Column: Taxateurslijstjes banken onwenselijk en uit de tijd
Iedere taxateur loopt wel eens een taxatieopdracht mis. Dat is ‘all in the game’. Het wordt wat anders als de taxatieopdracht spaak loopt omdat de taxateur niet op het zogenaamde ‘ taxateurslijstje’ van de bank voorkomt. Dat is onwenselijk en tegen de regels en afspraken die we als sector met elkaar hebben gemaakt. En bovendien vreemd! Want is het niet de opdrachtgever die voor de bankfinanciering van een vastgoedobject of koopwoning de taxateur voor een taxatierapport aantrekt? Zo blijkt het in de praktijk niet altijd te werken.
Brancheorganisatie VBO Makelaar krijgt uit het veld steeds meer signalen dat banken en andere kredietverlenende instellingen met een shortlist werken, of ze werken met interne taxateurs, of ze besteden hun gehele portefeuille – of al hun interne taxateurs – uit aan één groot taxatiebureau. Dit is zeer onwenselijk, banken bewijzen de vastgoedmarkt daarmee geen goede dienst. Ik hoor u al denken; dat roept hij uit concurrentieoverwegingen. Maar dan wil ik u graag toch even meenemen in de overwegingen van de taxatiemarkt.
Voor het gemak scheer ik de interne taxateur even over één kam met de taxateur op het bankenlijstje. Onterecht, de externe taxateur van het ‘lijstje’ zal een veel onafhankelijkere positie hebben. Maar kan dat in de praktijk wel zo werken? Alleen de vraag of een (interne) taxateur onafhankelijk kán zijn, is al zeer onwenselijk. Een taxateur – en bank – moet alle schijn van belangenverstrengeling voorkomen. Een taxateur moet in volledige onafhankelijkheid en zonder morele verplichting tot een taxatiewaarde kunnen komen. Kan dit als de taxateur in dienst is van de bank of afhankelijk is van de plaats op het lijstje en daaraan verbonden taxatieopdrachten?
Belang opdrachtgever
Deze situatie is ook niet in het belang van de opdrachtgever of consument. Het kan zelfs vertragend en/of prijsverhogend werken. De opdrachtgever kiest een taxateur die een taxatierapport opstelt. Deze wordt niet door de bank geaccepteerd; het was immers geen interne taxateur of een taxateur van het ‘lijstje’. De taxatie moet opnieuw, met dubbele kosten voor de opdrachtgever tot gevolg. En vertraging. Dit wekt geen vertrouwen over de taxatie. De bank is partij in de waardebepaling.
Er kan bij alle betrokkenen een verkeerd beeld van afhankelijkheid, morele druk en wantrouwen ontstaan. Dat is niet in het belang van de markt, de taxateur, financiële instellingen én de opdrachtgever/consument. Maar het kan nog erger. Banken die alle taxaties door eigen medewerkers laten verrichten via een zogenaamde interne taxatiedesk met eigen taxateurs voor bedrijfsmatig en agrarisch vastgoed. Is dat de toekomst?
NRVT
Dit druist in tegen elke vorm van onafhankelijkheid en de beroeps- en gedragsregels van het centrale taxateursregister NRVT, waar de AFM en DNB zich hard voor hebben gemaakt. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is nota bene vertegenwoordigd in de Centrale raad. Dit centrale taxateursregister bewaakt, waarborgt en bevordert de onafhankelijkheid, integriteit en kwaliteit van de Register-Taxateur. Als ik de banken een advies mag geven: als u dan toch uit een lijst willen kiezen, dan heeft het NRVT een lijst paraat.
Een column van Hans van der Ploeg, directeur VBO Makelaar.
BEZOEKTIP: 17 november: Dag van de Vastgoedwaardering (Voor Taxateurs en opdrachtgevers)
Laatste nieuws
- 01-07-2026 17:29 100 procent middenhuur op Cruquiuseiland Amsterdam: ‘Op deze locatie lijkt het te gaan lukken’
- 01-07-2026 17:10 Verlenging gemengd projectregeling levert corporaties aanzienlijk vpb-voordeel op
- 01-07-2026 16:30 Dennenhorst en Gaudium tekenen voor woonzorgcomplex in Arnhem
- 01-07-2026 15:54 Brownstone Investments koopt monumentaal pand aan Spiegelgracht in Amsterdam
- 01-07-2026 15:51 Leegstand begint jaren voordat een gebouw leegstaat
- 01-07-2026 15:37 Benkey koopt kantoorgebouw Schutterspoort in Leiden
- 01-07-2026 15:30 Woonholland koopt appartementencomplex in Rotterdam van particuliere belegger
- 01-07-2026 15:18 Vivet koopt wooncomplexen in Zwolle en Hooglanderveen
- 01-07-2026 14:57 Caron koopt woon-winkelpand in Utrecht van RJB Group
- 01-07-2026 13:27 Woonbond kritisch op eis inkomensafhankelijke huur: ‘Laat niet alleen sociale huurders betalen voor wooncrisis’
- 01-07-2026 12:55 Eerste Kamer stelt stemming box 3-wet uit, Eerenberg verdedigt uitzonderingspositie vastgoed
- 01-07-2026 12:29 Inretail: Sterke binnenstad vraagt om 100 miljoen euro
- 01-07-2026 12:11 Inflatie eurozone zakt naar 2,8 procent
- 01-07-2026 12:00 Lennard Gerrits (ST Makelaars): ‘Vastgoedbeheer wordt steeds meer een strategische discipline’
- 01-07-2026 11:07 Kim Rimmelzwaan nieuwe asset manager Retail bij ASR Real Assets
- 01-07-2026 10:59 Dordtse Spuiboulevard krijgt 175 appartementen in plan Frontier
- 01-07-2026 10:36 Polimeks verkoopt kantorencomplex Whitepark in Delft aan particuliere belegger
- 01-07-2026 10:28 Blokker opent winkels in Veenendaal, Hoogeveen en Kerkrade
- 01-07-2026 10:00 Waarom onduidelijkheid bij renovaties leidt tot klachten van huurders
- 01-07-2026 09:55 Savills Nederland benoemt twee nieuwe heads
- 01-07-2026 09:45 Aroundtown verhuurt 5.600 m2 in Coolse Poort Rotterdam aan netbeheerder
- 01-07-2026 09:26 Themamaand juli: Leegstand, transformatie en renovatie
- 01-07-2026 09:24 Ballast Nedam neemt Cartesius Utrecht over
- 01-07-2026 08:00 Van leegstand naar meerwaarde: Hoe renovatie en hospitality de huurwaarde van kantoren structureel verhogen
- 30-06-2026 17:11 Aedifica sluit gesyndiceerde kredietfaciliteit van 620 mln euro af
- 30-06-2026 17:02 Time Equities rondt herfinanciering af voor Nederlandse kantorenportefeuille
.jpg)







Reacties
bastiaan driessen - managing partner bij Invast
Johan info@makeleij.nl
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.