De juridische gevolgen van faillissementen in de retail: arbeidsovereenkomsten (deel 1)
De recente faillissementen in de retailsector leiden tot verschillende juridische gevolgen. Advocatenkantoor Labré bespreekt voor VJ in drie achtereenvolgende dagen de gevolgen voor arbeids-, huur-, franchise- en overige wederkerige overeenkomsten. Mr. Ron Andriessen en mr. Saskia Boonstra gaan vandaag in op de gevolgen voor de arbeidsovereenkomsten.
Arbeidsovereenkomsten eindigen niet automatisch door het intreden van faillissement. De in het faillissement benoemde curator zal eerst tot opzegging moeten overgaan, anders loopt de arbeidsovereenkomst door. Doorgaans zal de curator daarmee overigens niet lang wachten, nu de personeelskosten een belangrijk deel vormen van de bedrijfskosten. Het opzeggen van de arbeidsovereenkomsten van alle medewerkers is in de regel één van de eerste stappen die de curator neemt.
UWV of rechter
Een curator kan een arbeidsovereenkomst gemakkelijker, sneller en goedkoper beëindigen dan de werkgever buiten faillissement. Een curator is bij opzegging niet gebonden aan het normaal geldende vereiste van toestemming door UWV of de rechter. Bovendien mag de curator opzeggen met een maximale opzegtermijn van slechts 6 weken. Gedurende die opzegtermijn is wel ‘gewoon’ loon verschuldigd en zal de werknemer ook moeten blijven werken. Bij het einde van de arbeidsovereenkomst is tot slot geen transitievergoeding verschuldigd.
Oude arbeidsvoorwaarden
Een ander belangrijk gevolg van het faillissement is dat de regeling omtrent overgang van onderneming niet langer van toepassing is. Anders gezegd: als de curator de onderneming verkoopt in het kader van een doorstart, dan gaan de werknemers niet automatisch mee naar de koper. Sterker nog, de koper mag de oude werknemers een nieuw contract aanbieden, maar is daarbij in beginsel niet verplicht de oude arbeidsvoorwaarden te respecteren.
Adder onder gras
Hier zit trouwens wel een belangrijke adder onder het gras. Wanneer bij een doorstart werknemers van de gefailleerde onderneming worden aangenomen op basis van een (nieuw) contract voor bepaalde tijd bestaat, ondanks het faillissement, het risico dat de oude diensttijd wel wordt meegeteld bij bepaling of sprake is van een contract voor onbepaalde tijd. Ook kan de oude diensttijd een rol blijven spelen bij bepaling van een later te betalen transitievergoeding. Dit kan tot (vervelende) verrassingen leiden, zodat het zaak is in een dergelijk geval de juridische consequenties van overname goed in kaart te brengen.
Voor de werknemer is het faillissement van zijn werkgever natuurlijk een ingrijpende gebeurtenis. Zijn/haar arbeidsovereenkomst kan op zeer korte termijn worden beëindigd, zonder dat daar een vergoeding tegenover staat. Daar komt nog bij dat een faillissement niet zelden gepaard gaat met betalingsproblemen bij de werkgever, zodat het maar zeer de vraag is of een medewerker überhaupt zijn salaris ontvangt. De Werkloosheidswet (WW) biedt hier een vangnet in de vorm van de loongarantieregeling. Kort gezegd garandeert UWV bij een faillissement de salarisbetaling over de opzegtermijn na het faillissement en over de periode van 13 weken daarvoor. Voor werknemers is het daarom zaak een eventuele betalingsachterstand niet te ver te laten oplopen, anders vissen zij achter het net.
Voor meer informatie of vragen over het bovenstaande of andere vragen met betrekking tot het arbeidsrecht, kunt u contact opnemen met mr. Ron Andriessen en/of mr. Saskia Boonstra van de sectie Arbeidsrecht van Labré advocaten.
Laatste nieuws
- 04-06-2026 00:00 Investeringsvolume Nederlandse studentenwoningen flink gestegen
- 03-06-2026 15:26 Vernieuwde boulevard Kijkduin trekt meer bezoekers, maar leegstand blijft aanwezig
- 03-06-2026 15:13 Youri Amoureus naar transactieteam Capital Value
- 03-06-2026 14:48 Jan Verbakel in dienst bij GEM
- 03-06-2026 14:34 Yuri Katus naar Labré advocaten
- 03-06-2026 14:19 Europese Commissie adviseert Nederland om huurmarkt aantrekkelijker te maken en woningbouw te versnellen
- 03-06-2026 13:31 'Waarom AI huurincasso menselijker maakt dan een mens'
- 03-06-2026 12:36 Axis verwerft logistiek object in Maastricht Aviation Valley
- 03-06-2026 12:11 Amsterdam blijft in coalitieakkoord bij 40-40-20 en erotisch centrum van tafel
- 03-06-2026 12:10 'Europese Commissie gaat earningsstrippingregels versoepelen'
- 03-06-2026 11:43 Minister wil dat provincie Zuid-Holland woningbouwbeleid aanpast, Neprom steunt oproep
- 03-06-2026 11:30 Leidsche Rijn Centrum trekt in 2025 tien nieuwe huurders aan en verlengt dertien retailers
- 03-06-2026 11:09 DUWO investeerde in 2025 bijna 160 miljoen euro in studentenhuisvesting
- 03-06-2026 11:04 Private afspraken niet genoeg: Amsterdam moet exploitatieplan Bloemendalerpolder behouden
- 03-06-2026 10:17 Meyer & Meyer Herenmode huurt pand aan de Vrijstraat in Eindhoven
- 03-06-2026 10:00 Tweede Kamer wil haast met netcongestiewet: ‘Net na de zomer’ is te laat
- 03-06-2026 10:00 Projectontwikkeling: De uitdagingen in 2026
- 03-06-2026 09:39 ACM zet netbeheerders onder druk: Stroomnet moet beter worden benut
- 03-06-2026 09:17 Union Street verkoopt Arnhemse ParkTower aan Meerdervoort
- 02-06-2026 17:09 Hybride werken blijft vaste factor in kantorenmarkt
- 02-06-2026 16:26 Edgar Berger van Achmea RE naar Zenzo Maatschappelijk Vastgoed
- 02-06-2026 16:15 KlokGroep wil opschalen naar 70 procent conceptueel bouwen
- 02-06-2026 16:00 'Het mes moet in de bouwbureaucratie'
- 02-06-2026 15:44 Manon Spier naar taxatieteam Capital Value in Eindhoven
- 02-06-2026 14:00 Novast verkoopt nieuwbouwontwikkeling Schiedam
- 02-06-2026 13:51 PME wil Nederlands vastgoed laten groeien naar 6 procent van portefeuille








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.