'Circulair ontwikkelen levert financiële en kwalitatieve meerwaarde op'
Circulair ontwikkelen levert nu al kwalitatieve maar zeker ook financiële meerwaarde op. Dit is een belangrijke conclusie uit het rondetafelgesprek dat Madelon Lageveen (senior consultant bij Fakton Consultancy) en Sander van Engelen (ontwikkelaar bij Fakton Development) organiseerden tijdens de Provada Future. Een bijdrage van Fakton.
De afgelopen jaren lag de nadruk in de gebouwde omgeving op (bijna) energieneutraal bouwen. Om nieuwbouw nog milieuvriendelijker te maken is circulair ontwikkelen noodzakelijk. Bij een circulaire ontwikkeling kan een efficiënter ontwerp de levensduur van een gebouw verlengen of kan een gebouw de flexibiliteit krijgen om van functie te veranderen.
Daarnaast is het mogelijk om circulaire gebouwen te demonteren waardoor hergebruik mogelijk is en minder materialen worden gebruikt. Ook wordt zoveel als mogelijk gebruik gemaakt van gerecyclede of biobased materialen zoals hout en bamboe. Circulair ontwikkelen gaat nog verder dan materiaalgebruik, het gaat ook over energiegebruik, afvalstromen, water, mobiliteit en gezondheid. Bij de Nederlandse Norm (NEN) worden ondertussen standaarden ontwikkelt om circulariteit meetbaar en vergelijkbaar te maken.
Nieuwe structuren en rollen in de vastgoedsector
Het huren of leasen van een product stimuleert het ontwerpen en produceren van herbruikbare producten. Betalen voor nut en gebruik door een afnemer, vormt voor de leverancier een stimulans ervoor te zorgen dat zijn producten zo lang mogelijk meegaan. Daarnaast komt de verantwoordelijkheid voor hergebruik aan het eind van de levensduur bij de producent te liggen. Dit prikkelt een producent zijn producten demontabel en recyclebaar te maken.
Dit model noemen we een as-a-service-model. Tot nu toe zien we dat het as-a-service-model vooral voor fit-out en installaties ingezet wordt. Aan tafel wordt besproken hoe dit model in de toekomst ook kan gaan gelden voor de bouwkundige onderdelen van een gebouw. Denk aan gevels, wanden, vloeren en kozijnen.
Volledig circulair ontwikkelen vraagt daarmee om nieuwe structuren en rollen in de vastgoedsector. Een belegger koopt mogelijk niet meer een gebouw, maar enkel de grond. Gebouwonderdelen worden als een service ingekocht. Dit maakt dat de ontwikkeling an sich een platform wordt waarin verschillende contracten en leveranciers samenkomen.
Kwalitatieve maar zeker ook financiële meerwaarde
Circulair ontwikkelen heeft impact op zo wel de kosten- als de opbrengstenkant van de ontwikkeling. Ontwikkelaars, beleggers en financiers moeten nieuwe methodes ontwikkelen om circulaire gebouwen te ontwikkelen, waarderen en financieren. Daarom stelde Fakton een circulaire businesscase op. Uitgangspunten zijn: gelijke bouwkosten en huuropbrengsten, lagere exploitatielasten, een langere levensduur en een hogere restwaarde.
Aan tafel blijkt dat een circulair product wel degelijk een hogere beleggingswaarde kent. Beleggers zien een circulair product als toekomstbestendiger, wat een lager risicoprofiel en een lagere rendementsnorm als gevolg heeft. Banken bieden betere financieringsvoorwaarden voor een circulair product. Dat terwijl ontwikkelaars en bouwers nu al stellen dat een circulaire ontwikkeling géén extra bouwkosten met zich meebrengt.
Natuurlijk moet er juridisch het een en ander worden georganiseerd, want wat is nog aard- en nagelvast in een circulair gebouw en wie is de eigenaar van een gebouw als gebouwonderdelen als service worden ingekocht? Ook het vaststellen van de restwaarde blijkt niet gemakkelijk, maar zeker niet onmogelijk. We hebben de afgelopen jaren al veel ervaringen opgedaan met het hergebruiken van gebouwonderdelen en materialen.
Klaar voor de volgende én noodzakelijke stap
Ontwikkelaars, beleggers en financiers passen nu nog beperkt circulaire principes toe. De partijen aan tafel zijn bereid samen de volgende stap te zetten richting volledig circulair ontwikkelen. Wij werken daar graag aan mee!
Naast Madelon en Sander, waren ook Bas Rutten (ABN AMRO), Maarten Markus (AM), Micha Reusen (Bouwinvest), Gerbrand van Rootselaar (Eigen Haard), Michiel Jongmans (Heijmans), Ronald Schilt (Merosch), Claudia Heimensen (Provast) en Ron de Goeij (CONIX RDBM Architects) bij de rondetafel aanwezig.
Laatste nieuws
- 01-05-2026 14:27 Rechter trekt harde lijn: 'Onderhoudsrisico kost Optisport exploitatie Den Asseldonk'
- 01-05-2026 14:08 De Vrije Blick kiest GoHome als verhuurplatform voor woningportefeuille
- 01-05-2026 13:36 EU-leiders komen in november bijeen om wooncrisis
- 01-05-2026 12:58 Bouwinvest maakt kapitaal vrij voor hoogste woontoren van Amsterdam met verkoop van 205 woningen
- 01-05-2026 12:47 Ondernemers Food Center willen ontwikkelaar Marktkwartier voor rechter slepen
- 01-05-2026 11:48 Intospace wil distributiecentrum ‘inpakken’ met 300 woningen in Zoetermeer
- 01-05-2026 11:14 Chinees elektronicamerk kiest Westfield Mall voor eerste Benelux-winkel
- 01-05-2026 11:00 Logistiek vastgoed verhuren? Denk aan triple net, maar leg het goed vast
- 01-05-2026 10:46 Zesde winkel voor Uniqlo in Nederland
- 01-05-2026 10:35 Eigenaar Batavia Stad aast op outletcentra in vier Europese landen
- 01-05-2026 10:19 CBRE breidt taxatieteam uit met drie nieuwe gezichten
- 01-05-2026 09:52 Mei bij VJ in het teken van logistiek
- 01-05-2026 09:42 Online verkoop blijft detailhandel vooruitduwen: Omzet 7,7 procent hoger
- 01-05-2026 08:59 Prof. Arjan Bregman: ‘Gebruik de BOPA slim, het kan woningbouw juridisch versnellen’
- 01-05-2026 06:00 Netcongestie als contractvraagstuk
- 30-04-2026 21:31 Europese druk voor aanpassing ATAD-richtlijn heeft pas effect in 2029
- 30-04-2026 16:35 Vivet koopt appartementencomplex in Emmen
- 30-04-2026 16:29 Kabinet verlaagt geluidsplafonds langs spoor, meer ruimte voor woningbouw
- 30-04-2026 16:24 Webinar GroenGebouw: Slim verduurzamen met maximaal rendement voor jouw pand
- 30-04-2026 16:06 Nederlandse vastgoedmarkt onttrekt zich aan Europese daling investeringsvolume
- 30-04-2026 15:43 ECB laat rente onveranderd ondanks oplopende inflatie
- 30-04-2026 15:29 Onderzoek Kadaster: 46 procent bebouwde kom in handen gemeenten
- 30-04-2026 13:19 Topvacature: Vastgoedmanager bij Nobillon Vastgoed
- 30-04-2026 12:30 First Sponsor koopt eenderde van Crown Plaza op Amsterdamse Zuidas
- 30-04-2026 12:06 Amsterdamse corporaties: College, laat 40/40/20 per wijk los
- 30-04-2026 11:32 Stimmt Digital huurt op Campus CeeCee Timber in Enschede

.jpg)
.jpg)
.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.