Jubileumjaar voor IOB: ‘Het draait om mensenwerk’
Ingenieursbureau IOB viert vandaag haar veertigjarig jubileum. VJ blikt met directeur Errol Ooft terug op de afgelopen jaren en naar de uitdagingen van de toekomst. “Door alle technologische ontwikkelingen is onze rol in 40 jaar veranderd. Onze toegevoegde waarde is momenteel het leveren van hoogwaardige technische kennis voor en aan alle partners in het bouwproces. Die adviesrol is mensenwerk en vergt andere vaardigheden.”
In 1979 is ingenieursbureau IOB begonnen met twee grote klanten, woningcorporatie Ridderstede en olie en chemiebedrijf Exxon. Hierna is IOB, dat haar kantoor in Hellevoetsluis heeft, uitgegroeid tot een adviseur van omvang met meer dan 1.000 opdrachten per jaar en circa 75 medewerkers. Gespecialiseerd in zowel installatie-, constructieadvies en bouwtechniek, wat weer bestaat uit de afdelingen brandveiligheid, BIM, bouwkostenadvies, beheer & onderhoud en bouwfysica. “We hebben alle disciplines in huis om een gebouw te realiseren, te renoveren of energetisch te verbeteren,” vertelt directeur Errol Ooft aan VJ.
Van marktkoopman tot directeur
In 1992 is directeur Errol Ooft aan de slag gegaan bij IOB, eerst als projectmanager maar hij groeide al snel uit tot adjunct-directeur. Dit combineerde hij jarenlang met een andere passie van hem, namelijk het bestieren van een marktkraam gespecialiseerd in snoep, drop en chocola. “Ik deed dit werk al sinds mijn zestiende en het vormt je wel. Je doet zo veel mensenkennis op, je leert ondernemen. Die geleerde kennis heb ik ook weer goed kunnen toepassen bij IOB.”
Maar het hebben van een marktkraam en een full-time baan zorgt voor lange werkweken, dus Ooft heeft uiteindelijk op zijn 35e een keuze moeten maken. “Ondernemen zit in mijn bloed, dus toen de kans zich voordeed dat ik aandelen kon kopen bij IOB, werd ik in 1997 ondernemer en kon ik stoppen met de markt op zaterdag.” De laatste 12 jaar vormt Errol Ooft met Rob Kokshoorn de directie.
CoolBlue
Ooft is tevreden met wat IOB de afgelopen jaren heeft bereikt, maar hij heeft nog genoeg ambities voor de komende jaren. “We willen over vijf jaar de CoolBlue van de ingenieurswereld zijn. Wat ik hiermee bedoel is dat wij het leukste bureau zijn om mee en voor te werken. Daarom noemen we ons niets voor niets IOB, dé klantgerichte ingenieurs.”
Hiermee wil IOB zich onderscheiden in de huidige markt. “Je moet als ingenieursbureau hoogwaardige technische kennis hebben, je moet problemen voor de klant kunnen oplossen en daarnaast marktconforme prijzen bieden. Om je daarna te onderscheiden is het de kunst om de klant en medewerker elke dag een glimlach te bezorgen. Dan bind je ze aan je en onderscheid je je van de concurrent.
Veranderde rol: productie naar advies
Wanneer Ooft terugkijkt op de afgelopen jaren is de rol van het ingenieursbureau flink veranderd. Er is namelijk een verschuiving geweest in de werkzaamheden: van productie naar advies. Ooft vertelt: “De crisis heeft er flink ingehakt en is een katalysator geweest voor de gehele vastgoedsector maar ook IOB.” Zo heeft het ingenieursbureau een grote reorganisatie door moeten voeren.
Maar volgens Ooft mag je hier de crisis nooit de schuld van geven. Het zijn de technologische ontwikkelingen geweest die voor de veranderingen in het vak hebben gezorgd. “Vroeger hadden we twee of drie tekenaars en één constructeur voor een opdracht. Dit is nu veranderd en hebben we drie adviseurs en één modelleur op een project. Waar we 5 jaar geleden nog €3000 kregen voor een woning, hebben we nu aan €750 genoeg. ”
Lineair naar geïntegreerd proces
Ooft vervolgt: “Vroeger was het bouwproces lineair, maar dat is nu veranderd in een geïntegreerd proces. Het resultaat is dat het proces foutlozer wordt en dat in een vroeg stadium van het ontwerp proces de juiste producten worden gekozen. Maar dat betekent wel dat je als ingenieursbedrijf je moet bezinnen op de rol die je speelt en daarin moet mee veranderen.”
“We zijn veranderd van een productieorganisatie naar een adviesorganisatie. Het maken van tekeningen en bestekken is steeds meer geautomatiseerd en gestandaardiseerd. Het draait nu om de input die een ingenieur kan leveren. De hoofdzaak is nu advies geven, het probleem naar boven halen bij de klant en daarop acteren. Dit terwijl je vroeger 80% van de tijd bezig was met het maken van tekeningen en berekeningen, die in het uitvoeringstraject nog eens dunnetjes werden overgemaakt door de andere leveranciers en onderaannemers,” aldus Ooft.
Bierbrouwers en musea
IOB werkt voor ontwikkelaars, aannemers, woningbouwcorporaties, maar ook vastgoedeigenaren. Het leukste aan zijn vak vindt Errol Ooft dat hij klanten kan helpen die een ander proces, maar wel vastgoed hebben, zoals hij het zelf omschrijft. “Een van onze eerste klanten was Heineken, een bedrijf dat niet gespecialiseerd is in vastgoed maar in bier. Of vervoersbedrijf RET of het Amerikaanse bedrijf Exxon. Het is voor ons de uitdaging om hen te ontzorgen, zodat zij zich kunnen richten op hun eigen proces zonder hinder te ervaren. Dat vraagt om goede communicatie, kwaliteit en aandacht. De prijs is dan van ondergeschikt belang, ”
Zo ook met kunst en cultuurinstellingen in Rotterdam. “Wij zijn naast de verbouwing van het Wereldmuseum betrokken bij de renovatie van het Boijmans Van Beuningen museum, een groots en langjarig traject. Een museum richt zich op kunst, een heel ander proces dan vastgoed. Maar wij snappen de wensen van de klant en proberen die zo goed mogelijk te helpen. We willen impact hebben voor de omgeving en waarde toevoegen, niet alleen economisch maar ook maatschappelijk.”
IOB bestaat vandaag 40 jaar, komen er nog 40 jaar bij? Ooft zegt lachend: “Ik ga dat niet meer meemaken, maar een honderdjarig bestaan zou heel mooi zijn. We zijn betrokken bij ontzettend veel mooie projecten waar we trots op zijn, dus deze lijn willen we zeker vasthouden.”
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.