Column: Tijdelijke verhuur woonruimte vanaf 1 juli 2016 mogelijk
Dinsdagavond heeft de Eerste Kamer ingestemd met invoering van het wetsvoorstel doorstroming huurmarkt. Als gevolg hiervan kan met ingang van 1 juli 2016 de particuliere verhuurder van zelfstandige woonruimte deze ruimte verhuren voor een periode van twee jaar. Ook maakt de wet verhoging van de huur mogelijk op basis van het huishoudinkomen.
In eerdere columns beschreef ik al dat het wetsvoorstel stormachtig snel door de minister is behandeld. Omdat het voorstel deels afbreuk deed aan het woonakkoord en inbreuk leek te maken op het uitgangspunt van het Nederlandse huurrecht dat een huurovereenkomst van woonruimte voor onbepaalde tijd geldt, was vaststelling van de wet door het parlement niet zeker.
Uit het voorlopige verslag van de Eerste Kamer blijkt dat het voorstel niet kamerbreed gesteund werd. Slechts door diverse wijzigingen tijdens de eerdere parlementaire behandeling kon het wetsvoorstel op een meerderheid rekenen.
Schriftelijke aankondiging
Zo is tijdens de parlementaire behandeling alsnog opgenomen dat het einde van de tijdelijke huurovereenkomst door de verhuurder schriftelijk moet worden aangekondigd. De verhuurder moet maximaal drie en minimaal één maand van tevoren de huurder schriftelijk informeren over het einde van de huurovereenkomst. Verzuimt de verhuurder dit of doet hij dit te laat dan wordt de huurovereenkomst omgezet naar onbepaalde tijd. Bovendien kan de huurder tot dertig maanden na ingang van de huurovereenkomst de huurprijs laten toetsen door de huurcommissie. Dit is veel langer dan de huidige termijn van zes maanden.
Ook is bepaald dat de tijdelijke verhuur door toegelaten instellingen volkshuisvesting (zoals woningcorporaties) slechts mogelijk is aan door de Minister voor Wonen en Rijksdienst te bepalen groepen. Onder deze groepen zullen vermoedelijk jongeren van 18 tot 28 jaar vallen, maar een algemene bevoegdheid tot tijdelijke verhuur werd niet wenselijk geacht.
De wetgeving heeft ten doel het bevorderen van de doorstroming op de woningmarkt. Omdat de minister erkende dat 'de effecten van de voorgestelde maatregelen op voorhand niet gekwantificeerd kunnen worden' heeft hij tevens toegezegd dat na invoering van de wet de werking regelmatig geëvalueerd wordt.
Doorstroming
De wetswijziging heeft tot gevolg dat particuliere verhuurders zelfstandige woonruimte tijdelijk voor twee jaar kunnen verhuren. Voor onzelfstandige woonruimte is tijdelijke verhuur voor vijf jaar mogelijk. Ook maakt de wetswijziging opzegging wegens dringend eigen gebruik voor bepaalde doelgroepen (promovendi, jongeren, gehandicapten, ouderen en grote gezinnen) eenvoudiger. Ten slotte biedt de wet de particuliere verhuurder de mogelijkheid tot huurverhoging op basis van het huishoudinkomen.
De sociale verhuurder kan de huur slechts voor zijn gehele bezit met een lager percentage verhogen. Hiervoor is de huursom bepalend. Ondanks flinke kritiek op het onderscheid tussen de particuliere en sociale verhuurder voor de mogelijkheden tot huurverhoging en tijdelijke verhuur, heeft de Eerste Kamer toch ingestemd met de wetswijziging. De wet wordt per 1 juli 2016 ingevoerd. Het is niet mogelijk te anticiperen op de wet door nu al tijdelijke contracten te sluiten. De particuliere verhuurder doet er goed aan zijn administratie nu vast zo in te richten dat de brief voor beëindiging van de tijdelijke verhuur tijdig wordt verstuurd. De particuliere verhuurder zal tevens nieuwe huurcontracten moeten opstellen om deze wetswijziging goed vast te leggen.
Een column van Elout Korevaar, advocaat vastgoedrecht bij Hoeberechts advocaten en docent huurrecht aan de Universiteit Leiden.
Laatste nieuws
- 02-10-2026 16:23 Landgoed Hennie van der Most geveild voor bijna 5,7 miljoen euro
- 02-10-2026 15:19 Actieplan Versnelling Woningbouw: Waar zit de versnelling echt?
- 02-10-2026 14:47 Kantoorspits zet vastgoedkeuzes op scherp: ‘We moeten creatiever met die vierkante meters omgaan’
- 02-10-2026 14:38 The Frame huurt winkelruimte in centrum Eindhoven
- 02-10-2026 13:50 Nuveen ziet na overname Schroders meer ruimte voor Nederland: ‘Het D-woord valt nog niet, maar wel opportunistische kansen’
- 02-10-2026 13:40 ‘Wacht niet totdat de zon weer gaat schijnen’
- 02-10-2026 12:04 Westend Bank neemt Duitse vastgoedbeleggingstak ABN Amro over
- 02-10-2026 11:26 Simone Herremans directeur Bouw & Vastgoed bij Rabobank
- 02-10-2026 10:46 Moychay opent tweede Nederlandse vestiging in Utrecht
- 02-10-2026 10:32 Eli Lilly krijgt groen licht voor pillenfabriek in Katwijk
- 02-10-2026 10:10 Goirle legt voorkeursrecht op voor woningbouw op bedrijventerrein Tijvoort-Noord
- 02-10-2026 09:58 Inflatie loopt in september in snelle raming verder op naar 3,4 procent
- 02-10-2026 09:41 Benkey koopt Europees hoofdkantoor Yokogawa in Amersfoort
- 02-10-2026 09:10 Verhuurders modulaire gebouwen richten eigen branchevereniging op
- 02-10-2026 08:50 Dils Living breidt uit naar Zuid-Nederland met twee nieuwe adviseurs
- 02-10-2026 06:00 Locatie nog altijd het belangrijkst in de strijd om talent: ‘Mensen komen niet voor een gebouw’
- 01-10-2026 16:20 Gedwongen veiling vakantieparken Gillis levert 27,3 miljoen euro aan biedingen op
- 01-10-2026 15:49 IHS Capital koopt winkelpand in Tilburg
- 01-10-2026 15:37 Detalent huurt kantoorruimte in Breda
- 01-10-2026 15:18 Heinen wil na kritiek box 3-grens aanpassen om kleine spaarder te ontzien
- 01-10-2026 14:25 Utrecht verwacht vanaf 2028 weer ruimte voor stroomaansluitingen door batterijen en aggregaten
- 01-10-2026 14:08 Vol stroomnet dreigt woningbouwproductie met 40 procent te raken
- 01-10-2026 12:18 ABN Amro analisten: 'First Sponsor bereidt mogelijk overnamebod NSI voor'
- 01-10-2026 11:58 Brikks versterkt Capital Markets-team met Willem van Laarhoven
- 01-10-2026 11:32 Vastgoed Nederland steunt registerplicht: ‘Wij pleiten hier al jaren voor’
- 01-10-2026 11:12 Omzet detailhandel stijgt in augsutus met 3,5 procent







.jpg)
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.