ING: eigen huis om te wonen in plaats van investering
Uit de ING Financieel fit Barometer die vandaag uitkwam blijkt dat de Nederlandse consumenten zich niet langer rijk rekenen wanneer het gaat om de prijsontwikkeling van koophuizen. Zo’n 54% verwacht een stijging van maximaal 2% per jaar. Daarmee geven Nederlanders massaal aan dat de huizenhausse niet terug zal keren. Ook bespreekt de ING Financieel fit Barometer de motieven die mensen erop nahouden om te kopen en het aflossingsgedrag van huishoudens met hun hypotheek onder- en boven water.
Incluis het volledige rapport: 'ING Financieel fit Barometer Q2 2015'.
170 duizend huizenverkopen in 2015
Nederlandse huishoudens zijn positiever geworden over hun eigen portemonnee. De stand van de ING Financieel fit Barometer is in het tweede kwartaal van 2015 gestegen van 91 naar 96 punten, de hoogste stand sinds de start in voorjaar 2009. Consumenten zien het economisch herstel steeds meer terug in hun portemonnee. Velen gaan er voor het tweede jaar op een rij in koopkracht vooruit, mede doordat lonen sneller stijgen dan de inflatie. Het ING Economisch Bureau gaat uit van een gemiddelde cao-loonstijging van 1,4% en een inflatie van 0,6% voor dit jaar.
Het is ons natuurlijk te doen om de huizenmarkt. Ook deze is aan het herstellen. Het ING Economisch Bureau verwacht dat er dit jaar in totaal 170.000 woningen van eigenaar zullen wisselen, zo’n 20 duizend meer dan vorig jaar. Huizenprijzen zullen de komende 10 jaar gemiddeld met zo’n 2% per jaar stijgen. Dit jaar en de eerstkomende jaren kan deze prijsstijging zelfs wat hoger uitvallen. Dit komt door de lage rentestand, de goede betaalbaarheid, inhaalvraag vanuit de crisisjaren en de achterblijvende woningbouwproductie. Per regio zijn er grote verschillen te verwachten in prijsontwikkeling. Wel vraagt de redacyie van WoningmarktNL zich af of ING wel voldoende rekening houdt met de veranderende regels met betrekking tot het te lenen bedrag en de NHG verlaging.
Nederlanders rekenen zich niet rijk
Nederlandse huishoudens zijn realistisch over de toekomstige prijsontwikkelingen in hun eigen woonplaats. Zij rekenen zich niet rijk. Weliswaar verwachten twee van de drie huishoudens dat de huizenprijzen in hun dorp/stad zullen stijgen, maar de grootste groep (54%) verwacht dat deze prijsstijging gematigd (tot 2% per jaar) zal zijn. Slechts 13% verwacht dat de prijzen meer dan 2% zullen stijgen. Daarmee zeggen Nederlanders massaal de huizenhausse van voor de kredietcrisis niet terug te zien keren.
Voor veel woningbezitters waren financiële motieven van groot belang toen ze besloten hun huis te kopen (in plaats van een woning te huren). Voor drie op de tien (30%) vormden lagere maandlasten de belangrijkste reden. Eén op de zes (17%) koos voor kopen om zo te kunnen profiteren van de waardestijging van de woning. Maar inmiddels zijn de redenen van huishoudens om een huis te kopen veranderd. Toekomstige kopers leggen minder de nadruk op de financiële motieven: de lagere maandlasten en met name het profiteren van de waardestijging van de koopwoning verliezen flink terrein (-10% punt).
Tegenwoordig voert een niet-financieel motief de boventoon. Meer dan een derde van de toekomstige huizenkopers geeft namelijk de voorkeur aan kopen boven huren omdat een koophuis geheel op hun eigen woonwensen kan worden aangepast. Opgeschrikt door de recente daling van de huizenprijzen lijken Nederlanders zich te beseffen dat financieel gewin geen automatisme meer is bij het kopen van een huis; zij zien het eigen huis weer voornamelijk als plek om te wonen in plaats van een investering.
Vooral ‘boven water’ huishoudens lossen extra af
In Nederland heeft naar eigen zeggen 18% van de woningbezitters te maken met een hypotheekschuld die hoger ligt dan de waarde van hun huis. Prijsstijgingen kunnen zorgen voor een verbetering van hun ‘onder water’ stand, maar niet in alle regio’s stijgen de prijzen (even hard). Extra aflossen is een andere mogelijkheid om weer ‘boven water’ te komen.
Van de huishoudens die ‘onder water’ staan lost 13% extra af, de overgrote meerderheid met als doel weer ‘boven water’ te komen. Opvallend is dat ook veel huishoudens die ‘boven water’ staan extra aflossen. De noodzaak lijkt voor hen veel kleiner, maar het aandeel van hen dat extra aflost ligt met 23% juist hoger. Lagere maandlasten of ‘gewoon van de schuld af willen’ vormen voor hen de belangrijkste redenen om extra af te lossen.
Bekijk hier het volledige rapport: ING Financieel fit Barometer Q2 2015.
Laatste nieuws
- 10-04-2026 16:20 Raad van State: Verhuurder is geen functioneel dader en hoeft boete niet te betalen
- 10-04-2026 16:08 Dormio neemt Vakantiepark Schaijk over
- 10-04-2026 15:53 Van Wijnen wint tender voor 53 woningen in Arnhem
- 10-04-2026 12:30 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 10-04-2026 12:27 MultiVlaai en Leonidas willen in anderhalf jaar tot tien zaken openen
- 10-04-2026 12:12 Tielen ziet geen financieringsprobleem bij renovatie verouderde scholen, wel voor het halen van klimaatdoelen
- 10-04-2026 11:53 Prologis en La Caisse bouwen aan logistiek offensief in vijf Europese landen
- 10-04-2026 11:18 Heutink wint Amsterdamse tender met toren van 100 biobased appartementen
- 10-04-2026 11:00 Topvacature: Technisch Vastgoedmanager Nieuwbouw
- 10-04-2026 10:46 'As is, where is'-clausule sluit aansprakelijkheid verkoper vaak uit, maar niet in alle gevallen
- 10-04-2026 10:10 Wereldhave koopt HEMA-unit in Overvecht met nieuw uitgegeven aandelen
- 10-04-2026 09:43 Waarom de laagste rente zelden de doorslag geeft
- 10-04-2026 09:21 Pararius: 42 procent aanbod vrije sector boven 2.000 euro per maand
- 10-04-2026 09:00 ‘Er ligt 750 miljard euro te wachten en ontwikkelaars laten het liggen’
- 10-04-2026 08:57 Meerdervoort koopt Food Village Duiven
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.