'Iedereen krijgt te maken met de nieuwe Leegstandswet'
De afgelopen weken stonden de kranten bol van de berichtgeving over actievoerende krakers, die protesteerden tegen de invoering van de nieuwe ‘antikraakwet'. Na tientallen jaren discussie over het al dan niet verbieden van kraken, hakte de politiek in juni jl. de knoop door. Met steun van VVD, CDA, ChristenUnie en PVV werd de nieuwe wet door de Tweede en Eerste Kamer geloodst. Als gevolg daarvan is kraken per 1 oktober 2010 een misdrijf: iets wat de doorsnee kraker uiteraard niet ziet zitten. Hoewel de vaak wild uitgedoste krakers veel media-aandacht trekken met hun soms ludieke maar soms ook harde protesten, gaat de nieuwe Leegstandswet om veel meer dan een verbod op kraken.
De meeste vastgoedeigenaren die in de media de afgelopen tijd werden gevraagd om hun mening, bleken positief te zijn over het ‘kraakverbod'. Maar over de andere onderdelen van de nieuwe wet, die zeker ook hun impact kunnen hebben op de leegstand in Nederland, werd niet gerept. Als General Manager van de grootste leegstandsbeheerder van Nederland, Ad Hoc, was dat reden om meer te weten te komen over wat deze vastgoedeigenaren precies weten over de nieuwe Leegstandswet. Uit eigen onderzoek onder honderden vastgoedeigenaren bleek dat 77% van hen op de hoogte is van het verbod op kraken. Dat percentage staat echter in schril contrast met de groep eigenaren die ook de andere gevolgen van de nieuwe Leegstandswet kon noemen.
Slechts 40% van de vastgoedeigenaren is zich ervan bewust dat gemeenten hen kunnen verplichten om leegstand te melden. Nog minder vastgoedeigenaren (18%) blijken ervan op de hoogte te zijn dat gemeentes boetes van 7500 euro en verplichte voordrachten van gebruikers kunnen opleggen.
Ik gebruik bewust het woord ‘kunnen', want de nieuwe Leegstandswet kan bijna als een menukaart door gemeentes worden gebruikt. Dat betekent dat elke Nederlandse gemeente in theorie een aparte leegstandsverordening kan gaan hanteren, waardoor erg onoverzichtelijk is of en hoe met leegstaand vastgoed moet worden omgegaan. Vragen als "Moet ik mijn leegstand al bij de gemeente melden?", "Kan ik een boete krijgen?" en "Wat voor gebruikers plaatst de gemeente als ik niets doe?" komen inmiddels frequent binnen op onze kantoren.
Met ons recent gelanceerde kenniscentrum, www.adhocalert.nl, proberen we die vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Makkelijk is dat echter niet, want veel gemeenten weten op dit moment zelf nog helemaal niet wat ze met die nieuwe Leegstandswet aan moeten. Zo loopt er op dit moment een discussie in Amsterdam, waar burgemeester Eberhard van der Laan (PvdA) tegenover zijn eigen PvdA-fractie in de hoofdstad moet uitleggen waarom hij de wet wil handhaven. Nijmegen heeft laten weten krakers niet te gaan ontruimen, maar tegelijkertijd blijft onduidelijk of men wel de leegstand in de gemeente structureel gaat aanpakken.
De komende maanden zullen uitwijzen wat de wet in de praktijk gaat betekenen voor vastgoedeigenaren, gemeenten en krakers. Ondertussen zou de discussie in de media en politiek niet langer louter moeten gaan over het al dan niet ontruimen van kraakpanden, maar zou de achterliggende problematiek van leegstand in Nederland meer aan de orde moeten komen. Biedt de nieuwe Leegstandswet de oplossing om leegstand effectief te bestrijden? Welke rol spelen leegstandsbeheerders als Ad Hoc hierin? En zijn de maatregelen voldoende om de doelen van de politiek te bewerkstelligen?
Ondanks alle onzekerheid over de nieuwe leegstandwet, staat één ding vast: het worden interessante tijden.
Lex Visser
General Manager Ad Hoc
Laatste nieuws
- 06-03-2025 14:00 Corporatie en gemeente willen complex met 417 sociale huurwoningen kopen
- 06-03-2025 14:00 Topvacature: Woningstichting GoedeStede zoekt projectleider Nieuwbouw
- 06-03-2025 13:39 Glasproductiebedrijf verkoopt bedrijfscomplex in Enschede met sale-and-lease-back transactie
- 06-03-2025 12:17 Koningshof tweede acquisitie UMB Group in Amsterdam-West
- 06-03-2025 11:56 Interieurketen Casa vraagt faillissement aan
- 06-03-2025 11:23 Eres verkoopt wooncomplex in Venray
- 06-03-2025 11:02 Meeste nieuwe luxeretailers voor P.C. Hooftstraat van alle Europese high-end straten
- 06-03-2025 10:52 Green Real Estate sluit aannemingsovereenkomst en erfpachtovereenkomst voor The Hive
- 06-03-2025 10:38 Michiel de Wit partner van vastgoedteam AKD
- 06-03-2025 10:25 Sagax koopt bedrijfsverzamelgebouw in Amsterdam
- 06-03-2025 10:13 Hotels hebben in 2024 weer meer gasten ontvangen
- 06-03-2025 09:49 Otte (CTP): 'Trage verhuur Amsterdamse logistieke hub baart ons geen zorgen'
- 06-03-2025 09:46 Groothandel in levensmiddelen verlengt voor kantoorruimte in Breda
- 06-03-2025 09:00 Topvacature: Gemeente Delft zoekt assetmanager / portefeuillemanager Vastgoed
- 06-03-2025 08:56 Komst verzekeraar naar centrum Tilburg biedt plek voor 600 woningen
- 06-03-2025 08:38 NLTraining huurt kantoorruimte in Ganzenpoort Offices van APF International
- 06-03-2025 08:17 Van Draeckeburgh over actuele subsidiekansen in de woningbouw
- 05-03-2025 15:57 Werkkleding fabrikant huurt logistieke bedrijfscomplex in Dordrecht
- 05-03-2025 15:05 Utrechtse sociale woningbouw groeit, maar blijft achter op afspraken
- 05-03-2025 15:01 Gebrek aan fietsenstalling houdt wonen boven winkels tegen in Haarlem
- 05-03-2025 13:23 Synchroon koopt Zeepfabriek in Nieuwegein
- 05-03-2025 12:10 Softwareontwikkelaar huurt 1.500 m2 kantoorruimte in Smakkelaarsburgt in Utrecht
- 05-03-2025 12:10 Particuliere belegger koopt drie commerciële ruimtes aan Amsterdamse Bilderdijkstraat
- 05-03-2025 12:04 PingProperties verkoopt wasstraat in Ridderkerk
- 05-03-2025 11:04 RvS stelt procederende architect in het ongelijk
- 05-03-2025 10:48 Dual Benelux huurt kantoorruimte aan Westersingel in Rotterdam
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.