Bas Gregoor: 'Het verdienmodel van transformatie naar woningen was vaak ongunstig'
De bouwkosten zijn een serieus probleem voor de gebouwde omgeving. Denk aan het woningtekort, het transformeren van leegstaande winkels naar een toekomstbestendige functie en het verduurzamen van alle gebouwen om de doelstellingen uit het Klimaatakkoord te halen. Speciaal hiervoor maakte Colliers een Bouwkostendossier, waarvan VJ de komende weken artikelen zal delen. Deze week een interview hierover met Bas Gregoor, Managing Partner bij Grehamer & Company.
De bouwkosten stijgen al voor langere tijd. Wat merk jij daarvan als ontwikkelaar? Bij wie in de keten komt het prijskaartje te liggen?
De bouwkosten stijgen al lange tijd, net als de waarde van het vastgoed. Daarom was er tot voor kort weinig paniek in de markt. Als je uitgaat van een bepaald rendement en dat steeds weer haalt, dan draait de molen gewoon door. Nu zien we dat beleggers voorzichter worden door het negatievere sentiment en de stijgende rente. Er ontstaat paniek doordat de bouwkosten enorm stijgen en de verkoopwaarden op hun maximum lijken. De bon ligt uiteindelijk bij de ontwikkelaar of de bouwer die een bepaalde prijs heeft afgesproken met de belegger. Er lopen op dit moment veel claims omdat bouwers in de problemen komen. Wanneer zij de bouwsom moeten nakomen, dan gaan ze naar de rechter. Ze kunnen het simpelweg niet meer uitvoeren voor die prijs.
Hoe gaan jullie daarmee om?
Wij zijn een partij die al tien jaar met dezelfde partijen zaken doet en ze in crisistijd hebben geholpen. Daardoor hebben we een soort ‘gentlemen’s agreement’. Het principe van samenwerking is dat iedereen blij is met het resultaat. Als we nu in paniek op onze strepen gaan staan, dan is dat op de lange termijn niet goed. We proberen het altijd netjes te houden. Als we winst blijven maken is er niets aan de hand, maar zodra we al vroeg in het proces weten dat er geld bij moet dan kunnen er projecten stilgelegd worden. Dat zien we nu al in de markt gebeuren.
Waarom hebben de vastgoedprijzen hun top bereikt volgens jou?
Door het dalende consumentenvertrouwen en de rentestijging. De rente neemt toe, maar is nog steeds historisch laag. We komen uit een situatie die eigenlijk niet gezond was, rond de 1%. Alle kopers kijken naar hun maximale leencapaciteit en de bijbehorende lasten. Dan zie je ineens dat mensen voorheen prima tot zeven ton konden lenen en nu zes ton.
Verwacht je dat er minder leegstaande winkels worden getransformeerd naar woningen?
Dat hangt af van hoe de prijzen van woningen en winkels zich ten opzichte van elkaar ontwikkelen. Tot voor kort was er weinig paniek in de winkelmarkt. Je zag wel dat de vastgoedwaarden daalden, maar niet zo snel. Daardoor was het verdienmodel van transformatie naar woningen vaak ongunstig. Iedereen roept over wonen in en boven winkels als oplossing, maar het is vaak niet rond te rekenen. Wij zoeken daarom naar grotere projecten. Een winkelpand ombouwen naar zes appartementen is leuk, maar voor ons te kleinschalig. De paniek die ontstaat in de winkelmarkt nu de terugbetalingen van de coronacrisis beginnen, kunnen tot een kentering leiden. Het wordt dan mogelijk om winkels voor lagere prijzen te kopen. De vraag is dan wel wat de marktwaarde van woningen doet en natuurlijk de bouwkosten. Het is allemaal binnenstedelijk maatwerk en dat kost geld.
Het verdienmodel van transformatie is nu dus niet geweldig, maar als winkelprijzen sterk dalen verandert dat?
Precies. Dan zie ik juist dat transformatie haalbaarder wordt, in plaats van minder.
Laatste nieuws
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel
- 09-04-2026 10:59 Topvacature: Senior adviseur Vastgoedtransacties
- 09-04-2026 10:38 Dopharma huurt bedrijfsruimte in Raamsdonksveer van WDP
- 09-04-2026 10:11 Raad van State zet plan voor ruim 300 woningen in IJsselmuiden op groen
- 09-04-2026 10:00 Casarion gaat samen met NLInvesteert: ‘We bouwen aan een breder platform’
- 09-04-2026 09:36 C.P. Benelux Logistics huurt ADR-warehouse op Maasvlakte Rotterdam
- 09-04-2026 09:20 Student Experience wint tender voor derde ontwikkeling in Spanje
- 09-04-2026 09:20 ABN Amro: Defensie jaagt bouw verder in de knel, maar dwingt ook tot vernieuwing
- 09-04-2026 08:47 HDN: Hypotheekmarkt trekt bij, kloof tussen starters en doorstromers groeit
- 09-04-2026 08:00 Envalue lanceert platform voor real-time analyse en monitoring
- 08-04-2026 18:37 Nationaal Beleidsprogramma Ruimte en Energie (NBRP) in consultatie
- 08-04-2026 18:01 Zorgen om opdrogend buitenlands kapitaal, Belastingdienst gaat ‘kijken naar voorwaarden’
- 08-04-2026 16:50 John Reinerie volgt Cees Kielstra op als voorzitter van NWWI
- 08-04-2026 14:02 Hoe netcongestie de businesscase van vastgoedontwikkeling verandert
- 08-04-2026 13:39 TenneT kiest prefab in strijd tegen netcongestie
- 08-04-2026 13:19 Groen licht voor Parkhaven: Rotterdam mag 650 woningen bouwen



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.