Wanneer is een garage bij een woning fiscaal zelfstandig?
Vastgoedeigenaren die zowel garages als woningen in bezit hebben, worden geadviseerd om kritisch te beoordelen in welke gevallen sprake is van een 'aanhorigheid’ bij de woning en dit als zodanig te verwerken in aangifte inkomstenbelasting (particuliere eigenaar) of de fiscale activastaat (ondernemer). Een groep medewerkers van BDO schreef er het volgende artikel over:
De Kennisgroep Onroerende Zaken van de Belastingdienst heeft een standpunt gepubliceerd waarin ze stelt dat een garage die op enige afstand van de woning ligt, kwalificeert als ‘aanhorigheid’. Dit is relevant voor de eigenwoningrenteaftrek en box 3 in de inkomstenbelasting. Maar kan ook impact hebben op de vennootschapsbelasting(vpb)-positie van vastgoedexploitanten, zoals woningcorporaties.
Standpunt Belastingdienst
In de voorgelegde casus was sprake van een woning met een garage die op 70 meter afstand van de woning in een andere straat was gelegen. De woning en garage zijn in dezelfde bouwstijl en hetzelfde bouwjaar gebouwd. De Kennisgroep oordeelt dat de garage in deze situatie, op basis van de feiten en omstandigheden, kwalificeert als ‘aanhorigheid’ bij de woning. De afstand tussen de woning en de garage en het feit dat de garage vanuit de woning enkel via een openbare weg te bereiken is doet hier niet aan af. Wel merkt de Kennisgroep op dat een en ander altijd op basis van alle relevante feiten en omstandigheden moet worden beoordeeld. De Kennisgroep noemt daarbij een aantal criteria die volgen uit jurisprudentie.
Belang voor belastingheffing
Het standpunt heeft betrekking op de eigenwoningregeling in de inkomstenbelasting. Daarmee geldt in zo een situatie dat de garage niet in box 3 valt maar onderdeel is van de eigenwoning en dus meetelt voor de eigenwoningrenteaftrek.
De kwalificatie als ‘aanhorigheid’ heeft ook gevolgen voor de fiscale winstbepaling. In dit kader is namelijk wettelijk bepaald dat bij het bepalen van de afschrijvingen op ‘gebouwen’ (waaronder de toets aan de zogenoemde ‘bodemwaarde’) de onderdelen van het gebouw, de grond en de aanhorigheden als één bedrijfsmiddel moet worden beschouwd. Dit betekent dat in de fiscale materiele vaste activastaat de garage en de woning als één moeten worden verantwoord. In de praktijk zien we het met enige regelmaat voorkomen dat deze, zeker indien sprake is van twee WOZ-objecten, als twee afzonderlijke bedrijfsmiddelen worden vermeld. Mogelijk ten onrechte dus.
Voor de praktijk
Indien u zowel garages als woningen bezit, adviseren we om kritisch te beoordelen in welke gevallen sprake is van een 'aanhorigheid’ bij de woning en dit als zodanig te verwerken in aangifte inkomstenbelasting (particuliere eigenaar) of de fiscale activastaat (ondernemer). Voor de ondernemer geldt daarbij dat fiscaal slechts kan worden afgeschreven tot de ‘bodemwaarde’ (100 procent van de WOZ-waarde) en de garages veelal een relatief lage (boek-)waarde hebben. De impact op de afschrijvingslast is in veel gevallen relatief klein. Echter leidt dit wel tot de nodige administratieve lasten. Volledigheidshalve merken we op dat dit standpunt geen gevolgen heeft voor de kwalificatie van (de verhuur van) de garage in de btw. De btw kent namelijk een eigen definitie van ‘aanhorigheid’.
Aan deze bijdrage werkten binnen de BDO industriegroep Real Estate & Construction de volgende medewerkers mee:
drs. Ruud Lemmens – Senior manager belastingadvies
drs. Danielle Schraa – Partner publieke sector
mr. Sander van der Veen – Partner belastingadvies
Laatste nieuws
- 25-06-2026 17:19 ID Logistics bouwt logistieke campus van 53.000 m2 in Tiel voor uitbreiding
- 25-06-2026 16:30 Opzoek naar een cellencomplex? Diverse politiebureaus onder de digitale hamer
- 25-06-2026 13:23 Altera verkoopt appartementen in Baarn en Rotterdam aan Opus Reale
- 25-06-2026 13:13 'Rechtspraak lijkt niet op het juiste spoor bij minimale duur huurovereenkomst onbepaalde tijd'
- 25-06-2026 12:15 Elevation Group verlengt huurcontract voor 2.200 m2 in Apollo House Amsterdam
- 25-06-2026 12:00 'Zakelijke dienstverlener' huurt kantoorruimte in De Haagsche Zwaan in Den Haag
- 25-06-2026 11:34 Hoge Raad: Geen compensatie voor box 3-beleggers die geen bezwaar hebben gemaakt
- 25-06-2026 10:35 Hidde Glastra versterkt Blauwhoed als ontwikkelingsmanager
- 25-06-2026 10:30 EU wil renteaftrekbeperking herzien: Goed nieuws voor vastgoedbeleggers, maar nog veel onzekerheid
- 25-06-2026 09:44 Financiers krijgen weer meer trek in kantoren
- 25-06-2026 09:23 Zusje opent 41e vestiging in Middelburg
- 25-06-2026 09:13 Daelmans en Grouwels lid van IVBN
- 25-06-2026 09:06 Van Uffelen Mode naar Middenwaard Heerhugowaard
- 25-06-2026 06:00 Buitenlandse pensioenfondsen wachten nog even met Nederland: ‘We hebben actie nodig’
- 24-06-2026 14:51 Gemeente Rotterdam begint marktconsultatie voor drijvend park in Rijnhaven
- 24-06-2026 14:20 DCM Investment Group en TPG Angelo Gordon kopen IOS-locatie in Breda
- 24-06-2026 13:34 Acture en Moove Connected Mobility huren kantoorruimte in Utrecht van NLV
- 24-06-2026 13:22 Woonzorgcomplex met 125 woningen op plek voormalig Wijndaelercentrum in Den Haag
- 24-06-2026 13:14 Regiewet aangenomen na debat Eerste Kamer: ‘Regie mag geen synoniem worden voor vertraging’
- 24-06-2026 13:06 Werkvoorraad architectenbureaus op zes maanden, hoogste niveau sinds 2008
- 24-06-2026 12:33 Pointer: 'Verhuurders leven lang niet altijd uitspraken Huurcommissie na'
- 24-06-2026 12:09 Restaurant Neni opent tweede Amsterdamse vestiging in Kimpton De Witt hotel
- 24-06-2026 11:47 Koper schrijft koop in bij Kadaster, maar staat toch met lege handen
- 24-06-2026 11:26 Na omgevingsvergunning ook bestemmingsplan Soza Den Haag definitief
- 24-06-2026 10:26 Garbe zet in Nederland nadrukkelijker in op woningen: ‘Focus op wat wél kan’
- 24-06-2026 10:02 Coalitieakkoord Utrecht: 80 procent betaalbare nieuwbouw en doorbraakteam netcongestie
.jpg)







Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.