'Nederlandse vastgoedbeleggingsmarkt verdrievoudigt ruim tot €580 miljard in 2040'
De Nederlandse markt voor vastgoedbeleggingen groeit van ca. €181 miljard in 2020 tot €361 miljard in 2030 en zelfs tot €580 miljard in 2040 volgens het rapport: A Bird's Eye View of Real Estate Markets van PGIM Real Estate. Daarmee staat Nederland nu op de 12e plaats wereldwijd en is het goed voor ongeveer 2% van het wereldwijde totaal aan vastgoedbeleggingen. Dit bedroeg eind 2020 naar schatting €9,5 duizend miljard. PGIM Real Estate is de vastgoedbeleggingstak van PGIM, de wereldwijde vermogensbeheerder met $1,5 duizend miljard onder beheer van Prudential Financial, Inc. (NYSE: PRU).
Het wereldwijde totaal aan vastgoedbeleggingen zal naar verwachting verviervoudigen tot €37,3 duziend miljard in 2040. Dit impliceert een jaarlijkse groei van 7%, dat met name wordt aangewakkerd door de verdere ontwikkeling van de vastgoedmarkten in Azië-Pacific. De verwachte jaarlijkse groei van de Nederlandse vastgoedmarkt voor het komende decennium bedraagt 4,4%.
Peter Hayes, Global Head of Investment Research bij PGIM Real Estate, zegt: “De institutionalisering van vastgoed als beleggingscategorie stimuleert de groei van de totale omvang van deze markt. Naarmate landen zich ontwikkelen, rijker worden en toegang krijgen tot meer open financiële markten, zal de grootte van de desbetreffende vastgoedbeleggingsmarkt toenemen.”
De top-20 landen in de PGIM ranglijst van vastgoedbeleggingsmarkten in 2020 zijn goed voor meer dan 90% van het wereldwijde totaal. Dit geeft aan dat verhandelbaar commercieel vastgoed sterk geconcentreerd is in de grootste, meest ontwikkelde landen. De VS alleen al zijn goed voor 32,5% van de wereldwijde voorraad, gevolgd door Japan (8,4%), het VK (6,8%), Duitsland (6,1%) en China (5,9%). Samen vertegenwoordigen deze vijf markten een aandeel van 60% van de wereldmarkt. De top-10 wordt gecomplementeerd door Frankrijk, Hong Kong, Canada, Australië en Zwitserland. In totaal hebben deze landen een gezamenlijk aandeel van 77%.
Vastgoedbeleggingsmarkt
Het rapport maakt een onderscheid tussen de waarde van de beschikbare vastgoedbeleggingsmarkt – objecten van hoogwaardige, institutionele kwaliteit die daadwerkelijk worden verhandeld - en de waarde van de potentiele vastgoedbeleggingsmarkt, die een schatting geeft van hoe groot deze markt zou kunnen worden. De omvang van de beschikbare vastgoedbeleggingsmarkt geeft de grootte aan van de huidige voorraad, terwijl de waarde van de potentiele vastgoedbeleggingsmarkt van een land relevant is voor investeerders die in de loop van de tijd een portefeuille willen opbouwen.
De wereldwijde waarde van de potentiele vastgoedbeleggingsmarkt bedroeg eind 2020 €26,8 duizend miljard. Dat cijfer zal naar verwachting met gemiddeld 5,2% per jaar groeien tot meer dan €73,4 duizend miljard in 2040. De potentiele vastgoedbeleggingsmarkt in Nederland werd eind 2020 geschat op €351 miljard, ongeveer het dubbele van het bedrag dat momenteel daadwerkelijk verhandelbaar is. Dit bedrag zal naar verwachting tot €713 miljard stijgen in de komende twee decennia. Daarmee staat Nederland op de 14e plaats in de wereldranglijst van de top 20 landen waar de potentiele vastgoedbeleggingsmarkten zijn geconcentreerd.
Het verschil tussen de beschikbare en potentiele vastgoedbeleggingsmarkt wordt verklaard door een aantal factoren, zoals wettelijke en regelgevende kaders ten aanzien van het eigendom van vastgoed, culturele normen en waarden, voorkeuren en historische gebeurtenissen die onder andere de ontwikkeling van vastgoedinvesteringen hebben aangemoedigd of ontmoedigd. Samen hebben dergelijke factoren invloed op de openheid, volwassenheid en omvang van de financiële markt van een land. De landen die beschikken over een open en geavanceerde financiële markt kennen doorgaans ook een grotere markt voor vastgoedinvesteringen.
Het vastgoedinvesteringslandschap
Goed ontwikkelde markten blijven dominant in het wereldwijde vastgoedinvesteringslandschap. Desalniettemin, zal de Azië-Pacific regio naar verwachting de snelste groei laten zien dit decennium. Dit valt samen met de economische expansie van de regio, die naar verwachting sterker zal zijn dan in andere delen van de wereld. Verwacht wordt dat China dit decennium drie plaatsen stijgt, waardoor het land in 2030 de op één na grootste vastgoedinvesteringsmarkt ter wereld zal zijn.
PGIM Real Estate publiceerde zijn eerste schattingen van de waarde van beschikbare vastgoedbeleggingsmarkten wereldwijd in A Bird's Eye View of Real Estate Markets in 2003. Het rapport is gebaseerd op een model dat de relatie weergeeft tussen de omvang van de beschikbare beleggingsmarkt van een land als een percentage van het BBP en het BBP per hoofd van de bevolking. Het bijgewerkte rapport is tot stand gekomen door het model opnieuw toe te passen op de bijgewerkte economische gegevens van 55 landen waarvan wordt aangenomen dat ze over goedfunctionerende vastgoedbeleggingsmarkten beschikken. De schattingen zijn exclusief koopwoningen van particulieren.
Hayes conludeert: “De groei van de waarde van een vastgoedbeleggingsmarkt, zowel in absolute als relatieve termen, is een belangrijke afweging voor internationale vastgoedbeleggers. Een goed begrip van de marktomvang en het groeipotentieel helpt bij het nemen van investeringsbeslissingen en de opbouw van portefeuilles. Wat betreft de kansen voor vastgoedinvesteerders, groeien de belangrijkste ‘core’ markten van vandaag aanzienlijk en behouden zij hun dominantie in het beleggingslandschap.”
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.