Zorgvastgoed: 'Niet alleen ontwikkelen op gevoel, maar eerst analyseren'
De markt van ‘kleinschalig wonen met zorg’ is de afgelopen jaren sterk in beweging geweest. Zorgondernemers hebben inmiddels eigen concepten weten om te zetten in een eigen merk op meerdere locaties. Ze ontwikkelen met marktpartijen lokaal, regionaal, landelijk of zelfs internationaal nieuwe locaties waar wonen met 24/7 zorg wordt geboden. Veel beleggers, waaronder steeds meer buitenlandse beleggers, hebben de stroom van projecten in Nederland in hun vizier. Inmiddels is deze markt dan ook volwassen geworden en is bezig om de stap naar het next level te maken.
Next level
In de voor de hand liggende plaatsen met een vanzelfsprekend potentieel zijn inmiddels goede kleinschalig wonen met zorg locaties ontwikkeld of in ontwikkeling. Zaak is nu om de minder geijkte plaatsen aan te wijzen. Deze minder geijkte plaatsen kunnen echter heel interessant zijn maar liggen blijkbaar niet direct op het vizier. Om de stap naar het next level te maken, wordt het steeds meer een kwestie van eerst analyseren op basis van een marktonderzoek en niet starten met een ontwikkeling op basis van een ‘goed gevoel’.
Voor een marktonderzoek naar het potentieel in de markt wordt een analyse op basis van big data uitgevoerd. In big data zijn ouderen targets geworden, algoritmes, ZZP’s, nullen en enen. Maar wil je als vastgoedontwikkelaar relevant zijn in zorgvastgoed, dan moet je de ouderen als mens serieus nemen. Want ouderen zijn geen algoritme, en evenmin een consument. Van belang is dat je weet hoe je de data moet interpreteren en dat je weet ‘hoe de hazen lokaal lopen’.
Potentieel in de markt
Nu de markt de stap naar het next level maakt, is bij de start van een initiatief een goede analyse van het potentieel van het initiatief van wezenlijk belang. Om alle stakeholders te overtuigen en goed te informeren is van belang om aan te tonen waar potentieel zit in de markt. Maar ook hoe kan ik differentiëren, waar zit mijn doelgroep en wat heeft mijn doelgroep te besteden? Wat zijn interesses van mijn doelgroep en welke zorgvraag heeft mijn doelgroep? Wat is het aanbod vanuit het reguliere en vanuit het particuliere aanbod?
Kortom, je wilt weten hoeveel potentieel waar aanwezig is om voor te ontwikkelen. Data interpreteren is kennisnemen van de markt en van het potentieel. Kennis is macht en biedt je een voorsprong op je concurrentie.
Aan de hand van populatie-, huishoud- en zorgvraagdata kan een vertaling worden gemaakt naar seniorenprofielen. Daarin worden combinaties gemaakt van allerlei openbare beleidsdata en sociaal economische huishouddata waaronder woon- en leefstijlen en andere data over gedrag. In seniorenprofielen kan daardoor bijvoorbeeld een onderscheid gemaakt worden tussen senioren met lage-, midden- en hogere inkomens/vermogens.
De grote vraag is echter welke ontwikkeling we naar de toekomst zien op basis van de huidige situatie, ofwel “data, quo vadis?” Om de toekomst te voorspellen (predictive analyses / forecasting) zijn analyses nodig om te kunnen extrapoleren. Door de data in tijd te extrapoleren ontstaat een beeld van nu, maar ook van de toekomst (2020, 2030 en 2040). Dit kan op allerlei niveaus met betrekking tot de populatie, de zorgvraag als het zorgaanbod. Informatie over de populatie (opbouw buurten/wijken) als de zorgvraag (intramuraal, extramuraal en de belangrijkste ziektebeelden) en het zorgaanbod (zowel regulier als particulier) geeft inzicht om uiteindelijk gefundeerde en afgewogen keuzes te maken.
Dat is waar het in het next level om draait en hoe het onderscheid wordt gemaakt tussen succes en failure. Careinvest en HD zijn partijen die met de Careinvest Monitor in staat zijn deze ondersteuning en onderbouwing te bieden. “Dat is uniek en nét wat ik zoek”, zeggen onze opdrachtgevers, zoals zorgondernemers, ontwikkelaars en investeerders.
Business Meeting
Wilt u meer weten over wat de kracht van data is in het ontwikkelen van nieuwe zorglocaties? En hoe je de risico’s van zorgvastgoed op een nieuwe manier kun structureren? In de ouderenzorg(vastgoed) zijn er vele innovaties op dit gebied. Op 31 oktober 2017 vindt een Business Meeting van Careinvest plaats waar een aantal experts u inzicht geven hoe u innovatieve tools kunt inzetten in uw zorgvastgoedvraagstukken. U bent van harte welkom. Meer informatie over de Business Meeting vindt u hier.
Mark Logtenberg - met zorg ontwikkeld. Logtenberg is deskundige op het ontwikkelen van kleinschalig wonen met zorg. Hij werkt als commercieel ontwikkelingsmanager bij de HD Groep en als integrator bij Careinvest. Hij is actief op Twitter @Logtenberg en LinkedIn.
Laatste nieuws
- 14-09-2026 15:23 Eerste huurcontracten getekend voor Creative Valley at the Park
- 14-09-2026 15:05 Floors & Living vult laatste winkelruimte op Palazzo Lelystad
- 14-09-2026 14:37 Woonpartners en Waddinxveen willen tot vijftig woningen bouwen op locatie Oude Spijsfabriek
- 14-09-2026 14:20 Juridisch Loket breidt kantoor in Groot Handelsgebouw uit
- 14-09-2026 13:56 BPD stapt in grote herontwikkeling in Eindhoven
- 14-09-2026 13:38 IVBN en Neprom: 'Prinsjesdag-maatregelen voor woningmarkt volstrekt onvoldoende'
- 14-09-2026 12:24 3W koopt voormalig VodafoneZiggo-kantoor in Maastricht voor woningtransformatie
- 14-09-2026 12:11 Experts over weerbare wijken: ‘Samenredzaamheid moet onderdeel zijn van gebiedsontwikkeling’
- 14-09-2026 12:02 Hypotheekrente loopt verder op, groot aantal banken verhoogt tarieven
- 14-09-2026 12:00 Drie particuliere investeerders kopen bedrijvenpark van 116.000 m2
- 14-09-2026 11:25 Oss en provincie steken 100 mln in uitbreiding Pivot Park
- 14-09-2026 11:09 DHG verhuurt 16.500 m2 in Smartlog Roosendaal II aan bestaande huurder
- 14-09-2026 11:01 Bezwaar vertraagt laatste 94 woningen in Berkel en Rodenrijs
- 14-09-2026 10:19 Fakton versterkt partnerteam met corporatiespecialist
- 14-09-2026 06:00 Jan Kroese en Patrick Paternotte: Hoe een werkhuwelijk tot 40 jaar succes leidt
- 12-09-2026 10:17 Gelekt uit Belastingplan: Besluit over box 3 in voorjaar, objectsubsidie voor middenhuur
- 11-09-2026 15:21 Oss maakt ruimte voor 800 woningen in Raadhuiskwartier
- 11-09-2026 15:01 Werkgever mag huur straks niet meer inhouden op minimumloon arbeidsmigrant
- 11-09-2026 14:12 Spaarneboog op de schop: Tot 750 woningen, winkels en horeca
- 11-09-2026 13:54 Erik Buitenkamp start als senior ontwikkelaar bij DID
- 11-09-2026 13:48 Wibra opent nieuwe winkel in vesting Elburg
- 11-09-2026 13:43 Raad van State geeft groen licht voor zorgcomplex in Ens
- 11-09-2026 12:35 Ugg opent eerste eigen winkel van Nederland in Amsterdam
- 11-09-2026 12:05 Hoge Raad beslist over latente verliezen bij aandeelhouderswisselingen
- 11-09-2026 11:11 NLV verkoopt portefeuille met 70 appartementen
- 11-09-2026 10:56 Ten Brinke ontwikkelt 62 appartementen in Weesp








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.