Column VBO Makelaar: 'De Nationale woonagenda staat, nu snel doorpakken'
Het ‘Bouwen, bouwen, bouwen’ was de afgelopen maanden niet van de lucht. Met de Nationale woonagenda van onder andere bouwers, wooncorporaties, projectontwikkelaars, institutionele beleggers en makelaars is er nu een basis die ook echt voor concrete resultaten moet gaan zorgen; tot 2025 moeten er jaarlijks 75.000 woningen worden gebouwd. Minister Ollongren heeft het initiatief genomen om een versnelling teweeg te brengen in de bouwagenda. Als ik haar goed in Vastgoed Adviseur beluister, is zij niet van plan de teugels voorlopig los te laten. Als plannen in de knel komen, zal zij aanjager zijn. Maar leidt dit tot voldoende concrete resultaten?
‘Het ministerie van BZK draagt eraan bij dat burgers kunnen wonen in betaalbare, veilige en energiezuinige woningen in een buurt waar iedereen meetelt en meedoet en het prettig leven is’. Een mooie missie waar deze Nationale woonagenda nu echt handen en voeten aan moet gaan geven. Een enorme versnelling van de woningbouw bewerkstellingen, wordt op zich al een hele kluif. Een opgave waarvoor een aparte minister van Wonen niet misplaatst zou zijn geweest.
Maar deze versnelling ook nog koppelen aan verduurzaming en een energietransitie, daar hebben we de komende jaren onze handen vol aan. De tijd voor voornemens en ambities is nu dan ook echt voorbij. En daar wringt de schoen toch enigszins. Want de vraag blijft: wie gaat wat waar en wanneer doen?
Belangrijke rol provincies
De minister gaat samen met regio’s overleggen waar de belangrijkste knelpunten in de bouwopgave en plancapaciteit zitten. Het Expertteam Versnellen Woningmarkt kan daarbij een signalerende en probleemoplossende rol spelen. Maar voorlopig hebben de gemeenten bij monde van VNG zich nog niet gecommitteerd aan de woonagenda. Natuurlijk, veel collegeonderhandelingen zijn nog niet afgerond. Maar juist de gemeenten spelen op dit moment een cruciale rol als het om investeringen in nieuwbouwlocaties, plancapaciteit en een gunstig grondbeleid gaat.
Ik ben er een groot voorstander van om meer verantwoordelijkheid bij de provinciale bestuurslaag te leggen. Neem de Retailagenda als voorbeeld, in het leven geroepen door oud-minister Kamp. Daar werden gemeentelijke belangen op provinciaal niveau samen met de markt in een ruimer perspectief geplaatst en worden plannen beter op elkaar afgestemd.
Zo’n aanpak heeft ook voor de woningmarkt grote voordelen. Dan krijgen zaken als het economisch belang van grondbeleid een breder maatschappelijk kader. Dan kan de vraag wie offert waar een stukje minder waardevol groen op? beter en met ‘groen’ beleid worden beantwoord. Er is een ruimere scope op de verhuisstromen zodat duidelijker wordt wat een omvangrijk nieuwbouwproject in de ene gemeente doet met de vraag naar bestaande bouw in de wijde omgeving. Een sturende aanpak op provinciaal niveau in samenspraak met gemeenten en de markt kan concrete bouwlocaties en prestatieafspraken afdwingen. Want voorlopig neemt het aantal bouwvergunningen alleen maar af. In het eerste kwartaal van 2018 daalde het aantal afgegeven vergunningen om woningen te bouwen met 3,3% op jaarbasis.
Maar het is aan de Rijksoverheid om de lijnen uit te zetten en daar ook regie op te voeren. Een kantelende bevolkingspiramide met een groot aantal babyboomers, verduurzaming en een grootschalige energietransitie vragen om een centrale regie in de woningmarkt. De contouren zijn met de woonagenda geschetst, nu moeten we snel gaan inkleuren.
Harry Bruijniks is voorzitter VBO Makelaar
Laatste nieuws
- 16-09-2026 15:49 Provincies missen financiële slagkracht voor infrastructuur rondom woningbouw
- 16-09-2026 14:47 Klein Plaspoelpolder groeit naar plan met 653 woningen
- 16-09-2026 14:13 Gelderland trekt 50 miljoen extra uit voor verduurzaming woningen in stikstofgebieden
- 16-09-2026 12:57 Consortium koopt kantoorgebouw van Novaxia in Den Haag
- 16-09-2026 11:36 Oogkliniek huurt in Hoge Erasmus Offices Rotterdam
- 16-09-2026 11:28 Frans CDC zet eerste stap in Nederland met aankoop 37.300 m2 in Bleiswijk
- 16-09-2026 10:00 RNHB verstevigt positie in commercieel vastgoed: ‘Wij bieden een gespecialiseerd alternatief naast de traditionele bank’
- 16-09-2026 09:03 Department store van 7.000 m2 van The Sting Companies naar Kalverpassage Amsterdam
- 16-09-2026 08:51 Prinsjesdag 2026: Dit zijn de belastingplannen waar de vastgoedsector rekening mee moet houden
- 16-09-2026 06:00 Provincie Flevoland: ‘We bouwen hier aan leefomgevingen en gemeenschappen’
- 15-09-2026 21:14 Heinen en Eerenberg van Financiën over box 3: ‘We horen de zorgen van vastgoedbeleggers’
- 15-09-2026 16:38 Verhuurders: 'Deze miljoenennota verbetert ons investeringsklimaat niet'
- 15-09-2026 16:32 Minister Boekholt O’Sullivan: ‘We moeten focussen op locaties die wél kunnen’
- 15-09-2026 16:12 Prinsjesdag 2026: Jaarlijks 1 mld voor woningbouw, middenhuursubsidie en afschaffing ATAD voor corporaties
- 15-09-2026 15:39 Neprom en WoningbouwersNL over miljoenennota: 'We zijn er nog niet'
- 15-09-2026 15:30 Aedes tevreden over miljoenennota
- 15-09-2026 14:01 Koning Willem-Alexander in troonrede: 'Zet in op pragmatische versnelling woningbouw'
- 15-09-2026 13:23 Oplopende kapitaalmarktrentes naar een nieuw evenwicht?
- 15-09-2026 12:21 Marcus Zorn nieuwe ceo Advisory Europa bij BNP Paribas Real Estate
- 15-09-2026 11:33 290-ruimte of 230a-ruimte: Wanneer geldt welk huurregime?
- 15-09-2026 11:28 Baker McKenzie naar mixed-use ontwikkeling van Zadelhoff aan Zuidas
- 15-09-2026 11:02 Vlietvoorde-EVE komt tot leven
- 15-09-2026 10:38 Economie Metropoolregio Amsterdam loopt tegen grenzen aan
- 15-09-2026 10:10 Versterk je concurrentiepositie met verduurzamingssubsidies
- 15-09-2026 07:26 Voorwoord: Een hoogwaardige samenleving kan niet bestaan uit alleen ruimte om te wonen
- 15-09-2026 07:00 Tweederde aspirantkopers op woningmarkt stelt levenskeuzes uit








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.