Mag de lokale overheid zomaar de prijs van mijn woning bepalen?
Begin maart heeft de wethouder Wonen en Bouwen van de Gemeente Amsterdam een opmerkelijk bericht de wereld ingestuurd. De Gemeente Amsterdam zal gaan ingrijpen om de verkoopprijs van middeldure woningen te beperken tussen maximaal EUR 175.000 en EUR 297.000. Bij veel vastgoedbezitters sloeg dit in als een bom.
Naast de maximumverkoopprijs overweegt de wethouder eveneens een verhuurverbod en een bewoningsplicht uit te vaardigen voor diezelfde woningen. Het doel: voorkomen dat de stad niet meer bewoonbaar is voor mensen met "middeninkomens" en het voorkomen van speculatie op de Amsterdamse vastgoedmarkt.
Laten we voorop stellen dat in een drukke stad als Amsterdam het als terecht mag worden opgevat dat een gemeentebestuur beleid wil kunnen maken en invloed wil kunnen uitoefenen op de volkshuisvesting. Hoe dit dient te worden gedaan is uiteraard een politieke keuze en het is dan ook niet aan mij om hier een oordeel over te vellen, dat doen de gekozen politici immers.
Het idee van de wethouder is deze beperking vast te leggen in de erfpachtvoorwaarden van nieuw opgeleverde woningen. Het betreft dus in beginsel een maatregel voor nieuwbouwwoningen. Het valt echter niet uit te sluiten dat dit ook bij het verlopen van het tijdvak van voortdurende erfpacht als voorwaarde voor het hernieuwde erfpachtcontract wordt gesteld. De vraag is uiteraard of de Gemeente Amsterdam dit 'zomaar' mag doen.
Wat hierbij zorgwekkend is, is dat artikel 1 van het (protocol op het) Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens - in Nederland is dit Verdrag van een hogere rechtsorde dan onze 'eigen' wetten, dus ook de Grondwet - door een uitvoerend orgaan significant wordt ingeperkt. Het ongestoord recht van eigendom (in de fiscaliteit de laatste tijd bekend van de procedures tegen de belastingheffing in box 3 waarbij door het forfaitaire belastingstelsel door belastingplichtigen beweerd wordt dat een feitelijke onteigening plaats zou vinden) zou, op basis van gemeentelijke wensen tot het maken van beleid, aan dat beleid ondergeschikt moeten zijn. Dit vind ik, op z'n zachtst gezegd, een zorgelijk uitgangspunt.
Uiteraard zal hier een lange (juridisch-) technische discussie met voor- en tegenargumenten door ontstaan. Toch is het, naast het bovenstaande, enigszins zorgbarend dat een wethouder, in de verkiezingen van 2018 door 26.070 mensen gekozen, een grondrecht, van toepassing op 830 miljoen inwoners van Europa, 'zomaar' lijkt te kunnen inperken.
Naast de mogelijke strijd met het recht van de hoogste orde kan het voornemen van de wethouder ook in strijd zijn met ons 'gewone' recht. De algemene erfpachtbepalingen van de Gemeente Amsterdam, waarnaar de in Amsterdam gesloten erfpachtovereenkomsten verwijzen dienen namelijk aan de vereisten van algemene voorwaarden van afdeling 6.5.3 van het burgerlijk wetboek te voldoen. Deze afdeling behelst onder meer de zogenoemde 'grijze- en zwarte lijst'. Heel kortgezegd mag een algemene voorwaarde niet onredelijk bezwarend zijn, op straffe van vernietigbaarheid. Het opnemen van een maximumverkoopprijs aan de onroerende zaak waarvan de ondergrond in erfpacht is gegeven in de voorwaarden van de erfpachtovereenkomst daartoe zou ons inziens wel eens als onredelijk bezwarend kunnen worden opgevat. In een zaak verleden voor het Hof Leeuwarden op 12 mei 2004 (NJF 2004, 518) is namelijk al eens een aanbiedingsverplichting en maximalisering van een verkoopprijs als onredelijk bezwarend geacht.
Ten slotte vraag ik mij nog af hoe de wethouder de naleving van zijn nieuwe regels voor zich ziet. Indien het erfpachtcontract wordt ontbonden bij overtreding van de bepalingen (wat in beginsel mag) zal het de verkoper waarschijnlijk weinig uitmaken. Hij (of zij) is daarna immers toch geen contractspartij en dus wordt de overnemer van het erfpachtrecht (de koper) gestraft. Mocht de gemeente daarnaast de bepaling in artikel 23 AB voortdurende erfpacht willen inroepen (beëindiging om redenen van algemeen belang) dan komen we met een omweg weer terug bij art. 1 EVRM: er zal een schadeloosstelling moeten worden gesteld (wat zal plaatsvinden conform de onteigeningswet) en dat lijkt mij weer net niet de bedoeling van de wethouder.
Zoals gezegd wens ik geen oordeel te vellen over de aangekondigde maatregelen, dat is immers aan de politici. Mij bekruipt echter toch een oneerlijk gevoel bij deze plannen, er zal een verschil ontstaan tussen al bestaande erfpachters met nog (lang) lopende contracten en nieuwe erfpachters met nieuwe contracten. Ook blijven duurdere woningen daarnaast buiten schot.
Ik begrijp de zorgen van de wethouder over de Amsterdamse woningmarkt maar roepen hem op vooral de dialoog met de sector aan te gaan en geen juridische grensverkenning te ondernemen. De vastgoedmarkt heeft in mijn optiek namelijk behoefte aan duidelijkheid en een betrouwbare overheid, vooral om de werkelijke oplossing van de woningschaarste te realiseren: het bouwen van meer woningen om aan de vraag te kunnen voldoen. Met de koers die de wethouder nu lijkt te varen verwacht ik lange (juridische) procedures die de maatschappij als geheel eerder schade dan winst zullen opleveren.
Dit artikel is gepubliceerd door
Hoite Schaap
Prins Bernhardplein 200 | 1097 JB Amsterdam
Postbus 94520 | 1090 GM Amsterdam
TEL +31 (0)20 210 51 33
MOB +31 (0)6 53 75 63 03
E-MAIL h.schaap@hvkstevens.com
Laatste nieuws
- 22-05-2026 14:25 Schuurman Schoenen huurt 402 m2 winkelruimte in Almelo
- 22-05-2026 12:47 Voetbalclub Feyenoord krijgt De Kuip in handen
- 22-05-2026 10:58 Cranendonck koopt woningen om stroomstation Maarheeze vlot te trekken
- 22-05-2026 10:32 Dycore huurt kantoorruimte in America Tower in Oosterhout
- 22-05-2026 10:27 Topvacature: Taxateur (ervaren) bij NWWI
- 22-05-2026 10:14 Gemeente Kampen maakt 68 woningen mogelijk op oud sportveld
- 22-05-2026 09:55 Blauwhoed wint tender voor Klein Plaspoelpolder Leidschendam-Voorburg
- 22-05-2026 09:14 De Hypotheker: Effect uitpondgolf neemt af, starter krijgt minder keuze
- 22-05-2026 06:30 Prijsstijging koopwoningen vlakt in april verder af
- 21-05-2026 17:27 ‘Vesteda dicht bij een deal met investeerders’
- 21-05-2026 16:54 Fortus sluit eerste vastgoedfonds af op 200 miljoen euro
- 21-05-2026 16:50 KoopStart maakt woningen al ruim 10 jaar betaalbaar
- 21-05-2026 16:09 Verdi Groep huurt kantoorruimte in Amsterdam Sloterdijk van NSI
- 21-05-2026 15:36 Ernsting’s family opent winkels in winkelcentra Arnhem en Nieuwegein
- 21-05-2026 14:38 Moerdijk kan mogelijk toch blijven bestaan
- 21-05-2026 12:28 Wonen Limburg Accent, Stayinc en Trudo onderzoeken woningfonds voor middenhuur
- 21-05-2026 11:56 Stadscafé opent in Conscious Hotel op Westergas in Amsterdam
- 21-05-2026 11:11 Raad van State: Geen recht op blijvend zonlicht voor zonnepanelen bij nieuwbouw
- 21-05-2026 10:29 Laatste grondeigenaren vechten ASML-uitbreiding in Eindhoven aan
- 21-05-2026 10:04 Zuid-Holland geeft corporatie rechtstreeks subsidie voor woningbouw
- 21-05-2026 09:57 DCM Investment Group en TPG Angelo Gordon kopen IOS-locatie in Zaltbommel
- 21-05-2026 09:46 Kamernet ziet kamerhuur en aanbod stijgen
- 21-05-2026 09:33 Prijzen bestaande koopwoningen ruim 5 procent hoger, stijging buiten Randstad het sterkst
- 21-05-2026 09:22 Avezaat Staal huurt bedrijfsruimte in Vlaardingen aan de Koningin Wilhelminahaven
- 21-05-2026 08:50 Gemeenten willen wel, maar herontwikkeling bedrijventerreinen loopt vast
- 21-05-2026 08:00 ABP en Rockfield investeren 350 mln in betaalbare woningen voor studenten en starters








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.