Te koop: maatschappelijk vastgoed
Het zijn niet alleen bedrijventerreinen die kampen met leegstand. Ook gemeenten zien dat ze te veel vastgoed in bezit hebben, waarvan te veel leeg staat. Wat te doen? In de verkoop, of er toch maar een nieuwe functie aan geven?
Leegstand van maatschappelijk vastgoed hoeft niet altijd een gevolg te zijn van de economische crisis. Gemeenten krijgen bijvoorbeeld te maken met gemeentelijke fusies, waardoor panden overbodig worden. Eén gemeentehuis is immers voldoende. Subsidies voor bepaalde faciliteiten worden stopgezet of voorzieningen worden samengebracht in één multifunctioneel gebouw. Denk aan gezondheidscentra waar ook een verloskundigenpraktijk en een consultatiebureau zijn gevestigd.
Zwembad vs wellness centre
Gemeenten zien zich geconfronteerd met kosten voor onderhoud van gebouwen die ze niet meer gebruiken. Logisch dat ze ervan af willen. Er is steeds vaker een mismatch te zien tussen vraag en aanbod in het maatschappelijk vastgoed. Commerciële aanbieders weten beter in te spelen op de wens van de burger, met als gevolg dat publieke instituten het afleggen. Een wellness centre is populairder dan het gemeentezwembad en de fitnessruimte wint het van de oude gymzaal.
Wel of niet verkopen?
Marc van Leent, maatschappelijk vastgoeddeskundige, zegt hierover in VNG magazine: 'Dat komt niet meer goed en hangt samen met de logistiek van een samenleving die snel verandert, denk aan thuiswerken.' Vastgoed dat leeg staat direct verkopen, levert op korte termijn geld op. Maar is het ook altijd de slimste aanpak? Volgens Van Leent zijn er goede redenen te bedenken om juist niet te verkopen. De combinatie van een incourant gebouw en een gebruiker die primair afhankelijk is van gemeentesubsidie maakt verkoop doorgaans zinloos. Zo zal een gemeentelijk museum niks extra's opleveren als de gemeente het pand verkoopt. De gemeente moet dan immers huur betalen aan de nieuwe eigenaar, en die zou wel eens hoger kunnen zijn dan de kosten van eigen beheer. Bovendien zullen gemeenten altijd bepaalde maatschappelijke voorzieningen willen behouden. Denk aan de bibliotheek, het theater of het stadhuis.
Aan de andere kant moet een gemeente ook weer niet aarzelen om courante gebouwen die leeg staan, wel van de hand te doen. Dat doet bijvoorbeeld de gemeente Utrecht met courant vastgoed dat weinig binding heeft met gemeentelijke financiering.
Nieuwe functie
Maar wat te doen met incourante panden die maar leeg blijven staan? Door het gebouw een andere functie te geven, kan een gemeente het waarschijnlijk makkelijker verhuren. Volgens Van Leent zal er op de lange termijn één functie blijven groeien: wonen. Kantoren, winkels en maatschappelijk vastgoed zijn krimpmarkten. Een gemeente die worstelt met leegstaand vastgoed zal dus altijd eerst moeten kijken of een locatie geschikt is voor wonen. Belangrijke vereiste daarbij is dat gemeenten hun bestemmingsplan verruimen. En is een pand niet geschikt voor bewoning? Zoek dan naar creatieve oplossingen. Een leegstaande brandweerkazerne kan worden omgetoverd tot creatieve werkruimte voor kunstenaars. En een school kan leegstaande lokalen verhuren als opvangruimte voor een peuterspeelzaal.
Auteur Natasja Verheij is projectredacteur bij Scripta Communicatie. Zij publiceerde dit artikel eerder al op Wikistedia
Laatste nieuws
- 16-09-2026 15:49 Provincies missen financiële slagkracht voor infrastructuur rondom woningbouw
- 16-09-2026 14:47 Klein Plaspoelpolder groeit naar plan met 653 woningen
- 16-09-2026 14:13 Gelderland trekt 50 miljoen extra uit voor verduurzaming woningen in stikstofgebieden
- 16-09-2026 12:57 Consortium koopt kantoorgebouw van Novaxia in Den Haag
- 16-09-2026 11:36 Oogkliniek huurt in Hoge Erasmus Offices Rotterdam
- 16-09-2026 11:28 Frans CDC zet eerste stap in Nederland met aankoop 37.300 m2 in Bleiswijk
- 16-09-2026 10:00 RNHB verstevigt positie in commercieel vastgoed: ‘Wij bieden een gespecialiseerd alternatief naast de traditionele bank’
- 16-09-2026 09:03 Department store van 7.000 m2 van The Sting Companies naar Kalverpassage Amsterdam
- 16-09-2026 08:51 Prinsjesdag 2026: Dit zijn de belastingplannen waar de vastgoedsector rekening mee moet houden
- 16-09-2026 06:00 Provincie Flevoland: ‘We bouwen hier aan leefomgevingen en gemeenschappen’
- 15-09-2026 21:14 Heinen en Eerenberg van Financiën over box 3: ‘We horen de zorgen van vastgoedbeleggers’
- 15-09-2026 16:38 Verhuurders: 'Deze miljoenennota verbetert ons investeringsklimaat niet'
- 15-09-2026 16:32 Minister Boekholt O’Sullivan: ‘We moeten focussen op locaties die wél kunnen’
- 15-09-2026 16:12 Prinsjesdag 2026: Jaarlijks 1 mld voor woningbouw, middenhuursubsidie en afschaffing ATAD voor corporaties
- 15-09-2026 15:39 Neprom en WoningbouwersNL over miljoenennota: 'We zijn er nog niet'
- 15-09-2026 15:30 Aedes tevreden over miljoenennota
- 15-09-2026 14:01 Koning Willem-Alexander in troonrede: 'Zet in op pragmatische versnelling woningbouw'
- 15-09-2026 13:23 Oplopende kapitaalmarktrentes naar een nieuw evenwicht?
- 15-09-2026 12:21 Marcus Zorn nieuwe ceo Advisory Europa bij BNP Paribas Real Estate
- 15-09-2026 11:33 290-ruimte of 230a-ruimte: Wanneer geldt welk huurregime?
- 15-09-2026 11:28 Baker McKenzie naar mixed-use ontwikkeling van Zadelhoff aan Zuidas
- 15-09-2026 11:02 Vlietvoorde-EVE komt tot leven
- 15-09-2026 10:38 Economie Metropoolregio Amsterdam loopt tegen grenzen aan
- 15-09-2026 10:10 Versterk je concurrentiepositie met verduurzamingssubsidies
- 15-09-2026 07:26 Voorwoord: Een hoogwaardige samenleving kan niet bestaan uit alleen ruimte om te wonen
- 15-09-2026 07:00 Tweederde aspirantkopers op woningmarkt stelt levenskeuzes uit








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.