Aflossingsvrije hypotheek weer populairder
Nadat in 2008 de kredietcrisis uitbrak, zijn veel woningeigenaren in de problemen gekomen. Huizen daalden in waarde en veel spaar-, beleg- en aflossingsvrije hypotheken konden hier niet meer voldoende mee afgelost worden. Hier heeft de overheid maatregelen voor getroffen, door fiscale voordelen voor deze hypotheekvormen te versoberen. Toch is de aflossingsvrije hypotheek weer populair aan het worden.
Wat is een aflossingsvrije hypotheek?
Zoals de naam al aangeeft, wordt er tijdens de looptijd op een aflossingsvrije hypotheek niet afgelost en er wordt geen kapitaal opgebouwd. De enige maandlasten zijn de rentelasten die over het totale hypotheekbedrag wordt berekend. Wanneer de rente voor lange tijd is vastgezet, blijft het maandbedrag hetzelfde.
Ook de hypotheekschuld blijft tijdens de gehele looptijd hetzelfde. De hypotheekschuld wordt afgelost door verkoop van de woning, in de hoop dat de waarde tijdens de looptijd van de hypotheek is gestegen. Ook kan de woningeigenaar zelf een kapitaal opbouwen om de hypotheekschuld af te lossen. Een aflossingsvrije hypotheek brengt risico's met zich mee. De waarde van de woning kan tegenvallen en hierdoor niet de hypotheekschuld dekken.
Wijzigingen aflossingsvrije hypotheek
Als direct gevolg van de kredietcrisis, zijn de regels rondom het afsluiten van een spaarhypotheek, beleggingshypotheek en aflossingsvrije hypotheek verscherpt. Per 2013 is het niet meer mogelijk om met deze hypotheekvormen van hypotheekrenteaftrek te genieten.
Dit kan alleen nog maar met een annuïteiten- of lineaire hypotheek. Diegenen die aflossingsvrije hypotheken afgesloten hebben vóór 2013 blijven recht houden op hypotheekrenteaftrek. Zij kunnen hun aflossingsvrije hypotheek, met recht op renteaftrek, bovendien meenemen naar een nieuwe woning. Hypotheekverstrekkers zelf hebben onderling afgesproken dat een aflossingsvrije hypotheek enkel nog afgesloten kan worden tot een maximum van 50 procent van de marktwaarde.
Waarde van de woning
Huiseigenaren die nog een aflossingsvrije hypotheek hebben of overwegen er één af te sluiten, doen er goed aan om de woning in goede staat te houden. Men wil immers niet het risico nemen dat de woning minder waard wordt door slecht onderhoud en de hypotheekschuld niet meer af te lossen is. Een goede opstalverzekering is onderdeel van goed onderhoud van de woning. Als er schade aan de woning ontstaat, wordt deze schade meestal door de opstalverzekering gedekt.
Vanwaar de hernieuwde populariteit?
Feit blijft dat er risico's verbonden blijven aan een aflossingsvrije hypotheek, maar dat deze hypotheek wel het laagste maandelijkse kosten heeft van alle hypotheekvormen. Na afschaffing van de hypotheekrenteaftrek voor aflossingsvrije hypotheken, daalde de populariteit hiervan.
Maar de populariteit is weer aan het toenemen. Hoe kan dit? Dit heeft alles te maken met de extreem lage hypotheekrente. De hypotheekrente is momenteel dusdanig laag, dat mensen bewust kiezen om geen gebruik te maken van hypotheekrenteaftrek en toch een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten. Hierdoor blijft men gegarandeerd van lage maandlasten, ondanks dat de hypotheekrente fiscaal niet meer afgetrokken kan worden.
Men is zelfs goedkoper uit dan met het afsluiten van een annuïteiten- of lineaire hypotheek met hypotheekrenteaftrek. Het stijgen van de hypotheekrente is wel een voornaam risico. Daardoor stijgen de maandlasten, maar kan de rente niet afgetrokken worden.
Laatste nieuws
- 01-05-2026 14:27 Rechter trekt harde lijn: 'Onderhoudsrisico kost Optisport exploitatie Den Asseldonk'
- 01-05-2026 14:08 De Vrije Blick kiest GoHome als verhuurplatform voor woningportefeuille
- 01-05-2026 13:36 EU-leiders komen in november bijeen om wooncrisis
- 01-05-2026 12:58 Bouwinvest maakt kapitaal vrij voor hoogste woontoren van Amsterdam met verkoop van 205 woningen
- 01-05-2026 12:47 Ondernemers Food Center willen ontwikkelaar Marktkwartier voor rechter slepen
- 01-05-2026 11:48 Intospace wil distributiecentrum ‘inpakken’ met 300 woningen in Zoetermeer
- 01-05-2026 11:14 Chinees elektronicamerk kiest Westfield Mall voor eerste Benelux-winkel
- 01-05-2026 11:00 Logistiek vastgoed verhuren? Denk aan triple net, maar leg het goed vast
- 01-05-2026 10:46 Zesde winkel voor Uniqlo in Nederland
- 01-05-2026 10:35 Eigenaar Batavia Stad aast op outletcentra in vier Europese landen
- 01-05-2026 10:19 CBRE breidt taxatieteam uit met drie nieuwe gezichten
- 01-05-2026 09:52 Mei bij VJ in het teken van logistiek
- 01-05-2026 09:42 Online verkoop blijft detailhandel vooruitduwen: Omzet 7,7 procent hoger
- 01-05-2026 08:59 Prof. Arjan Bregman: ‘Gebruik de BOPA slim, het kan woningbouw juridisch versnellen’
- 01-05-2026 06:00 Netcongestie als contractvraagstuk
- 30-04-2026 21:31 Europese druk voor aanpassing ATAD-richtlijn heeft pas effect in 2029
- 30-04-2026 16:35 Vivet koopt appartementencomplex in Emmen
- 30-04-2026 16:29 Kabinet verlaagt geluidsplafonds langs spoor, meer ruimte voor woningbouw
- 30-04-2026 16:24 Webinar GroenGebouw: Slim verduurzamen met maximaal rendement voor jouw pand
- 30-04-2026 16:06 Nederlandse vastgoedmarkt onttrekt zich aan Europese daling investeringsvolume
- 30-04-2026 15:43 ECB laat rente onveranderd ondanks oplopende inflatie
- 30-04-2026 15:29 Onderzoek Kadaster: 46 procent bebouwde kom in handen gemeenten
- 30-04-2026 13:19 Topvacature: Vastgoedmanager bij Nobillon Vastgoed
- 30-04-2026 12:30 First Sponsor koopt eenderde van Crown Plaza op Amsterdamse Zuidas
- 30-04-2026 12:06 Amsterdamse corporaties: College, laat 40/40/20 per wijk los
- 30-04-2026 11:32 Stimmt Digital huurt op Campus CeeCee Timber in Enschede

.jpg)
.jpg)
.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.