Waarom de hypotheekrente weer oploopt?
Vastgoedfinancieringsexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans leggen in deze blog voor VJ uit waarom de rente weer in de lift zit, wat de verwachtingen zijn in 2026 en welke gevolgen dit heeft voor de vastgoedmarkt.
De hypotheekrente is in afgelopen maanden langzaam maar zeker aan het stijgen. Dat is opvallend, zeker nu centrale banken praten over renteverlagingen. Toch bewegen hypotheekrentes zich vaak anders dan de beleidsrente. Eerder vroegen we ons ook af of de rente ook omhoog kon en dit werd recent door het FD eigenlijk herhaald.
Waarom stijgt de hypotheekrente?
Hoewel de Federal Reserve naar verwachting de rente verlaagt, is de markt vooral gefocust op wat daarna gebeurt. Beleggers twijfelen of inflatie wel snel genoeg daalt en vrezen dat centrale banken langer restrictief moeten blijven, maar inflatie structureel op een wat hoger niveau blijft liggen. Die onzekerheid zorgt voor hogere lange rentes, en juist die zijn bepalend voor hypotheekrentes. Volgens het FD moet ook benadrukt worden dat hypotheekrentes gerelateerd zijn aan de verwachtingen in de kapitaalmarkt, niet op het huidige korte termijn rentebeleid. De berichtgeving over oplopende lange rentes bevestigt dat de markt zich opnieuw indekt tegen inflatie- en beleidsrisico’s.
Kan de rente verder omhoog?
Ja, die mogelijkheid is nadrukkelijk aanwezig. De spanning zit vooral in de lange rente. Dus ook renteverlagingen door centrale banken zoals recent door de Federal Reserve kan de lange rente stijgen als beleggers een hogere risicopremie eisen. De Nederlandsche Bank laat via haar rentedashboard zien dat marktrentes al geruime tijd schommelen op een hoger niveau dan in de periode vóór 2022. Ook nieuws over de Federal Reserve wijst erop dat toekomstige verlagingen onzeker zijn, wat zorgt voor volatiliteit en opwaartse druk op rentes.
Wat is de outlook richting 2026?
De meeste prognoses schetsen geen extreem scenario, maar wel een structureel hoger renteniveau. De Hypotheker verwacht dat de hypotheekrente in 2026 verder oploopt, terwijl huizenprijzen blijven stijgen. Banken als Rabobank, ING en ABN Amro spreken in hun vooruitzichten over een nieuw evenwicht: lagere inflatie dan nu, maar geen terugkeer naar zeer lage rente. Ook volgens een niet-bancaire investmentoutlook van PGIM en Van Bruggen, onafhankelijke advieskantoren, wordt 2026 een jaar waarin markten wennen aan de structureel hogere financieringskosten en minder ruim monetair beleid.
Impact op de vastgoedmarkt
Een hogere hypotheekrente drukt de leencapaciteit van kopers en zet de betaalbaarheid onder druk. Toch verwachten de meeste analisten geen forse daling van huizenprijzen. Het structurele woningtekort blijft een dominante factor. Wel zal de markt selectiever worden: prijsstijgingen vlakken af en transacties nemen mogelijk tijdelijk af. Voor de commerciële vastgoedmarkt is het de vraag of het effect niet groter zal zijn. Voor die markt speelt de rente een veel belangrijkere factor dan de woningmarkt vanwege de niet of minder aanwezige schaarste. Voor beleggers is de vergelijkbaarheid met rendementen voor andere beleggingsmogelijkheden veel belangrijker, naast specifieke factoren bij vastgoed zoals huurontwikkeling en alternatieve vastgoedsegmenten. Een structureel hogere rente zal daarom wel degelijk effect kunnen hebben op de waarde van vastgoed, maar blijft mede afhankelijk van andere factoren.
In de Verenigde Staten reageren rentes overigens sneller en heviger op uitspraken van de Federal Reserve, wat leidt tot grotere schommelingen. Europa kent een stabieler beeld, mede door strengere regelgeving en een minder flexibel hypotheekstelsel. Nederland volgt de Europese trend, maar voelt natuurlijk indirect ook de invloed van internationale kapitaalmarkten. De richting is echter vergelijkbaar, het tempo verschilt.
Stijging is geen tijdelijke uitschieter
Al met al is het beeld dat de stijgende hypotheekrente geen tijdelijke uitschieter is, maar onderdeel van een bredere economische herijking. In 2026 lijkt een gematigd maar blijvend hoger niveau van de lange rente het meest realistische scenario. Op de woningmarkt vanwege de schaarste wordt nog geen (waarde) effect verwacht, voor de commerciële vastgoedmarkt kan dat anders liggen met potentieel negatief effect op aanvangsrendementen.
Laatste nieuws
- 24-06-2026 06:00 Harm Janssen (BPD): ‘We moeten gewoon beginnen met bouwen’
- 23-06-2026 20:57 Eerste Kamer stemt in met Regiewet
- 23-06-2026 16:27 Nieuwe huurders voor Cityplaza Nieuwegein
- 23-06-2026 15:29 VUmc patiëntenzorg verhuist naar Amsterdam Zuidoost
- 23-06-2026 13:00 AM wint tender voor transformatie van camping naar wonen in Loenen
- 23-06-2026 12:52 Huurders voor Tilbury in Zwolle
- 23-06-2026 12:14 Thuiswonend? Perspectief op lange termijn, maar komende jaren gewoon thuis blijven wonen
- 23-06-2026 11:51 Logistieke dienstverlener Van der Helm ontwikkelt 100.000 m2 in Moerdijk
- 23-06-2026 11:34 Retailvooruitzichten licht omlaag door nasleep Midden-Oostenconflict
- 23-06-2026 11:14 Coever Vastgoed verwerft 35 appartementen in Amsterdam-Zuidoost
- 23-06-2026 11:07 Beheer van gesecuritiseerde hypotheken wordt mogelijk btw-plichtig
- 23-06-2026 10:29 Dunavast en HH Invest ontwikkelen appartementen in Eindhoven
- 23-06-2026 10:20 Rotterdam komt met handleiding over optoppen
- 23-06-2026 09:52 Zo gaat Rotterdam Central District eruit zien
- 23-06-2026 09:25 NLV koopt 145 appartementen in Leidsche Rijn Utrecht
- 23-06-2026 06:30 Defensie zoekt marktkennis voor vastgoedopgave: ‘Focus ligt eerst op eigen terreinen’
- 22-06-2026 15:27 De Kamer van Koophandel huurt in Main Offices in Den Haag
- 22-06-2026 15:10 Centraal Beheer APF stapt met 57 mln in zorgvastgoedfonds Achmea
- 22-06-2026 15:02 Rialto Vastgoedontwikkeling en Breda tekenen intentieovereenkomst voor 120 woningen
- 22-06-2026 14:25 Kabinet wil publiek toezicht op energielabels: TloKB krijgt handhavingsrol
- 22-06-2026 13:54 Unica tekent voor renovatie van 39.200 m2 tellende Rabobank-toren
- 22-06-2026 13:46 BAM haalt defensieklus van 49 mln euro binnen in Den Helder
- 22-06-2026 12:24 Tekort van 80 mrd bij I&W zal grootschalige woningbouwlocaties treffen
- 22-06-2026 12:18 Zonnepanelenmarkt krijgt klap door einde salderen: Ook corporaties trappen op de rem
- 22-06-2026 12:00 Doorbraak in Binckhorst Den Haag: 'Er was een Calimero-effect'
- 22-06-2026 11:37 Hypotheekrente zakt onder 4 procent
.jpg)







Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.