Zorgvastgoed: 'Niet alleen ontwikkelen op gevoel, maar eerst analyseren'
De markt van ‘kleinschalig wonen met zorg’ is de afgelopen jaren sterk in beweging geweest. Zorgondernemers hebben inmiddels eigen concepten weten om te zetten in een eigen merk op meerdere locaties. Ze ontwikkelen met marktpartijen lokaal, regionaal, landelijk of zelfs internationaal nieuwe locaties waar wonen met 24/7 zorg wordt geboden. Veel beleggers, waaronder steeds meer buitenlandse beleggers, hebben de stroom van projecten in Nederland in hun vizier. Inmiddels is deze markt dan ook volwassen geworden en is bezig om de stap naar het next level te maken.
Next level
In de voor de hand liggende plaatsen met een vanzelfsprekend potentieel zijn inmiddels goede kleinschalig wonen met zorg locaties ontwikkeld of in ontwikkeling. Zaak is nu om de minder geijkte plaatsen aan te wijzen. Deze minder geijkte plaatsen kunnen echter heel interessant zijn maar liggen blijkbaar niet direct op het vizier. Om de stap naar het next level te maken, wordt het steeds meer een kwestie van eerst analyseren op basis van een marktonderzoek en niet starten met een ontwikkeling op basis van een ‘goed gevoel’.
Voor een marktonderzoek naar het potentieel in de markt wordt een analyse op basis van big data uitgevoerd. In big data zijn ouderen targets geworden, algoritmes, ZZP’s, nullen en enen. Maar wil je als vastgoedontwikkelaar relevant zijn in zorgvastgoed, dan moet je de ouderen als mens serieus nemen. Want ouderen zijn geen algoritme, en evenmin een consument. Van belang is dat je weet hoe je de data moet interpreteren en dat je weet ‘hoe de hazen lokaal lopen’.
Potentieel in de markt
Nu de markt de stap naar het next level maakt, is bij de start van een initiatief een goede analyse van het potentieel van het initiatief van wezenlijk belang. Om alle stakeholders te overtuigen en goed te informeren is van belang om aan te tonen waar potentieel zit in de markt. Maar ook hoe kan ik differentiëren, waar zit mijn doelgroep en wat heeft mijn doelgroep te besteden? Wat zijn interesses van mijn doelgroep en welke zorgvraag heeft mijn doelgroep? Wat is het aanbod vanuit het reguliere en vanuit het particuliere aanbod?
Kortom, je wilt weten hoeveel potentieel waar aanwezig is om voor te ontwikkelen. Data interpreteren is kennisnemen van de markt en van het potentieel. Kennis is macht en biedt je een voorsprong op je concurrentie.
Aan de hand van populatie-, huishoud- en zorgvraagdata kan een vertaling worden gemaakt naar seniorenprofielen. Daarin worden combinaties gemaakt van allerlei openbare beleidsdata en sociaal economische huishouddata waaronder woon- en leefstijlen en andere data over gedrag. In seniorenprofielen kan daardoor bijvoorbeeld een onderscheid gemaakt worden tussen senioren met lage-, midden- en hogere inkomens/vermogens.
De grote vraag is echter welke ontwikkeling we naar de toekomst zien op basis van de huidige situatie, ofwel “data, quo vadis?” Om de toekomst te voorspellen (predictive analyses / forecasting) zijn analyses nodig om te kunnen extrapoleren. Door de data in tijd te extrapoleren ontstaat een beeld van nu, maar ook van de toekomst (2020, 2030 en 2040). Dit kan op allerlei niveaus met betrekking tot de populatie, de zorgvraag als het zorgaanbod. Informatie over de populatie (opbouw buurten/wijken) als de zorgvraag (intramuraal, extramuraal en de belangrijkste ziektebeelden) en het zorgaanbod (zowel regulier als particulier) geeft inzicht om uiteindelijk gefundeerde en afgewogen keuzes te maken.
Dat is waar het in het next level om draait en hoe het onderscheid wordt gemaakt tussen succes en failure. Careinvest en HD zijn partijen die met de Careinvest Monitor in staat zijn deze ondersteuning en onderbouwing te bieden. “Dat is uniek en nét wat ik zoek”, zeggen onze opdrachtgevers, zoals zorgondernemers, ontwikkelaars en investeerders.
Business Meeting
Wilt u meer weten over wat de kracht van data is in het ontwikkelen van nieuwe zorglocaties? En hoe je de risico’s van zorgvastgoed op een nieuwe manier kun structureren? In de ouderenzorg(vastgoed) zijn er vele innovaties op dit gebied. Op 31 oktober 2017 vindt een Business Meeting van Careinvest plaats waar een aantal experts u inzicht geven hoe u innovatieve tools kunt inzetten in uw zorgvastgoedvraagstukken. U bent van harte welkom. Meer informatie over de Business Meeting vindt u hier.
Mark Logtenberg - met zorg ontwikkeld. Logtenberg is deskundige op het ontwikkelen van kleinschalig wonen met zorg. Hij werkt als commercieel ontwikkelingsmanager bij de HD Groep en als integrator bij Careinvest. Hij is actief op Twitter @Logtenberg en LinkedIn.
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.