Ziet u door het 'BIMMEN' het bos nog?
Als u in de bouw werkzaam bent, kan het u niet zijn ontgaan: samenwerken met behulp van BIM wint terrein. Steeds vaker krijgen wij (juridische) vragen voorgelegd over bouwprojecten waarbij BIM een belangrijke rol speelt. Tijd om eens bij dit onderwerp stil te staan.
Voor degene die bij de afkorting BIM de wenkbrauwen nog fronst: met BIM wordt bedoeld Building Information Modeling, oftewel Bouw Informatie Modellering/Model. Het betreft een database die het deelnemers aan een bouwproject gemakkelijker maakt om met elkaar samen te werken. Deelnemers kunnen, op relatief eenvoudige wijze, informatie met betrekking tot bijvoorbeeld tekeningen, hoeveelheden, kosten, planningen etc. aan de database ontlenen of toevoegen. De uitwisseling van informatie wordt mogelijk gemaakt door gebruik van een software-onafhankelijk bestandsformaat. Conflicten tussen de verschillende softwareprogramma’s van de deelnemers worden daardoor voorkomen.
Wat heeft BIM te bieden?
Wat heeft BIM te bieden? Het voordeel van BIM is dat alle gegevens met betrekking tot een bouwproject centraal worden opgeslagen, gebruikt en beheerd, zodat de deelnemers altijd over de meest actuele informatie beschikken. Wijzigt de dakbedekking of de maat van de kozijnen? Dan zijn de consequenties daarvan onmiddellijk zichtbaar in BIM en kunnen anderen hun werk daarop afstemmen. Op die manier kunnen faalkosten tot een minimum worden beperkt. Bijkomend voordeel is dat BIM het mogelijk maakt om fouten vroegtijdig te ontdekken. Dat zal vooral aannemers aanspreken, aangezien zij op grond van de wet of onderliggende overeenkomst vaak verplicht zijn om hun opdrachtgevers voor bepaalde fouten te waarschuwen. Door melding van ontdekte fouten kunnen aannemers aan aansprakelijkheid wegens niet of te laat waarschuwen ontkomen.
Waar op te letten?
Waar moet u zoal op letten als u gaat “bimmen”? In de eerste plaats dient u zich ervan bewust te zijn dat BIM om een andere manier van samenwerken vraagt. Daar waar normaal gesproken eerst de architect aan de slag gaat en daarna de aannemer, dienen bij gebruikmaking van BIM architect en aannemer van meet af aan samen te werken aan een (virtueel) bouwbaar ontwerp. Het ligt daarom voor de hand te kiezen voor samenwerking op basis van een geïntegreerde contractvorm (ontwerp en uitvoering in één hand). Daarnaast is essentieel dat deelnemers goede afspraken maken over het werken met BIM. Niet alleen over het beheer, de uitwisseling en het gebruik van bouwinformatie, maar ook over bijvoorbeeld onderlinge communicatie, coördinatie en de omgang met data.
Het mag duidelijk zijn: succesvol samenwerken met behulp van BIM staat of valt met het maken van goede afspraken. Die afspraken moeten worden vormgegeven en vastgelegd. Het (tijdig) inwinnen van juridisch advies is daarbij beslist geen overbodige luxe. U wilt de voordelen die BIM u kan bieden toch ook optimaal benutten?
Judith van Goch is advocaat bouwrecht bij Poelmann van den Broek Advocaten N.V., een gerenommeerd advocatenkantoor in Nijmegen. Evenals haar collega’s van de secties bouwrecht, aanbesteding- en mededingingsrecht, huur- en onroerend goedrecht en overheid en ruimtelijke ontwikkeling houdt zij zich dagelijks bezig met beantwoording van de meest uiteenlopende juridische vragen op het gebied van bouw en vastgoed. Nieuwsgierig naar wat Poelmann van den Broek Advocaten N.V. voor u kan betekenen? Neem contact op via telefoonnummer 024 381 14 64, via e-mail j.vangoch@poelmannvandenbroek.nl of bezoek de website www.poelmannvandenbroek.nl.
Laatste nieuws
- 27-08-2026 16:29 Tijdelijke woningverhuur, wat kan er nog wel?
- 27-08-2026 16:17 Levitudo breidt portefeuille uit met IOS-locatie in Wijchen
- 27-08-2026 15:53 Onderzoekers zetten vraagtekens bij gangbare oplossingen voor woningtekort
- 27-08-2026 14:35 LX Pantos verlengt huur kantoorruimte in Hoofddorp
- 27-08-2026 14:24 Topvacature: Vastgoedbeheerder Zorgvastgoed
- 27-08-2026 12:53 'Bezwaargegevens geven nog te weinig inzicht in vertraging woningbouw'
- 27-08-2026 11:48 ABB huurt kantoorruimte op Lotus Office Campus in Rotterdam
- 27-08-2026 11:14 Particuliere belegger koopt kinderdagverblijf in Kortenhoef
- 27-08-2026 10:32 Raad van State laat vergunning voor 50 woningen in Beverwijk in stand
- 27-08-2026 10:03 'Uitpondcijfers blijven stijgen en overtreffen van tevoren ingecalculeerde scenario's'
- 27-08-2026 09:24 Mijdrecht wil 88 woningen en nieuwe bibliotheek in centrum
- 27-08-2026 09:01 Lieven de Key koopt 79 sociale huurwoningen op NDSM-werf
- 27-08-2026 00:00 Woningverkopen groeien verder, huurmarkt blijft krapper worden
- 26-08-2026 16:50 Centrummanager Leiden: 'Economie moet niet afhankelijk zijn van alleen Biosciencepark'
- 26-08-2026 15:37 Provincie Noord-Brabant wil 150 mln investeren in zorgvastgoedfonds Achmea
- 26-08-2026 15:30 Topvacature: Business improvement lead bij Build Finance
- 26-08-2026 15:17 Maarten Donkers nieuwe directeur Research bij Capital Value
- 26-08-2026 14:52 TWA huurt kantoorruimte in Leusden
- 26-08-2026 14:00 Verbouwen zonder chaos: Waarom coördinatie het verschil maakt tussen een succesvol project en een nachtmerrie
- 26-08-2026 12:33 Dirk Brounen benoemd tot lid van de RvC van Amvest
- 26-08-2026 11:00 Bestemmingsplan stationsgebied Hoorn definitief
- 26-08-2026 10:21 Aantal jongeren dat verhuist naar universiteitsstad blijft jaren ongeveer gelijk
- 26-08-2026 09:58 Ondernemersvertrouwen detailhandel gestegen en 3 procent meer omzet
- 26-08-2026 09:48 Hoogleraar transportbeleid: ‘Juist meer geld voor onderhoud, desnoods ten koste van nieuwe projecten’
- 25-08-2026 16:58 CSafe Global huurt op Schiphol
- 25-08-2026 16:10 Gamma en Jysk huren op Spaklerweg van Kroonenberg








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.