlijke bedrijfsmiddelen worden vermeld. Mogelijk ten onrechte dus.
Voor de praktijk
Indien u zowel garages als woningen bezit, adviseren we om kritisch te beoordelen in welke gevallen sprake is van een 'aanhorigheid’ bij de woning en dit als zodanig te verwerken in aangifte inkomstenbelasting (particuliere eigenaar) of de fiscale activastaat (ondernemer). Voor de ondernemer geldt daarbij dat fiscaal slechts kan worden afgeschreven tot de ‘bodemwaarde’ (100 procent van de WOZ-waarde) en de garages veelal een relatief lage (boek-)waarde hebben. De impact op de afschrijvingslast is in veel gevallen relatief klein. Echter leidt dit wel tot de nodige administratieve lasten. Volledigheidshalve merken we op dat dit standpunt geen gevolgen heeft voor de kwalificatie van (de verhuur van) de garage in de btw. De btw kent namelijk een eigen definitie van ‘aanhorigheid’.
Aan deze bijdrage werkten binnen de BDO industriegroep Real Estate & Construction de volgende medewerkers mee:
drs. Ruud Lemmens – Senior manager belastingadvies
drs. Danielle Schraa – Partner publieke sector
mr. Sander van der Veen – Partner belastingadvies
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.