Woningdelen: Gemeente Amsterdam spant het paard achter de wagen!
Dat de druk op de Amsterdamse woningmarkt toeneemt, is geen nieuws. Starters maken nauwelijks een kans op een woning. Co Koning, algemeen directeur van Vastgoed Belang, de brancheorganisatie van particuliere beleggers in vastgoed, meent dat de markt zelf allang een deel van de oplossing heeft gevonden om dat probleem te verlichten.
Huurders delen een woning met meerdere lotgenoten. Het is een trend die is overgenomen uit andere grote wereldsteden. Iedereen kent wel de populaire serie ‘Friends’ die zich afspeelt in New York of de al wat oudere serie Golden Girls. De gemeente Amsterdam wil per 1 januari 2017 een einde aan maken aan de verhuur van woningen aan woongroepen.
Vanaf 1 januari 2017 wordt een zelfstandige woning die verhuurd is onder het Friends- of Golden Girls-concept in eens aangemerkt als kamerverhuur (onzelfstandige woonruimte). Door een aantal gemeenten in Nederland wordt dat aangegrepen om hoge omzettingsvergoedingen te vragen omdat zogenaamd woonruimte wordt onttrokken. De woning die de vrienden of Golden Girls samen bewonen zou ineens géén woonruimte meer zijn omdat niet elke bewoner beschikt over een eigen keuken en sanitair.
Flauwekul
Vastgoed Belang vindt dat de reinste flauwekul! Vier inwoners van Amsterdam bewonen gezamenlijk en naar tevredenheid één woning in plaats van elk afzonderlijk een woning. De gemeente zou dit soort initiatieven juist moeten toejuichen. Er zijn bij dit soort concepten, in dit voorbeeld, immers drie woningen extra beschikbaar voor Amsterdammers of instromers die soms al heel lang op een woning wachten. Dan wordt overlast ook nog aangevoerd als argument.
Onzin! De bewoners van een gedeeld huis zullen elkaar onderling echt wel aanspreken op overlast veroorzakend gedrag. Die overlast geldt dan immers ook ten opzichte van de medebewoners. En wat is dan het verschil tussen vier vrienden die een woning delen en een gezin met puberende of zelfs jongvolwassen kinderen die een woning delen?
Overlast, ach kom nou toch. Natuurlijk moeten ook huurders binnen het Friends- of Golden Girls-concept zich gewoon gedragen als nette huurders ten opzichte van de medebewoners en ten opzichte van de buren. Ook “gewone” gezinnen veroorzaken wel eens overlast.
Achterhaald woningwaarderingsstelsel
Het concept leent zich bovendien vrijwel uitsluitend voor wat grotere woningen met een geliberaliseerde huurprijs. Door de omzetting naar onzelfstandige woonruimte verliest de woning die status en moet de huurprijs worden vastgesteld aan de hand van het volstrekt achterhaalde woningwaarderingsstelsel voor onzelfstandige woonruimte (kamerverhuur) waarin een modern of zelfs luxe uitrustingsniveau geen enkele rol speelt. De in de verordening van de gemeente Amsterdam gehanteerde definitie van woonruimte is fout, gedateerd en achterhaald door de ontwikkelingen van deze tijd.
Met de beleidswijziging spant Amsterdam het paard achter de wagen en steekt de kop in het zand voor hedendaagse ontwikkelingen die niet meer zijn tegen te houden. De nieuwe regels hebben dan ook grote negatieve effecten op het oplossen van het woningtekort in Amsterdam. In plaats van één woning zijn er straks vier woningen nodig om potentiële woningdelers te huisvesten. Als die woningen er al zijn betalen de afzonderlijke huurders een hogere huurprijs.
Starters blijven kansloos
Amsterdam werkt zo zelf in de hand dat de druk op de Amsterdamse woningmarkt alleen maar verder toeneemt, in plaats van ontwikkelingen als het Friends- of Golden Girls-concept juist te omarmen als één van de oplossingen voor het tekort aan woonruimte.
Starters zijn hiervan de dupe en blijven kansloos op een plekje om te wonen in de stad. Ouderen vereenzamen omdat ze verplicht worden alleen te blijven wonen. Voor bestaande situaties mag het dan zo zijn dat deze na 1 januari 2017 mogen blijven bestaan (mits aan de voorwaarden wordt voldaan). Voor nieuwe aanvragen zijn de nieuwe condities te onaantrekkelijk. Wij vinden dat de gemeente Amsterdam de woningmarkt géén dienst bewijst met deze nieuwe regels!
Ing. Co Koning MRE is algemeen directeur van Vastgoed Belang
Meepraten over woningdelen? Meld u dan aan voor de Business Meeting Woningdelen op 12 april aanstaande. Klik HIER voor alle informatie.
Laatste nieuws
- 10-04-2026 16:20 Raad van State: Verhuurder is geen functioneel dader en hoeft boete niet te betalen
- 10-04-2026 16:08 Dormio neemt Vakantiepark Schaijk over
- 10-04-2026 15:53 Van Wijnen wint tender voor 53 woningen in Arnhem
- 10-04-2026 12:30 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 10-04-2026 12:27 MultiVlaai en Leonidas willen in anderhalf jaar tot tien zaken openen
- 10-04-2026 12:12 Tielen ziet geen financieringsprobleem bij renovatie verouderde scholen, wel voor het halen van klimaatdoelen
- 10-04-2026 11:53 Prologis en La Caisse bouwen aan logistiek offensief in vijf Europese landen
- 10-04-2026 11:18 Heutink wint Amsterdamse tender met toren van 100 biobased appartementen
- 10-04-2026 11:00 Topvacature: Technisch Vastgoedmanager Nieuwbouw
- 10-04-2026 10:46 'As is, where is'-clausule sluit aansprakelijkheid verkoper vaak uit, maar niet in alle gevallen
- 10-04-2026 10:10 Wereldhave koopt HEMA-unit in Overvecht met nieuw uitgegeven aandelen
- 10-04-2026 09:43 Waarom de laagste rente zelden de doorslag geeft
- 10-04-2026 09:21 Pararius: 42 procent aanbod vrije sector boven 2.000 euro per maand
- 10-04-2026 09:00 ‘Er ligt 750 miljard euro te wachten en ontwikkelaars laten het liggen’
- 10-04-2026 08:57 Meerdervoort koopt Food Village Duiven
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.