Verdere regulering van nonbancaire sector is te verwachten, maar hoe?
De nonbancaire sector is niet langer een niche, maar een pijler van het financiële systeem. Regulering is daarom geen kwestie van óf, maar van wanneer. Vastgoedfinancieringexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans zetten in deze blog voor VJ uiteen hoe regulering het beste kan plaatsvinden.
Sinds de kredietcrisis heeft de non-bancaire financiële sector - waaronder private debt fondsen, pensioenfondsen en alternatieve financiers - een enorme groei doorgemaakt. Ook in Nederland, al is dit nog niet zo ver ontwikkeld als in de Verenigde Staten. Deze ontwikkeling bood voordelen: banken konden hun risicoblootstelling aan vastgoed en krediet beperken, bedrijven kregen meer keuzevrijheid, en de economie profiteerde van extra financieringsmogelijkheden. Een win-win voor alle partijen, inclusief de toezichthouders door de afname van de bancaire risico's voor het financiële systeem. Maar inmiddels is de situatie aan het veranderen. De groei van de nonbancaire sector zet onverkort door en wordt een factor van belang. De vraag is daarom niet langer óf regulering volgt, maar wanneer, en met welke impact.
De opmars van nonbancaire financiering Na 2008 werd bewust gekozen voor een relatief licht reguleringsregime voor niet-bancaire instellingen, om innovatie en groei te stimuleren. Dat beleid heeft gewerkt: volgens recente cijfers van het Internationaal Monetair Fonds is de omvang van private credit wereldwijd meer dan verdrievoudigd in tien jaar tijd. Deze verschuiving heeft echter ook een keerzijde. Waar banken gebukt gaan onder steeds strenger wordende compliance-eisen, kunnen nonbancaire spelers eenvoudiger opereren. Dit verschil in toezicht leidt tot een ongelijk speelveld. Banken moeten voldoen aan uitgebreide regels rond kapitaalbuffers, anti-witwasmaatregelen en rapportageverplichtingen, terwijl alternatieve financiers minder strenge eisen kennen. Zoals demissionair minister van Financiën Eelco Heinen onlangs stelde in het debat over witwascontrole: ‘De afvinkcultuur bij banken is vastgelopen, terwijl de risico’s elders toenemen.’ Het water stroomt naar het laagste punt – bedrijven kiezen voor de weg van de minste weerstand. Ook de markt vraagt om meer samenwerking.
Risico’s stapelen zich op
Waar kansen zijn, zijn ook risico’s. Moody’s waarschuwde in een recent rapport voor mogelijke problemen bij private credit, vooral als economische omstandigheden verslechteren. Volgens InvestmentNews zijn adviseurs verdeeld: sommigen zien private credit als een stabiele inkomstenbron, anderen vrezen een systeemrisico. Het FD onderschrijft die zorg en wijst op het ‘doorsijpelen’ van private credit in het bredere financiële stelsel.
Tegelijkertijd moeten we ook constateren dat in Nederland het nog niet op hetzelfde niveau is als in de Verenigde Staten. De risico’s zijn niet alleen financieel, maar ook juridisch en reputatiegericht. Minder toezicht kan leiden tot minder transparantie, hogere hefboomwerking en mogelijke liquiditeitsproblemen bij stress-scenario’s. Voor de vastgoedmarkt, waar veel non-bancaire financiering naartoe gaat, geldt daarom extra aandacht: de CBS-prijsindices voor commercieel vastgoed laten volatiliteit zien. Dalende waarderingen in combinatie met hoge leverage kan een domino-effect veroorzaken. Dit risico wordt nu nog misschien nog niet heel groot geacht, maar is latent altijd aanwezig.
Waarom regulering onvermijdelijk is
De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) pleitte eerder al voor een toekomstbestendig en gelijk speelveld. De oproep: voorkom dat risico’s zich verplaatsen naar minder gereguleerde delen van het systeem. Internationale toezichthouders, waaronder het IMF, delen die mening. De kans is groot dat er op (korte) termijn Europese of zelfs mondiale afspraken komen om schaduwbancaire activiteiten beter te monitoren.
Een interessante ontwikkeling is dat overheden zelf ook stappen zetten: het Nederlandse staatsfonds springt in het gat dat banken laten vallen bij grote internationale projecten. Dit illustreert dat de markt in transitie is. Regulering van nonbancaire partijen zal daarom niet alleen draaien om risico’s beperken, maar ook om de continuïteit van financiering te waarborgen.
Balans tussen regulering en innovatie
De uitdaging is duidelijk: hoe vinden we balans? Te strenge regels kunnen het kind met het badwater weggooien en de broodnodige financieringsruimte beperken. Te lichte regels vergroten het risico op instabiliteit. Het antwoord ligt waarschijnlijk in een gefaseerde aanpak:
• Transparantie vergroten via rapportageverplichtingen
• Basiskapitaalvereisten voor grote non-bancaire spelers en
• Coördinatie met banken om regulatory arbitrage te beperken
Meer regulering is geen kwestie van óf, maar van wanneer
De nonbancaire sector is niet langer een niche, maar een pijler van het financiële systeem. Met groei komt verantwoordelijkheid. Regulering is geen kwestie van óf, maar van wanneer. En vraag is ook of dit erg is. Niets doen wordt ook niet als een optie gezien. Voor marktpartijen betekent dit: bereid je voor op meer toezicht, strengere compliance en mogelijk hogere kosten. Voor de bv Nederland geldt: zorg dat innovatie en stabiliteit hand in hand gaan. Alleen dan blijft het financiële ecosysteem gezond en toekomstbestendig.
Laatste nieuws
- 04-06-2026 00:00 Investeringsvolume Nederlandse studentenwoningen flink gestegen
- 03-06-2026 15:26 Vernieuwde boulevard Kijkduin trekt meer bezoekers, maar leegstand blijft aanwezig
- 03-06-2026 15:13 Youri Amoureus naar transactieteam Capital Value
- 03-06-2026 14:48 Jan Verbakel in dienst bij GEM
- 03-06-2026 14:34 Yuri Katus naar Labré advocaten
- 03-06-2026 14:19 Europese Commissie adviseert Nederland om huurmarkt aantrekkelijker te maken en woningbouw te versnellen
- 03-06-2026 13:31 'Waarom AI huurincasso menselijker maakt dan een mens'
- 03-06-2026 12:36 Axis verwerft logistiek object in Maastricht Aviation Valley
- 03-06-2026 12:11 Amsterdam blijft in coalitieakkoord bij 40-40-20 en erotisch centrum van tafel
- 03-06-2026 12:10 'Europese Commissie gaat earningsstrippingregels versoepelen'
- 03-06-2026 11:43 Minister wil dat provincie Zuid-Holland woningbouwbeleid aanpast, Neprom steunt oproep
- 03-06-2026 11:30 Leidsche Rijn Centrum trekt in 2025 tien nieuwe huurders aan en verlengt dertien retailers
- 03-06-2026 11:09 DUWO investeerde in 2025 bijna 160 miljoen euro in studentenhuisvesting
- 03-06-2026 11:04 Private afspraken niet genoeg: Amsterdam moet exploitatieplan Bloemendalerpolder behouden
- 03-06-2026 10:17 Meyer & Meyer Herenmode huurt pand aan de Vrijstraat in Eindhoven
- 03-06-2026 10:00 Tweede Kamer wil haast met netcongestiewet: ‘Net na de zomer’ is te laat
- 03-06-2026 10:00 Projectontwikkeling: De uitdagingen in 2026
- 03-06-2026 09:39 ACM zet netbeheerders onder druk: Stroomnet moet beter worden benut
- 03-06-2026 09:17 Union Street verkoopt Arnhemse ParkTower aan Meerdervoort
- 02-06-2026 17:09 Hybride werken blijft vaste factor in kantorenmarkt
- 02-06-2026 16:26 Edgar Berger van Achmea RE naar Zenzo Maatschappelijk Vastgoed
- 02-06-2026 16:15 KlokGroep wil opschalen naar 70 procent conceptueel bouwen
- 02-06-2026 16:00 'Het mes moet in de bouwbureaucratie'
- 02-06-2026 15:44 Manon Spier naar taxatieteam Capital Value in Eindhoven
- 02-06-2026 14:00 Novast verkoopt nieuwbouwontwikkeling Schiedam
- 02-06-2026 13:51 PME wil Nederlands vastgoed laten groeien naar 6 procent van portefeuille








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.