De voorbereiding op robotisering in logistiek vastgoed is mensenwerk
Waar snelheid en efficiency het credo zijn, nemen machines steeds meer repeterende handelingen over. Dat geldt zeker in de logistieke wereld. De robotisering en automatisering heeft directe impact op de huisvesting, die indien perfect aangepast aan de diverse robots optimaal kan functioneren.
“Elke robot stelt andere eisen aan de omgeving”, zeggen de experts van projectmanagement- en vastgoedadviesbureau Drees & Sommer. “Om de eisen, wensen en mogelijkheden van de eigenaar, eindgebruiker en aannemers op elkaar te laten aansluiten, is continue afstemming noodzakelijk. Je moet goed begrijpen waar het om gaat en welke belangen er spelen.”
Robots bepalen de constructie
Nieuwe distributiecentra, bedrijfs- of productiehallen zijn qua ontwerp vaak al wel voorbereid op robotisering – dat is een voorwaarde om installaties operationeel te krijgen – maar moeten voor de eindgebruiker op maat gemaakt worden. “Het geautomatiseerde bedrijfsproces van de eindgebruiker is feitelijk de kern van iedere nieuwe logistieke hal”, zegt projectmanager Bastiaan Muilwijk. Wij verdiepen ons in het bedrijfsproces van de specifieke klant om exact te kunnen vastleggen welke machines er zijn voor welke toepassingen en welke flows er zijn. De robotsystemen variëren namelijk in omvang, kunnen vast zijn of flexibel en kunnen allemaal een andere constructie nodig hebben. Wordt er gebruik gemaakt van hoogwaardige volautomatische orderpickingsystemen met veel staal, dan moet de constructie uiteraard voorbereid zijn op een heel wisselende belasting. In het programma van eisen voor de nieuwbouw worden dan bijvoorbeeld aan de vloeren aanvullende eisen gesteld om vervorming te voorkomen; aspecten als de stijfheid van de vloer en de positie van de heipalen zijn dan van belang. In het programma van eisen worden ook de verschillen en de raakvlakken apart beschreven, evenals de verbruiken van het systeem. Deze worden vaak over het hoofd gezien maar zijn cruciaal voor het (tijdig) functioneren van een systeem. Als je in het ontwerp en in de constructie al vroegtijdig rekening houdt met de juiste nutsvoorzieningen, kun je je veel problemen en kosten besparen.”
Afstemmen is mensenwerk
Voor het maatwerk voor de eindgebruiker is veel afstemming nodig; hoe uitgebreider het automatiseringsniveau, hoe meer. Je moet de taal spreken van de opdrachtgever, de eindgebruiker en de aannemer. “Continue afstemming is in elke fase van projectrealisatie essentieel, volgens Senior projectmanager Marcel van Erven. “De grijze gebieden inzichtelijk maken én oplossingen bieden. Ontwikkelen en realiseren blijft mensenwerk. Gebieden die niet voor de volle 100% duidelijk zijn, zijn er altijd. De één zegt en bedoelt iets vanuit zijn eigen referentiekader en de ander interpreteert dit soms heel anders of hoort niet alles. Aannames zijn heel gevaarlijk. Het is één van de taken van een goede projectmanager die te ondervangen en de processen integraal te managen: initiëren, doorvragen, vaststellen, vastleggen en vervolgens continu checken of alles conform het programma van eisen gebeurt en waar nodig bijsturen. Alle processen in een distributiecentrum die routinematig gedaan kunnen worden zullen op termijn gerobotiseerd worden. Maar om die verbindingen te leggen is toch écht een menselijke schakel nodig.”
Winst door tijdige betrokkenheid
Bij logistiek vastgoed is nieuwbouw procesmanagement pur sang: je bekijkt de processen, zowel afzonderlijk als wel de samenhang tussen de processen en zorgt ervoor dat die soepel op elkaar aansluiten. “Efficiency heeft in het bedrijfsproces van de logistieke eindgebruiker de hoogste prioriteit en robotisering speelt daarin een essentiële rol”, gaat Van Erven verder. “Hoe eerder wij aan tafel komen om de details af te stemmen, des te beter kunnen activiteiten worden georganiseerd en ingepland. Zo hangt bijvoorbeeld ook de bouwrouting nauw samen met de planning van de ingebruikname van de robots. En als de eindgebruiker aanvullende eisen stelt aan de duurzaamheid van het vastgoed, dan winnen alle partijen ermee als daarmee in het ontwerp al rekening gehouden kan worden.“
Internationale en nationale expertise
De sector Logistics is één van de specifieke sectoren waarin Drees & Sommer actief is. Het bureau verleent uiteenlopende services in het logistieke werkveld – onder meer aankoopbegeleiding, cost consulting, projectmanagement en construction management. Muilwijk: “We hebben internationale expertise op het gebied van logistiek vastgoed, weten wat actuele ontwikkelingen zijn. Daarnaast kennen we de nationale wet- en regelgeving en weten we wat er in de markt speelt. Drees & Sommer ontzorgt nationaal én internationaal opererende investeerders en logistieke bedrijven bij de realisatie van hun huisvesting, bijvoorbeeld in het tenderproces, het vergunningentraject, het begeleiden van het bouwproces en bij het valideren van de interfaces. Als je vanaf het ontwikkeltraject alles op orde hebt, kun je achteraf heel snel alle vinkjes zetten.”
Laatste nieuws
- 10-07-2026 15:35 Kabinet ondertsteunt acht AI-projecten voor snellere woningbouw
- 10-07-2026 15:13 Nieuwe supermarkt voor Aldi in Driebergen-Zeist
- 10-07-2026 15:02 Grote belangstelling voor woningportefeuilles: ‘Op veel portefeuilles zijn meerdere biedingen’
- 10-07-2026 14:26 Takko Fashion groeit naar meer dan 130 winkels in Nederland
- 10-07-2026 13:59 Duitse modeketen opent dit jaar nog vijf winkels in Nederland
- 10-07-2026 12:43 Coalitieakkoord Den Haag: 4.000 woningen per jaar, meer middenhuur en versoepeling bouwregels
- 10-07-2026 12:11 Hof Wonen en Mooiland vervangen 221 woningen in Haagse Spoorwijk
- 10-07-2026 11:41 Dartbedrijf bundelt vestigingen in nieuw te realiseren distributiecentrum met hoofdkantoor
- 10-07-2026 11:21 Principal koopt kantoor met datacenter in Utrecht voor 9 mln euro
- 10-07-2026 11:08 Drie retailtransacties aan de Vleesstraat in Venlo
- 10-07-2026 10:42 Montea bouwt warehouse van 67.400 m2 voor Bosch- en Siemensbedrijf
- 10-07-2026 10:17 Duinweide verkoopt Jumbo-supermarktlocatie aan Verenigd Beheer
- 10-07-2026 10:06 Forse toename faillissementen in vervoer en opslag
- 10-07-2026 09:54 Retail in de plint: ‘Kind van de rekening of een kans?’
- 10-07-2026 09:43 Schaalvergroting woningcorporatie hoeft afstand tot huurders niet te vergroten
- 10-07-2026 09:34 AM koopt Holiday Inn-locatie van Somerset Capital Partners
- 10-07-2026 07:00 Pararius: Uitpondgolf bereikt duurdere huursegmenten
- 09-07-2026 16:38 Poelmann van den Broek verhuist Amsterdams kantoor naar Rembrandttoren
- 09-07-2026 16:12 Havensteder draagt 1.000 woningen in Rotterdam-Zuid over aan Wooncompas
- 09-07-2026 15:29 CRA Vastgoed sluit zich aan bij Neprom
- 09-07-2026 14:49 CBRE versterkt retail leasing team
- 09-07-2026 14:25 OCP en GIC willen met derden doorgroeien naar platform van 10 mrd
- 09-07-2026 14:11 Dura Vermeer aan zet bij vernieuwbouw stadhuis Oldenzaal
- 09-07-2026 13:24 Consortium van particuliere beleggers koopt Haagse woningportefeuille van DWS voor honderden miljoenen
- 09-07-2026 12:35 Bas-locatie in Oud-Beijerland wordt woongebouw met 68 appartementen
- 09-07-2026 11:53 Bij commerciële vastgoedfinancieringen is de laagste rente lang niet altijd de beste keuze; Penny wise pound foolish!








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.