Gemeentelijk vastgoed: stap voor stap op weg naar volwassenheid
Gemeenten staan voor uitdagingen rondom het vastgoedbezit. Hoe gaan we om met onze gebouwen en gronden, hoe richten we de vastgoedorganisatie in, wat is de juiste vastgoedstrategie, moet de gemeente überhaupt vastgoed bezitten? Peter Broer en Leo Looise van Metafoor Vastgoed en Software werkten vanuit hun praktijkervaring mee aan het onderzoek ‘Positionering vastgoedmanagement gemeenten’ waarvan de resultaten bekend werden gemaakt tijdens het Congres Barometer Maatschappelijk Vastgoed dat 5 oktober plaatsvond op de Nyenrode business universiteit in Breukelen.
Vastgoedbezit is voor gemeenten geen doel op zich. Het is daarentegen wel een middel om beleidsdoelen te kunnen realiseren. De vastgoedportefeuilles van gemeenten zijn vaak historisch gegroeid en lang niet altijd dient het vastgoed dat gemeenten bezitten een beleidsdoel. Steeds meer zien we dat gemeenten de activiteiten beperken en meer aan de markt overlaten. Als gevolg hiervan wordt vastgoed dat geen beleidsdoel dient vaak in de verkoop gedaan.
Kostbaar
Metafoor Vastgoed en Software adviseert gemeenten al meer dan 20 jaar bij vastgoed vraagstukken. Peter Broer, senior vastgoedadviseur bij Metafoor: “Het bezit van vastgoed is een kostbare aangelegenheid, beheren van panden en gronden vraagt om specialistische kennis. Bij gemeenten zien we vaak dat het bezit en beheer van het vastgoed bij meerdere afdelingen is ondergebracht. Afdelingen met veel kennis van een bepaald beleidsveld, maar waar het vastgoedbeheer niet altijd de aandacht krijgt die het nodig heeft.”
Knelpunten
Herhaaldelijk brengen onderzoeken in beeld hoe het vastgoedbeheer bij gemeenten is georganiseerd. Getoetst aan de bekende vastgoedmanagementtheorieën wordt in beeld gebracht waar de knelpunten zitten. Leo Looise, senior softwareadviseur bij Metafoor: “De uitdaging zit in het vertalen van deze onderzoeken naar praktische handvatten waarmee gemeenten aan de slag kunnen. Een model waaraan gemeenten kunnen toetsen waar ze staan in het proces van professionaliseren en welke stappen nog genomen moeten worden. Wat we veel zien is dat gemeenten aangeven strategisch vastgoedmanagement toe te passen maar dat nog niet exact in beeld is wat de gemeente in bezit heeft en welke inkomsten en uitgaven er voorvloeien uit het vastgoedbezit. Waar baseer je je strategie dan op?”.
De Vastgoedladder
Speciaal voor gemeenten ontwikkelde Metafoor De Vastgoedladder. De Vastgoedladder beschrijft de vier stappen die gemeenten moeten doorlopen om te komen tot een professionele en toekomstbestendige vastgoedorganisatie.
De eerste stap is een inventarisatie die de omvang van het totale bezit en het beleid in beeld brengt. Hierop volgt in de tweede stap een analyse waarbij de vastgoeddossiers onder de loep worden genomen. De derde stap is het optimaliseren van de vastgoedorganisatie. Wanneer deze drie stappen zijn doorlopen is de vierde stap de basis definitief op orde te brengen door de focus te leggen op een toekomstbestendige vastgoedorganisatie en een transparant en efficiënt vastgoedbeheer volgens duidelijke beleidskaders.
De Vastgoedladder beschrijft per stap welke activiteiten erbij horen. De Vastgoedladder kan gratis worden gedownload van de website van Metafoor Vastgoed en Software of in posterformaat worden aangevraagd.
Meer informatie?
Wilt u een brainstormsessie organiseren rondom De Vastgoedladder om te weten waar u staat? Voor meer informatie kunt u vrijblijvend contact opnemen via telefoonnummer 0320 28 63 33 of via de e-mail info@metafoorvastgoed.nl.
Een bijdrage van Metafoor Vastgoed en Software, kennispartner van het Congres Barometer Maatschappelijk Vastgoed dat wordt georganiseerd door het lectoraat Maatschappelijk Vastgoed van de Hanzehogeschool Groningen. Dit jaar publiceerde het lectoraat in samenwerking met Metafoor Vastgoed en Software het onderzoek ‘Positionering vastgoedmanagement gemeenten’. Op 18 november is er een kennissessie georganiseerd met de deelnemende gemeenten.

Laatste nieuws
- 22-03-2026 09:42 Oorlog rond Iran zet vastgoedsector onder druk: langdurige energiecrisis kan ‘perfecte storm’ veroorzaken
- 20-03-2026 16:10 Ambtenaar voor rechter om frauduleuze aankoop van gemeentegrond
- 20-03-2026 15:26 Wooncompagnie en Hollands Kroon tekenen voor 56 huurwoningen in Wieringerwerf
- 20-03-2026 14:27 Becis huurt kantoorruimte aan Schiefbaanstraat in Den Haag
- 20-03-2026 13:31 Kabinet trekt wet voor verbod op voorrang statushouders bij sociale huur in
- 20-03-2026 12:29 Waarom jij als vastgoedbelegger of projectontwikkelaar naar FinVast 2026 móét komen
- 20-03-2026 11:29 Ombudsman wil opheldering over fout in Amsterdamse erfpacht
- 20-03-2026 10:43 Eagle Real Estate koopt 65 appartementen in Enschede en Sommelsdijk
- 20-03-2026 10:15 Haarlemmermeer tekent met RPGroup voor Spoorzone Hoofddorp
- 20-03-2026 09:46 Afdeling bevestigt: Kortere afstand spuitzone tot woningbouw mogelijk
- 20-03-2026 09:36 Eindhoven zet stap naar 175 appartementen aan Kronehoefstraat
- 20-03-2026 09:20 GreenTree Properties koopt een nieuwe ontwikkellocatie in Amsterdam
- 20-03-2026 09:18 Topvacature: Regisseur Onderwijshuisvesting bij Sophia Scholen
- 20-03-2026 09:08 Expertnotitie: 'Residuele grondwaarde beste middel tegen grondspeculatie'
- 20-03-2026 08:54 Van Wijnen koopt woningbouwontwikkeling Harpertszpark in Dordrecht
- 20-03-2026 06:00 Victor van Bommel: ‘Door de focus op huurder als consument, stijgt onze cashflow met 25 procent’
- 19-03-2026 20:02 Corendon nieuwe exploitant W Hotel Amsterdam
- 19-03-2026 16:18 Le Boudoir by Niama huurt winkelruimte in Amsterdam
- 19-03-2026 15:39 Lonneke de Haan naar raad van commissarissen Compaen
- 19-03-2026 14:39 ECB houdt rente op 2 procent maar rekent op hogere inflatie door energieprijzen
- 19-03-2026 14:08 Eva Hekkenberg commissaris bij ASRE
- 19-03-2026 12:26 Bouwen het goedkoopst met klein ‘straatje erbij’ aan stads- en dorpsrand
- 19-03-2026 11:57 Transport & Lifting Twenthe huurt bedrijfscomplex in Holten
- 19-03-2026 11:10 Houten hoogbouw blijkt lastig te verzekeren
- 19-03-2026 10:45 Troostwijk versterkt taxatieteam met Soesja Zuiderwijk
- 19-03-2026 10:28 Gemeente Nijkerk koopt complex De Havenaer voor gebiedsontwikkeling








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.