Waarom de hypotheekrente weer oploopt?
Vastgoedfinancieringsexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans leggen in deze blog voor VJ uit waarom de rente weer in de lift zit, wat de verwachtingen zijn in 2026 en welke gevolgen dit heeft voor de vastgoedmarkt.
De hypotheekrente is in afgelopen maanden langzaam maar zeker aan het stijgen. Dat is opvallend, zeker nu centrale banken praten over renteverlagingen. Toch bewegen hypotheekrentes zich vaak anders dan de beleidsrente. Eerder vroegen we ons ook af of de rente ook omhoog kon en dit werd recent door het FD eigenlijk herhaald.
Waarom stijgt de hypotheekrente?
Hoewel de Federal Reserve naar verwachting de rente verlaagt, is de markt vooral gefocust op wat daarna gebeurt. Beleggers twijfelen of inflatie wel snel genoeg daalt en vrezen dat centrale banken langer restrictief moeten blijven, maar inflatie structureel op een wat hoger niveau blijft liggen. Die onzekerheid zorgt voor hogere lange rentes, en juist die zijn bepalend voor hypotheekrentes. Volgens het FD moet ook benadrukt worden dat hypotheekrentes gerelateerd zijn aan de verwachtingen in de kapitaalmarkt, niet op het huidige korte termijn rentebeleid. De berichtgeving over oplopende lange rentes bevestigt dat de markt zich opnieuw indekt tegen inflatie- en beleidsrisico’s.
Kan de rente verder omhoog?
Ja, die mogelijkheid is nadrukkelijk aanwezig. De spanning zit vooral in de lange rente. Dus ook renteverlagingen door centrale banken zoals recent door de Federal Reserve kan de lange rente stijgen als beleggers een hogere risicopremie eisen. De Nederlandsche Bank laat via haar rentedashboard zien dat marktrentes al geruime tijd schommelen op een hoger niveau dan in de periode vóór 2022. Ook nieuws over de Federal Reserve wijst erop dat toekomstige verlagingen onzeker zijn, wat zorgt voor volatiliteit en opwaartse druk op rentes.
Wat is de outlook richting 2026?
De meeste prognoses schetsen geen extreem scenario, maar wel een structureel hoger renteniveau. De Hypotheker verwacht dat de hypotheekrente in 2026 verder oploopt, terwijl huizenprijzen blijven stijgen. Banken als Rabobank, ING en ABN Amro spreken in hun vooruitzichten over een nieuw evenwicht: lagere inflatie dan nu, maar geen terugkeer naar zeer lage rente. Ook volgens een niet-bancaire investmentoutlook van PGIM en Van Bruggen, onafhankelijke advieskantoren, wordt 2026 een jaar waarin markten wennen aan de structureel hogere financieringskosten en minder ruim monetair beleid.
Impact op de vastgoedmarkt
Een hogere hypotheekrente drukt de leencapaciteit van kopers en zet de betaalbaarheid onder druk. Toch verwachten de meeste analisten geen forse daling van huizenprijzen. Het structurele woningtekort blijft een dominante factor. Wel zal de markt selectiever worden: prijsstijgingen vlakken af en transacties nemen mogelijk tijdelijk af. Voor de commerciële vastgoedmarkt is het de vraag of het effect niet groter zal zijn. Voor die markt speelt de rente een veel belangrijkere factor dan de woningmarkt vanwege de niet of minder aanwezige schaarste. Voor beleggers is de vergelijkbaarheid met rendementen voor andere beleggingsmogelijkheden veel belangrijker, naast specifieke factoren bij vastgoed zoals huurontwikkeling en alternatieve vastgoedsegmenten. Een structureel hogere rente zal daarom wel degelijk effect kunnen hebben op de waarde van vastgoed, maar blijft mede afhankelijk van andere factoren.
In de Verenigde Staten reageren rentes overigens sneller en heviger op uitspraken van de Federal Reserve, wat leidt tot grotere schommelingen. Europa kent een stabieler beeld, mede door strengere regelgeving en een minder flexibel hypotheekstelsel. Nederland volgt de Europese trend, maar voelt natuurlijk indirect ook de invloed van internationale kapitaalmarkten. De richting is echter vergelijkbaar, het tempo verschilt.
Stijging is geen tijdelijke uitschieter
Al met al is het beeld dat de stijgende hypotheekrente geen tijdelijke uitschieter is, maar onderdeel van een bredere economische herijking. In 2026 lijkt een gematigd maar blijvend hoger niveau van de lange rente het meest realistische scenario. Op de woningmarkt vanwege de schaarste wordt nog geen (waarde) effect verwacht, voor de commerciële vastgoedmarkt kan dat anders liggen met potentieel negatief effect op aanvangsrendementen.
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.