Bentley naast de ingang
De vastgoedsector moet de krachten bundelen en een gezamenlijk plan om het woningtekort op te lossen presenteren aan Den Haag. Maar de sector, en dan met name het commerciële deel ervan, moet ook hard werken aan het verbeteren van het imago, schrijft Huib Boissevain in deze column.
Het woningtekort in Nederland is weer verder opgelopen, zo werd aan paar dagen geleden bekend. Inmiddels is er voor meer dan 400.000 huishoudens en mensen die een huishouden willen vormen geen woning beschikbaar. Een ongelooflijk aantal, dat vooral bevestigt wat we al wisten. Toch heeft dat gegeven nog op geen enkele manier geleid tot de juiste maatregelen. Nou kunnen we als vastgoedsector de blik hoopvol op Den Haag blijven richten, maar op basis van de afgelopen jaren kunnen we vaststellen dat effectieve verandering daar niet vandaan gaat komen. Het is de sector zélf die verandering moet initiëren, faciliteren en executeren. En dan niet door Den Haag links te laten liggen, integendeel.
Partner van politiek
De vastgoedsector moet zich juist actiever dan ooit opstellen als partner van politiek en bestuurlijk Den Haag. En dan bedoel ik de sector in de meest brede zin: van woningcorporaties en grote en kleine commerciële vastgoedbeleggers en van makelaars tot koepelorganisaties. Maar voordat de sector die rol geloofwaardig en succesvol kan oppakken moeten er twee dingen gebeuren.
Het eerste is dat partijen zich daadwerkelijk verenigen, waar mogelijk de krachten bundelen en laten zien dat de enorme uitdagingen op de woningmarkt een gezamenlijk probleem zijn die om een collectieve aanpak vragen. Neem de verschillende brancheverenigingen, die weliswaar namens hun leden spreken, maar als organisatie tamelijk solitair optreden. Het zou geen moeite moeten kosten een aantal doelstellingen, ambities en boodschappen te formuleren die door al deze organisaties gedragen worden. Ik zou in dit kader vooral IVBN, Vastgoedbelang, NEPROM, de NVM en Forumvast willen vragen gezamenlijk een vuist te maken. En niet in de vorm van een verontwaardigde vaststelling dat er wat moet veranderen, maar met een op feiten gebaseerd, concreet plan van aanpak. De sector en Den Haag hebben elkaar nodig, zo simpel is het. We hebben te maken met een enorm maatschappelijk probleem en als er ooit een moment was waarop markt en politiek hun synergie kunnen laten zien dan is het nu.
Bentley
Dan is er nog een tweede belangrijke stap die de vastgoedsector zou moeten nemen en die heeft te maken met haar imago. Met name het commerciële deel van de sector heeft de afgelopen jaren weinig inspanning geleverd te laten zien dat zij onderdeel is van de samenleving. Toen ik onlangs Provada binnenliep stond naast de ingang pontificaal een Bentley geparkeerd. Alles wat er in de perceptie van veel mensen niet klopt aan de sector gevat in één ongelukkig beeld, zullen we maar zeggen.
Natuurlijk is dat een veel te ongenuanceerde schets van de werkelijkheid en is de realiteit dat de sector voor het grootste deel bestaat uit hardwerkende professionals met het hart op de goede plek. Maar ik hoef niet uit te leggen dat er een verschil is tussen perceptie en realiteit en een feit is nu eenmaal dat de sector veel harder moet werken aan haar draagvlak bij maatschappij en politiek. Niet alleen omdat dit recht doet aan alle inspanningen en intenties, maar ook omdat alleen op basis van gelijkwaardigheid en respect kan worden gewerkt aan concrete oplossingen.
Hoe? Om te beginnen, als gezegd, door veel meer als één sector naar buiten te treden. Maar ook door Den Haag de hand te reiken en beleidsmakers serieus te nemen in plaats van enkel te bekritiseren. De dialoog aangaan en niet afwijzen. En, last but not least, door nog veel beter en frequenter te laten zien welke inspanningen er worden geleverd - bijvoorbeeld op het gebied van duurzaamheid en innovatie en daar optimaal gebruik van te maken bij het oplossen van één van de grootste maatschappelijke uitdagingen van de afgelopen dertig jaar.
Huib Boissevain, CEO Annexum
Laatste nieuws
- 10-04-2026 16:20 Raad van State: Verhuurder is geen functioneel dader en hoeft boete niet te betalen
- 10-04-2026 16:08 Dormio neemt Vakantiepark Schaijk over
- 10-04-2026 15:53 Van Wijnen wint tender voor 53 woningen in Arnhem
- 10-04-2026 12:30 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 10-04-2026 12:27 MultiVlaai en Leonidas willen in anderhalf jaar tot tien zaken openen
- 10-04-2026 12:12 Tielen ziet geen financieringsprobleem bij renovatie verouderde scholen, wel voor het halen van klimaatdoelen
- 10-04-2026 11:53 Prologis en La Caisse bouwen aan logistiek offensief in vijf Europese landen
- 10-04-2026 11:18 Heutink wint Amsterdamse tender met toren van 100 biobased appartementen
- 10-04-2026 11:00 Topvacature: Technisch Vastgoedmanager Nieuwbouw
- 10-04-2026 10:46 'As is, where is'-clausule sluit aansprakelijkheid verkoper vaak uit, maar niet in alle gevallen
- 10-04-2026 10:10 Wereldhave koopt HEMA-unit in Overvecht met nieuw uitgegeven aandelen
- 10-04-2026 09:43 Waarom de laagste rente zelden de doorslag geeft
- 10-04-2026 09:21 Pararius: 42 procent aanbod vrije sector boven 2.000 euro per maand
- 10-04-2026 09:00 ‘Er ligt 750 miljard euro te wachten en ontwikkelaars laten het liggen’
- 10-04-2026 08:57 Meerdervoort koopt Food Village Duiven
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
W.J. Beks MRE
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.