Vastgoedsector pakt Hugo's uitgestoken hand vast: een nieuw hoofdstuk in samenwerking tussen overheid en markt
Iedere twee weken praten vastgoedfinancieringexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans de lezers van VJ bij over de laatste belangrijke ontwikkelingen in de vastgoedsector. Deze week bespreken de heren de uitgestoken hand van minister De Jonge naar de sector.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZK), waaronder ook Wonen valt, heeft het initiatief genomen voor een nieuw, structureel overleg tussen overheidsvertegenwoordigers (zowel BKZ als Financiën) en marktpartijen (op persoonlijke titel) aangaande het investeringsklimaat. Het doel is het vergroten van het wederzijds begrip, herstel van vertrouwen en het creëren van een gedeeld beleidsperspectief. Een stap in de goede richting, waarbij beelden worden uitgewisseld en de samenwerking wordt versterkt.
Periodieke rapportage
Afgelopen donderdag (25/1) markeerde de aftrap van dit veelbelovende overleg. Dit initiatief volgt op een onderzoek dat in het derde en vierde kwartaal van 2023 op verzoek van minister Hugo de Jonge werd uitgevoerd. Als vervolg daarop is afgesproken om gezamenlijk een nieuwe periodieke rapportage van de huurwoningenmarkt te produceren, die de benodigde kerncijfers en ontwikkelingen objectief in kaart brengt. Te veel wordt het debat nu op basis van subjectieve en onvolledige informatie gevoerd. Daarnaast ligt de focus op het vergroten van de aantrekkelijkheid voor investeerders van concrete projecten via publiek-private samenwerkingen.
Het vinden van de balans tussen regulerende en productiestimulerende maatregelen moet bijdragen aan het waarborgen van voldoende kapitaal, in lijn met maatschappelijke doelstellingen zoals betaalbaarheid, verduurzaming, leefbaarheid en specifieke doelgroepen. In het overleg bespreekt het Rijk met investeerders onder andere:
• Het Nederlandse investeringsklimaat in de woningmarkt in het licht van markt- en beleidsontwikkelingen, ondersteund door een periodieke rapportage.
• De invloed van overheidsbeleid op investeringsbeslissingen van (inter)nationale institutionele en private investeerders.
• De omvang van de totale investeringsopgave en de kansen voor investeringen in specifieke segmenten zoals grootschalige locaties, flexibele woningen en seniorenwoningen.
• De betrokkenheid en samenwerking tussen overheden, investeerders en andere partijen op de woningmarkt.
Er wordt in polderland Nederland natuurlijk best wel wat overlegd, en soms wordt door de bomen het bos niet meer gezien. Voorkomen moet natuurlijk dat zaken dubbel gedaan worden en ook dat overleggen geheel los van elkaar staan. Daarom wordt ook getracht nog meer lijn in de verschillende overlegstructuren te brengen en ook de juiste linken tussen de overleggen aan te brengen. Het investeringsoverleg is en blijft specifiek gericht op het investeringsklimaat. Het investeringsoverleg is uiteraard een verkennend en geen besluitvormend overleg. Hiervoor vinden er natuurlijk ook separate overleggen plaats met relevante betrokken partijen waarbij de betreffende specifieke beleidsonderwerpen centraal staan. De bevindingen uit al die overleggen kunnen tenslotte vervolgens landen in regulier bestuurlijk overleg met bijvoorbeeld de woningbouwcoalitie of in de (meer uitvoerende) versnellingstafels. Best wel complex allemaal, maar in ons polderlandje gewoon nodig.
De uitspraak It takes two to tango is hier zeer toepasselijk. De vastgoedmarkt en overheid hebben elkaar nodig om hun gezamenlijke doelen te bereiken. Het vraagt van beide partijen om over schaduwen heen te stappen, elkaars standpunten te begrijpen en waardering te hebben voor wat er al bereikt is. Minister De Jonge verdient lof voor dit initiatief, en het feit dat de markt dit omarmt, is een positief signaal. Laten we deze samenwerking voortzetten en gezamenlijk de volgende stappen zetten!
Roel van de Bilt en Rob Wismans zijn partner bij vastgoed financieringsadviesbureau Debta en delen tweewekelijks hun kennis van de markt met de lezers van VJ en schrijven over belangrijke actuele ontwikkelingen.
Laatste nieuws
- 10-09-2026 16:10 Janneke Pruijsen benoemd tot team lead ESG bij Altera
- 10-09-2026 15:41 Billy Grace huurt 914 m2 kantoorruimte in Metropool Amsterdam
- 10-09-2026 15:36 Pets Place opent derde winkel in Utrecht
- 10-09-2026 14:42 ECB verhoogt rente naar 2,5 procent
- 10-09-2026 13:48 Martijn Dirks (Provast): ‘Ik vind betaalbaar een heel gek woord’
- 10-09-2026 13:29 In het dorp zijn de woningen niet goedkoper
- 10-09-2026 12:14 Frank Leyendeckers volgt Jan van der Linden als algemeen directeur op bij Linden Groep
- 10-09-2026 11:47 Topvacature: RK Vastgoed zoekt financieel vastgoed beheerder
- 10-09-2026 11:38 'Ook investeringen in fysieke ruimte nodig voor economische groei'
- 10-09-2026 11:18 Nieuwe chief marketing officer voor Planon
- 10-09-2026 10:31 Hessel Muijres nieuwe partner bij Rechtstaete
- 10-09-2026 10:23 Wim Beelen sleept Rotterdams raadslid voor rechter wegens smaad
- 10-09-2026 10:00 Het eindpunt van kerken als het startpunt van nieuwe vastgoedkansen
- 10-09-2026 09:57 Mkb denkt meer kantoorruimte nodig te gaan hebben
- 10-09-2026 09:24 Duncan van Pelt van C&W naar City Real Estate
- 10-09-2026 09:19 Particulier koopt complex in centrum Groningen
- 10-09-2026 06:00 Geld is niet altijd het probleem, durf te kiezen!
- 09-09-2026 15:29 Søstrene Grene kiest opnieuw voor Nieuwendijk in Amsterdam
- 09-09-2026 14:55 Albert Heijn mogelijk naar BuitenStad voor ontwikkeling Poort van Hoorn
- 09-09-2026 14:30 GoedeStede en Hillen & Roosen werken aan 145 woningen in Almere
- 09-09-2026 14:13 Woonforte en Kroon & de Koning tekenen overeenkomst voor 64 huurwoningen op voormalige kwekerij in Boskoop
- 09-09-2026 13:30 Waterdiepte bij extreme regen inzichtelijk tot op stoeptegelniveau
- 09-09-2026 12:06 PVV wil wettelijk beroepsregister voor woningmakelaars
- 09-09-2026 11:23 Takko opent nieuwe winkel in Leidsche Rijn Centrum
- 09-09-2026 11:11 Jordy de Jong wordt partner bij Prime Realty Partners
- 09-09-2026 10:55 NBC verkoopt eigen bedrijfscomplex via sale-and-leaseback








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.