Imagoprobleem voor bouwsector onder jonge generatie medewerkers
De bouwsector kampt met uitdagingen, waaronder inflatie, problemen in de toeleveringsketen, stijgende financierings- en materiaalkosten en toenemende wet- en regelgeving. Toenemende uitdaging is het werven en behouden van jonge professionals. De arbeidsmarktcommunicatie blijkt niet aan te sluiten met de verwachtingen van jongeren. Desondanks is de helft van de door BDO ondervraagde bouwbedrijven van plan hun personeelsbestand nog in 2023 uit te breiden. Dit blijkt uit nieuw wereldwijd onderzoek van BDO. Waar liggen voor de bouwwerkgevers de kansen en uitdagingen?
BDO deed wereldwijd onderzoek naar de positie van de bouwsector als werkgever onder bouwbedrijven en jonge werknemers/studenten. In totaal deelden ruim 700 bouwwerkgevers en werknemers en studenten uit de zogenoemde Generatie Z (geboren tussen eind jaren ‘90 en 2010) verspreid over vijf continenten hun inzicht en werden diepte-interviews gehouden met de real estate & construction leiders van 8 BDO landen.
Gen Z: werk-privé balans en duurzaamheid staan voorop
Generatie Z blijkt een geëmancipeerde en sociaal gemotiveerde generatie die persoonlijke ontwikkelingsmogelijkheden en welzijn in het werk prioriteert. Waar Gen Z de werk/privé-balans en respect op het werk als de meest essentiële criteria voor hun toekomstige loopbaan stelt, geloven werkgevers in de bouw dat studenten en jonge professionals voornamelijk gemotiveerd worden door financiële beloning. In werkelijkheid is financiële beloning slechts het vijfde belangrijkste criterium voor deze generatie.
Ook duurzaamheid is een belangrijke motivatie voor deze doelgroep. De impact die de sector hierop maakt, speelt een grote rol bij hun keuze voor een baan.
Imagoprobleem voor de bouwsector
Als gevolg hiervan heeft de bouwsector te kampen met een imagoprobleem. Een derde van de studenten en jonge werknemers gelooft dat de sector een negatieve invloed heeft op het klimaat. En de meerderheid gelooft dat werken in de sector hun fysieke of mentale gezondheid in gevaar kan brengen. De bouw wordt gezien als zwaar werk, met lange werktijden en lagere lonen in vergelijking met andere sectoren. Slechts 28% van de ondervraagde studenten geeft dan ook aan zeer geïnteresseerd te zijn in een loopbaan in de bouw.
Kansen voor de bouwsector
Maar er zijn ook redenen om optimistisch te zijn: studenten melden dat een grotere focus op het bevorderen van intellectuele en digitale vaardigheden die vereist zijn in de bouwsector, en de rol daarvan in de energietransitie, de sector aantrekkelijker zal maken voor hen in de toekomst.
In veel regio's is de bouwsector hersteld na de pandemie. Er is veel vraag naar betaalbare huisvesting, essentiële infrastructuur en groenere, duurzame gebouwen. Bestaand vastgoed heeft investeringen nodig in energiebesparing, zoals geëist door overheidsregelgeving, banken, investeerders en huurders. De bouwsector moet erkennen dat het risico loopt om niet aan de vraag te kunnen voldoen als het geen betrouwbare instroom van jong talent kan ontwikkelen die een rooskleurige toekomst in de bouw zien. De sector heeft zeker een geweldig verhaal te vertellen, maar moet een andere taal spreken en meer nadruk leggen op de kwesties die de volgende generatie werknemers het meest aanspreken.
Bouwbedrijven hebben een frisse aanpak nodig voor hun talentstrategie en moeten de communicatie over hun milieu impact en maatschappelijke bijdrage aanscherpen. Met de juiste aanpak kunnen ze deze ambitieuze generatie laten zien dat het een plek is waar ze vaardigheden kunnen ontwikkelen met lange termijn carrièreperspectieven en vooral ook een persoonlijke en positieve impact op klimaatverandering.
Meer weten?
Lees het hele (Engelstalige) onderzoeksrapport via deze link:
The Future Workforce: Global Construction Survey Report - BDO
BDO Accountancy, Tax & Legal
Industry group Real Estate & Construction
Michiel Wijnans RA – hoofd bouw michiel.wijnans@bdo.nl
Arjan Endhoven MSc – hoofd vastgoed arjan.endhoven@bdo.nl
Laatste nieuws
- 27-08-2026 16:29 Tijdelijke woningverhuur, wat kan er nog wel?
- 27-08-2026 16:17 Levitudo breidt portefeuille uit met IOS-locatie in Wijchen
- 27-08-2026 15:53 Onderzoekers zetten vraagtekens bij gangbare oplossingen voor woningtekort
- 27-08-2026 14:35 LX Pantos verlengt huur kantoorruimte in Hoofddorp
- 27-08-2026 14:24 Topvacature: Vastgoedbeheerder Zorgvastgoed
- 27-08-2026 12:53 'Bezwaargegevens geven nog te weinig inzicht in vertraging woningbouw'
- 27-08-2026 11:48 ABB huurt kantoorruimte op Lotus Office Campus in Rotterdam
- 27-08-2026 11:14 Particuliere belegger koopt kinderdagverblijf in Kortenhoef
- 27-08-2026 10:32 Raad van State laat vergunning voor 50 woningen in Beverwijk in stand
- 27-08-2026 10:03 'Uitpondcijfers blijven stijgen en overtreffen van tevoren ingecalculeerde scenario's'
- 27-08-2026 09:24 Mijdrecht wil 88 woningen en nieuwe bibliotheek in centrum
- 27-08-2026 09:01 Lieven de Key koopt 79 sociale huurwoningen op NDSM-werf
- 27-08-2026 00:00 Woningverkopen groeien verder, huurmarkt blijft krapper worden
- 26-08-2026 16:50 Centrummanager Leiden: 'Economie moet niet afhankelijk zijn van alleen Biosciencepark'
- 26-08-2026 15:37 Provincie Noord-Brabant wil 150 mln investeren in zorgvastgoedfonds Achmea
- 26-08-2026 15:30 Topvacature: Business improvement lead bij Build Finance
- 26-08-2026 15:17 Maarten Donkers nieuwe directeur Research bij Capital Value
- 26-08-2026 14:52 TWA huurt kantoorruimte in Leusden
- 26-08-2026 14:00 Verbouwen zonder chaos: Waarom coördinatie het verschil maakt tussen een succesvol project en een nachtmerrie
- 26-08-2026 12:33 Dirk Brounen benoemd tot lid van de RvC van Amvest
- 26-08-2026 11:00 Bestemmingsplan stationsgebied Hoorn definitief
- 26-08-2026 10:21 Aantal jongeren dat verhuist naar universiteitsstad blijft jaren ongeveer gelijk
- 26-08-2026 09:58 Ondernemersvertrouwen detailhandel gestegen en 3 procent meer omzet
- 26-08-2026 09:48 Hoogleraar transportbeleid: ‘Juist meer geld voor onderhoud, desnoods ten koste van nieuwe projecten’
- 25-08-2026 16:58 CSafe Global huurt op Schiphol
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.