Acquisitieplanning, de start van vastgoedmanagement
Gedurende het jaar ontstaan er mogelijkheden voor jou om vastgoed aan te kopen. Wanneer jij de kneepjes van het Asset Management vak goed beheert, kun je deze potentiële acquisitie doorrekenen. Wat wordt de impact van deze acquisitie op de portefeuille? Wordt deze er juist beter of slechter op? En daarbij denk je in termen van kwaliteit, en uiteraard ook kwantiteit. Eigenlijk is het die perfecte mix waar je op zoek naar bent. Om door te rekenen of jij die perfecte mix te pakken hebt, kun je wel wat goede ondersteuning gebruiken. Hoe? Dat lees je in dit blog.
Wanneer jij een interessant vastgoedobject treft, dan start je met een globale analyse en pas wanneer die interessant blijkt, ga je verder in het acquisitieproces. Gaandeweg voeg je meer details aan de berekening toe aan de hand van de informatie die je verzamelt. Het is dus van belang om bij jouw analyse gebruik te kunnen maken van een trechtermodel die van grof naar fijn loopt. Je wilt namelijk ook in een vroeg stadium kunnen berekenen wat de impact is van een potentiële aankoop voor de vastgoedportefeuille binnen je organisatie. Het is aan jou om de analyse te maken of er een optimale balans tussen de kosten, risico’s en prestaties van het vastgoedobject is te creëren.
In eerste instantie is bijvoorbeeld alleen het aantal eenheden en de huurprijs bekend en daarmee moet jij vragen kunnen beantwoorden die belangrijk zijn in deze fase; past deze aankoop binnen ons beleid en kunnen wij uit deze aankoop voldoende rendement halen? Maar ook vragen als; hebben we wel een geschikte doelgroep voor dit project? Om deze vragen te beantwoorden, kan slimme software een ondersteunende rol bieden. Juist omdat je daarmee al in een vroeg stadium de impact van een potentiële aankoop op de portefeuille kunt berekenen. Wat er weer voor zorgt dat je beter in control bent van de vastgoedportefeuille en het ook bétere portefeuille oplevert, in termen van kwaliteit en kwantiteit.
Acquisitiefases
Om verder te kunnen, start er vaak een goedkeuringsworkflow waarmee de acquisiteur naar het Management Team gaat om goedkeuring te vragen om de volgende stap te zetten en budget aan te vragen. Dit proces bestaat in het algemeen uit de volgende vier fases:
- Lead/ mogelijkheid
- Soft pipeline (er is geen handtekening onder de koopovereenkomst)
- Committed pipeline (in bezit van een handtekening, maar er is geen bouw)
- Properties under constructions (het is aangekocht, maar niet in exploitatie).
Bij elke fase horen budgetten, vergunningen en details die je kunt gebruiken in de berekening. Van belang is dat de software die je gebruikt je niet dwingt om meteen alle details in te voeren, maar dat je op elk niveau berekeningen kunt maken gebaseerd op de tot dan toe bekende gegevens. Ook zou de software aannames moeten voorstellen waardoor sneller een juist inzicht wordt gegeven. Daarbij is het van belang dat er een gestructureerd goedkeuringsproces wordt doorlopen met vaste beslispunten. Hiermee verdwijnen losse spreadsheet berekeningen ten gunste van één vastgoed systeem waar alle data in staat.
Assetmanagement
Als het object is aangekocht (en vaak al eerder), komt de asset manager in zicht voor de exploitatiefase. Die start waar de acquisiteur gebleven is. Op welke grondbeginselen is het object ooit aangekocht? Wat waren de verwachtingen in iedere fase? En hoe verhoudt zich dat tot de huidige situatie? Waarom hebben we welke stappen gemaakt? Doordat alles in één vastgoedsysteem geborgen is, ontstaan vele voordelen, zoals:
- Kunnen leren van aannames en verwachtingen bij eerdere aankopen.
- Gedurende fases blijven analyseren wat er met acquisities gebeurt.
- Vroeger en sneller kunnen ingrijpen op eventuele afwijkingen.
- Makkelijker en eenvoudiger kunnen rekenen bij de start.
- Het goedkeuringsproces zorgt dat je meer in controle bent over acquisities; het vroegtijdig kunnen signaleren.
- De asset manager is eerder betrokken bij de acquisitie.
- De controller kan meteen meekijken en spiegelen aan doelstellingen van de portefeuille.
Best practices
Een vastgoedobject heeft een bepaalde levenscyclus; van een kaal stuk grond tot een levendige wijk met spelende kinderen, tot sloop. Die hele cyclus is nu te volgen binnen assetmanagementsoftware. Dit gebruik je weer als input en referentie voor toekomstige projecten.
Zorg dat je afspraken maakt over welke aannames je in welke fase altijd maakt. Maak een standaard zodat je cases onderling kunt vergelijken. Samenwerking tussen acquisitie- en assetmanagement is daarbij essentieel. Gebruik de software niet alleen als geavanceerde rekenmachine maar ook als samenwerkingstool. Door één geïntegreerd systeem heb je één waarheid op het scherm waarmee eventuele ruis verdwijnt. En jij dus meer in controle bent over je acquisitieplanning!
Dit was een bijdrage van Herman Groenewold, Senior Business Consultant bij Reasult.
Laatste nieuws
- 10-04-2026 16:20 Raad van State: Verhuurder is geen functioneel dader en hoeft boete niet te betalen
- 10-04-2026 16:08 Dormio neemt Vakantiepark Schaijk over
- 10-04-2026 15:53 Van Wijnen wint tender voor 53 woningen in Arnhem
- 10-04-2026 12:30 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 10-04-2026 12:27 MultiVlaai en Leonidas willen in anderhalf jaar tot tien zaken openen
- 10-04-2026 12:12 Tielen ziet geen financieringsprobleem bij renovatie verouderde scholen, wel voor het halen van klimaatdoelen
- 10-04-2026 11:53 Prologis en La Caisse bouwen aan logistiek offensief in vijf Europese landen
- 10-04-2026 11:18 Heutink wint Amsterdamse tender met toren van 100 biobased appartementen
- 10-04-2026 11:00 Topvacature: Technisch Vastgoedmanager Nieuwbouw
- 10-04-2026 10:46 'As is, where is'-clausule sluit aansprakelijkheid verkoper vaak uit, maar niet in alle gevallen
- 10-04-2026 10:10 Wereldhave koopt HEMA-unit in Overvecht met nieuw uitgegeven aandelen
- 10-04-2026 09:43 Waarom de laagste rente zelden de doorslag geeft
- 10-04-2026 09:21 Pararius: 42 procent aanbod vrije sector boven 2.000 euro per maand
- 10-04-2026 09:00 ‘Er ligt 750 miljard euro te wachten en ontwikkelaars laten het liggen’
- 10-04-2026 08:57 Meerdervoort koopt Food Village Duiven
- 09-04-2026 16:31 Coen van Rooyen verruilt WoningBouwersNL voor LTO Nederland
- 09-04-2026 16:15 BIC Eindhoven zet in op forse uitbreiding met 225.000 m2 nieuwbouw
- 09-04-2026 15:37 Netbeheer Nederland breidt kantoor in New Babylon in Den Haag uit
- 09-04-2026 15:16 Anne Koning toegetreden tot raad van commissarissen BKZ
- 09-04-2026 14:56 Bleckmann verlengt huur in Almelo bij Heylen Warehouses
- 09-04-2026 14:08 Anterieure overeenkomst getekend voor The Four in Eindhoven
- 09-04-2026 13:03 PGIM: Europese vastgoedmarkt biedt ruimte voor value-add beleggers
- 09-04-2026 12:11 Gemeenten, verkoop uw grondstoffen en verzilver de waarde
- 09-04-2026 11:44 Ixta Noa huurt kantoorvilla in Arnhem
- 09-04-2026 11:15 Synchroon en Blink breiden positie in Sluiskwartier uit met aankoop busremise
- 09-04-2026 11:10 Sociaal uitponden: Waarom steeds meer investeerders kiezen voor het ingroeimodel



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.