Waarom ze bij Woonbron uitkijken naar hun nieuwste digitale collega
De nieuwste collega bij Woonbron, die is altijd online en heeft geen drie bakken koffie nodig voor ze opstart. Staat 24/7 klaar voor de huurders, neemt alle tijd. Maar de ‘dame’ in kwestie, die moet nog wél een heleboel leren. Meet chatbot Anna… die het gat tussen persoonlijke en digitale dienstverlening verder moet dichten.
De bekendste chatbot? Ongetwijfeld Siri. Verder heb je ze in alle soorten en maten. De ene chatbot typt, de ander praat. De een heeft wat humor, de ander is stijfjes. Er zijn chatbots met een vrolijke naam - vaak een afgeleide van een merk of product - en ook genoeg ‘bots’ met vrouwennamen. Want, die blijken het goed te doen bij de klant. Zoveel verschillende types, het zijn nét mensen. Met allemaal een ander gezicht, een eigen stijl en voorzien van een heel klein vleugje persoonlijkheid.
Maar die chatbots, die hebben ook genoeg dingen gemeen. Altijd correct, kalm. En allemaal hebben ze hetzelfde doel: de digitale dienstverlening naar een hoger niveau tillen. Geen wonder dus dat steeds meer woningcorporaties zo’n chatbot ‘adopteren’.
De klant belt graag
Neem Woonbron. Met 45.000 woningen en 4.000 overige vastgoedeenheden in Rotterdam, Nissewaard, Delft en Dordrecht herbergt deze corporatie heel wat huurders, waaruit veel klantencontact voortvloeit. En ook al is digitale dienstverlening in de loop der jaren toegenomen én verbeterd, veel van die klanten, die blijken nog steeds graag te bellen. Naar schatting komen ongeveer 250.000 belletjes per jaar binnen. Waar die gesprekken over gaan? Een lek in de keuken, of een verstopte afvoer. Bijna de helft belt - kortom - om een simpel reparatieverzoek door te geven.
Dat betekent automatisch een hoge druk op al die medewerkers die dat klantencontact moeten onderhouden. Hoogste tijd dus om middelen te zoeken om het proces minder arbeidsintensief te maken, minder kostbaar ook, en het servicelevel hoog te houden. Of zelfs te verbeteren.
Klaar stomen
Enter chatbot Anna… Die gaat Woonbron daar straks bij helpen. Al hebben ze momenteel nog hun handjes vol aan haar. Want een chatbot in het leven roepen, dat klinkt vrij eenvoudig. Maar haar opvoeden tot volwaardig klantadviseur, dát kost meer tijd en energie. Zo weten communicatieadviseur Marc van der Velden en medewerker Service & Dienstverlening Elise Nassar van Woonbron inmiddels al te goed. In samenwerking met Kubion stomen zij de chatbot klaar om binnenkort de digitale wijde wereld in te sturen.
Anna stelt de huurder straks simpele vragen en de huurder kan gemakkelijk antwoord geven. Niet alleen via de website van Woonbron, maar via het kanaal dat de klant zelf kiest, bijvoorbeeld WhatsApp. Wordt het gesprek te ingewikkeld, dan gaat de chatbot over naar een live chat. “Dan gaat meteen de hele historie van de chatbot conversatie mee, zodat de klant niet nog eens zijn verhaal hoeft te doen. Iets wat bij telefonisch contact soms wél het geval is.” De bedoeling is om straks zoveel mogelijk reparaties te regelen via Anna. De eerste mens van vlees en bloed die dan met de opdracht gemoeid is, zal de monteur zijn die het reparatieverzoek binnenkrijgt.
‘Alles gaat sneller, alles digitaliseert’
Waarom ze bij Woonbron graag met haar willen werken, dat antwoord is tweeledig, vertelt Van der Velden. “De wereld verandert en we moeten simpelweg mee. Alles gaat sneller, alles digitaliseert, en de verwachtingen van onze huurders veranderen mee. Scoren we nu nog mooi op klanttevredenheid, dat holt snel achteruit als je op digitaal gebied geen stappen zet. Anderzijds natuurlijk om efficiencyredenen. Hoe efficiënter we huurders kunnen helpen, hoe meer tijd er overblijft voor het beantwoorden van moeilijke vragen. Dat heeft uiteindelijk ook een positief effect op de klanttevredenheid.”
Anna wordt grootgebracht met informatie
Alle kennis die in de loop der jaren is verzameld en ingebouwd in de huidige systemen, met die informatie wordt Anna nu zoetjesaan grootgebracht. Ze is een ingebouwde module in de huidige software. Waarbij eerst het reparatiegedeelte aan de beurt is, en later pas naar de overige kanalen wordt gekeken. Betalingsregelingen bijvoorbeeld. De rol van Kubion is helder, volgens Nassar. Dat is feitelijk de hoofdaannemer, kijkt hoe de kennis binnen de huidige beslisbomen geïntegreerd kan worden in de chatbot, zorgt ervoor dat alle kennis gelinkt wordt aan alle interne systemen en fungeert meteen als projectleider.
Fysiek en technisch versus mentaal en inhoud
De fysieke groei - zeg maar de technische kant van Anna - dat zit wel goed, geven de twee aan. Het is de mentale groei - de inhoud dus - die het traject complexer maakt. De chatbot kan dingen leren, maar moet evengoed nog steeds (bij)gestuurd worden en gevoed met de juiste input. Nassar: “We zitten nog volop in de ontwikkeling, dat gaat gepaard met een aantal uitdagingen. Denk aan het beheer aan de achterkant, vragen van collega’s over het gebruik, de flows er goed in krijgen. Maar er staat al heel veel, daar zijn we trots op. Net als dat we ervan overtuigd zijn dat iedereen straks blij is met Anna. De medewerkers intern, en de huurders!”
Laatste nieuws
- 01-04-2026 16:51 Achmea RE haalt bijna 1,2 miljard euro op, ruim 90 procent voor woningen
- 01-04-2026 16:44 Benkey koopt kantoorgebouw Point of View op Schiphol-Rijk
- 01-04-2026 15:30 Gemeente Den Haag versoepelt per 1 april regels voor splitsen en delen van woningen
- 01-04-2026 13:11 Fresch Real Estate koopt voormalig Scheldebouw-locatie in Middelburg
- 01-04-2026 13:04 Wet modernisering servicekosten gaat in op 1 januari 2027
- 01-04-2026 12:19 Capital Value waarschuwt: Bouwdip woningbouw dreigt door oorlog in Midden-Oosten
- 01-04-2026 11:47 Bezwaren tegen Tree House Rotterdam van tafel, project kan door
- 01-04-2026 11:22 April bij VJ in het teken van vastgoedfinanciering
- 01-04-2026 11:22 Herbestemming telt pas mee als plan hard genoeg is: ‘Wie te vroeg vooruitloopt, taxeert speculatie’
- 01-04-2026 10:45 Lansingerland krijgt 126 flexwoningen voor Oekraïners en spoedzoekers
- 01-04-2026 10:38 Rijksvastgoedbedrijf koopt Zilveren Toren Den Haag
- 01-04-2026 10:00 MPL: ‘Gebouwen worden steeds complexer, en daarmee ook onze toegevoegde waarde’
- 01-04-2026 09:51 M&G koopt twee logistieke complexen van samen bijna 50.000 m2 in Tilburg-Waalwijk
- 01-04-2026 09:50 Nieuwbouwkavels in een jaar ruim 15 procent duurder
- 01-04-2026 09:19 Ted Rommelse (Ooms Makelaars): ‘De commerciële plint is beslist geen bijzaak’
- 01-04-2026 08:50 SBR Nexus benoemt Cengiz Topsakal tot coo
- 01-04-2026 08:00 Impact en rendement gaan hand in hand
- 31-03-2026 17:16 Femke Borst en Anita Nijboer starten Arrow Advocaten
- 31-03-2026 17:00 Nieuwe directeur utiliteitsbouw bij Dura Vermeer Bouw en Vastgoed Rotterdam
- 31-03-2026 16:55 Wilma Wonen ontwikkelt 125 woningen in Overschie-Oost
- 31-03-2026 16:36 Normal huurt aan Statenplein in Dordrecht
- 31-03-2026 15:31 Basic-fit, Jumbo en Amazing Oriental nieuwe huurders voormalige Hudson’s Bay Amstelveen
- 31-03-2026 15:17 Familie Zandbergen werkt aan nieuw hotel aan Vondelpark Amsterdam
- 31-03-2026 15:00 Top Sleep verhuist naar Retailpark Arnhem
- 31-03-2026 14:51 Advocaat Generaal: Veroordelingen omkoping en witwassen bij corporaties waren terecht
- 31-03-2026 13:16 Logistiek vastgoed in 2026: Schaalvergroting, heroriëntatie en geopolitieke druk








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.