AM: 'Woningvraag middenklasse gezinnen in Amsterdam neemt steeds meer toe'
Er is een toename van middenklasse gezinnen die in de stad willen blijven wonen, maar met hun woonwensen zou meer rekening moeten worden gehouden in het ontwerp van nieuwe woningen. Dit blijkt uit onderzoek gedaan door gebieds- en vastgoedontwikkelaar AM dat vandaag werd gepresenteerd op de PROVADA.
Het onderzoek, op basis van 50 interviews met middenklasse gezinnen uit verschillende buurten in Amsterdam, werd gedaan door AM Measure, de inhouse onderzoeksafdeling van AM. In het onderzoek worden middenklasse gezinnen aangeduid als gezinnen met een inkomen tussen de €35.000 en €70.000.
Uit het onderzoek blijkt dat de vraag naar woningen in de stad niet alleen toeneemt, maar ook het aantal middenklasse gezinnen in Amsterdam neemt de komende jaren verder toe. Met name de groep met een hoger (midden) inkomen groeit. Op dit moment is bijna een kwart van alle Amsterdamse huishoudens een gezin (ten opzichte van 33% in de rest van Nederland). In totaal huurt 40% van deze groep een huurwoning.
Binnen of buiten de ring
Er is niet één proto-type stedelijke middenklasse gezin. Uit het onderzoek blijven er drie verschillende groepen te zijn:
- Gezinnen die binnen de ring willen wonen omdat zij dichtbij de dynamiek van de stad willen zijn evenals de culturele voorzieningen en daarom genoegen nemen met minder vierkante meters en minder speelruimte voor hun kinderen.
- Gezinnen die buiten de ring willen wonen omdat zij meer rust en ruimte willen voor hun kinderen, zij zijn leidend in de keuzes voor woning en locatie.
- Gezinnen die vooral zoeken naar locaties waaruit beide ouders gemakkelijk naar het werk kunnen komen. Dat kan buiten de ring zijn, maar ook dichtbij een OV-knooppunt.
De ondervraagde gezinnen ervaren het aanbod aan passende huur- en koopwoningen als onvoldoende. Zo'n 40% van de ondervraagden geeft aan dat ze in de huidige woning blijven zitten omdat ze geen andere woning kunnen vinden die aan hun eisen voldoet. Slechts 1 op de 5 mensen gaat op zoek naar een woning in een andere woonplaats.
Flexibele plattegrond
AM neemt de uitdaging aan om geschikte concepten voor de stedelijke middenklassegezinnen te ontwikkelen. Eerder ontwikkelde AM voor deze doelgroep Summertime op de Zuidas en The Beacons op Zeeburgereiland. Daarbij wordt onder meer aan ‘gezinsappartementen’ gedacht, die met hun indeling specifiek inspelen op de woonwensen van deze groep. Zo krijgt de woning een flexibele plattegrond, waarbij de indeling van de kamers kan veranderen bij het ouder worden van de kinderen. Een ruime hal waar ruimte is voor de kinderfietsjes of een bergruimte voor de bakfiets en kinderwagen. Of niet-openbare buitenruimtes waar de kinderen kunnen spelen.
Verdichting is niet de oplossing
Bij de bijeenkomst was ook wethouder Eric van der Burg die de grote vraag naar betaalbare woonruimte erkende. Toch waarschuwde hij voor verdichting: "We willen graag woningen erbij bouwen, maar daarbij moet de stad anders worden ingericht, er moet niet alleen sprake zijn van verdichting. Je hebt misschien dan wel een sterkere economie en meer woongelegenheid, maar het is slecht voor de gezondheid. Omdat je minder buitenruimte hebt, er wordt meer gebruik gemaakt van het OV dan dat er gewandeld of gefietst wordt en sportgelegenheden verschuiven steeds meer naar de buitenranden van de stad."
Logisch
Daarom pleitte de wethouder voor een betere inrichting van de stad waarbij fietspaden en voetpaden worden verbreedt en er ook hardlooproutes komen door Amsterdam om gezondheid en welzijn toegankelijker te maken. Ook kleine ingrepen zoals betere verlichting en veiligere looproutes zal volgens Van der Burg bewoners aansporen meer te lopen. Maar er ligt volgens hem ook een rol weggelegd voor ontwikkelaar en architecten: "Maak bewegen logisch, zet de trap eerder in een gebouw dan een lift. Zorg dat er op alle plekken groen te zien is en probeer de gebruiker aan te sporen te bewegen."
Het onderzoek is het eerste deel van een nieuwe reeks ‘Woningmarkt in zicht’ met de titel ‘Binnen of buiten de ring? Woonperspectieven voor Amsterdamse middenklasse gezinnen’. De uitgebreide samenvatting lezen? Klik hier.
Foto: Swimmerguy269
Laatste nieuws
- 16-07-2026 15:43 Sociale huurwoning én vastgoedportefeuille: Rechters botsen over beëindiging
- 16-07-2026 15:27 Gemeenteraad Barendrecht maakt ruimte voor bijna 2.000 woningen in Fruitpacking District
- 16-07-2026 15:15 Logistieke dienstverlener huurt 11.000 m2 bedrijfsruimte in Zwolle van Axis
- 16-07-2026 15:07 Annelinda van Dijck-van Eck wordt directeur Buurten & Vastgoedsturing bij Eigen Haard
- 16-07-2026 13:03 Tristan Capital Partners verstrekt lening van bijna 400 mln voor Edge London Bridge
- 16-07-2026 11:51 Achmea koopt 517 woningen in project Soza in Den Haag van Vorm
- 16-07-2026 11:38 Peple huurt 1.158 m2 kantoorruimte in de Koploper in Amersfoort
- 16-07-2026 11:18 Woningzoekers willen groen en bereid om in te leveren op woonoppervlak
- 16-07-2026 10:52 Eigenaar pompt miljoenen in leegstaand kantorencomplex Almere: ‘We gaan niet voor kasstroom’
- 16-07-2026 10:47 URBZ Capital koopt logistiek complex in Nieuwegein van Patrizia
- 16-07-2026 10:35 De 403-verklaring als zekerheid: Waar moeten woningcorporaties op letten?
- 16-07-2026 10:28 Nieuwe samenwerking tussen IOB en brandadviesbureau BBL
- 16-07-2026 09:59 Monumentale Julianakerk Sassenheim verkocht voor zorgappartementen
- 16-07-2026 09:37 College van B&W Den Haag geeft groen licht voor 8.000 woningen in de Binckhorst
- 16-07-2026 08:58 RS huurt kantoorruimte in Hoofddorp
- 15-07-2026 16:22 Eqwal Ability huurt kantoorgebouw in Delft van gemeente
- 15-07-2026 15:07 Linq bouwt 71 houten woningen in Utrechtse wijk Haarrijn
- 15-07-2026 14:41 IWG opent Regus-locatie in Orato Offices Amsterdam
- 15-07-2026 14:00 IPP Haaglanden koopt De Martinifabriek in Rijswijk
- 15-07-2026 13:53 Harold de Witte naar Juffer Vastgoed
- 15-07-2026 12:44 Blauwhoed wint tender in Zoetermeer
- 15-07-2026 12:40 New York zet bouw hyperscale-datacenters jaar stil
- 15-07-2026 11:58 Wernink (ACE): ‘Kantoren steeds meer visitekaartje, mixed-use werkt niet voor iedereen’
- 15-07-2026 11:46 Bestemmingsplan voor 350 woningen aan Leidse Watergeuskade definitief
- 15-07-2026 11:00 Woningbouw Carnisse Eiland in Rotterdam wordt minstens 15 mln euro duurder
- 15-07-2026 10:32 NSI verlaagt winstverwachting door trage verhuur






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.