Column: Big data, small data; hoe maak je er ‘smart data’ van?
Een woord dat in het vastgoed regelmatig valt is Big Data. Niet ten onrechte: er valt veel winst te behalen met het slim interpreteren en aanwenden van datasets en marktontwikkelingen. Big Data is waardevol bij het toespitsen op potentiële klanten en het voorspellen van prijsontwikkelingen. In combinatie met social media en diverse – al dan niet openbare – databases ontstaat een krachtig nieuw instrument. Met de focus op de kracht van data wordt het echter ook steeds belangrijker om de gegevens die de organisatie al in huis heeft goed te beheren.
Organisaties hebben vaak zeeën van interne gegevens beschikbaar die direct betrekking hebben op de eigen marketing en bedrijfsvoering. Bestanden van geïnteresseerden, externe data van makelaars, meterkastlijsten, checklijsten op de bouwplaats, reparatiemeldingen, klanttevredenheidsonderzoeken: small data die een schat aan waardevolle informatie herbergt. Het is echter de kunst deze informatie zo te ontsluiten dat je er ook iets mee kunt. Door een integraal systeem te gebruiken, wordt het signaleren van verbanden en knelpunten eenvoudiger. Daardoor wordt het mogelijk om projectoverstijgend te evalueren en te sturen.
Slim databeheer begint al voor de start van een project
In de voorloopfase van de ontwikkeling van een locatie kan een projectsite al van start gaan als promotiemiddel en voor inventarisatie van de woonwensen. Ook is er mogelijk al een intern klantenbestand beschikbaar van een eerder project in de regio dat benaderd kan worden. Wat is de respons op de (voorlopige) projectsite en een nog belangrijkere vraag: wat zijn de woonwensen van de geïnteresseerden? Inzicht in hun wensen maakt het mogelijk om vraaggestuurd te ontwikkelen. Betrokken potentiële kopers worden ook eerder daadwerkelijk echte kopers en kunnen belangrijke ambassadeurs zijn voor een project. Een afgewogen marketing mix tussen online activiteiten (social media, nieuwsbrieven) en offline events (zoals woonateliers en meedenkpanels) kunnen helpen om klanten blijvend te binden, ook wanneer het project nog even op zich laat wachten. Nauwkeurig inzoomen op klantendata en personaliseren maakt een maatwerkbenadering van de klant mogelijk.
Meten is weten
Wanneer de verkoop daadwerkelijk van start gaat, zijn marketingacties te evalueren en te sturen door middel van nieuwsbriefstatistieken en op basis van locaties van geïnteresseerden. Wanneer de makelaar gespreksverslagen en verkoopstanden in het systeem bijhoudt, is de organisatie altijd op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Van onschatbare waarde zijn ook de redenen van eventuele afhakers. Hieruit kan wellicht lering worden getrokken voor het huidige én het volgende project.
Gebruik van een integraal systeem werkt door in het vervolg van het proces. Gemaakte keuzes worden direct verwerkt in kruisjeslijsten en meterkastlijsten. Doordat er rapportages gegenereerd kunnen worden van opslagen en kostencodes wordt evalueren makkelijker: per bouwnummer, per project of zelfs projectoverstijgend. Dit is uiteraard vooral belangrijk voor ontwikkelende aannemers die met veranderende regelgeving voor kwaliteitsborging te maken krijgen. Maar ook wanneer een project wordt overgedragen van een ontwikkelende partij naar een uitvoerende aannemer is een goed projectdossier wel zo prettig.
Smart data als grondstof
Technologie biedt veel kansen, maar ook uitdagingen. Eén van de zaken die wat mij betreft voorop moeten staan bij verregaande digitalisering is dat het systeem ten dienste staat van het proces en de organisatie. Kortom: de menselijke maat. Gelukkig zie ik dat veel van onze gebruikers juist op die manier aan de slag gaan met ons systeem: inzichtelijke data die meerwaarde creëert voor zowel de klant als de organisatie zelf. Hun praktische ervaringen zijn dan weer onze ‘smart data’: de grondstoffen op basis waarvan wij ons systeem verfijnen en actualiseren.
Een column van Susan van Beek, directeur van homeDNA.
Laatste nieuws
- 15-05-2026 15:06 Zecc Architecten breidt directie uit met Koen Pörtzgen
- 15-05-2026 14:49 Verbod op splitsen particuliere sociale woning: Dit en meer verandert er mogelijk in Amsterdam
- 15-05-2026 13:54 Fidelity koopt logistiek vastgoed in Wijchen en Herkenbosch
- 15-05-2026 11:30 Non-bancaire financieringsmarkt groeit door, maar bancaire markt blijft dominant
- 15-05-2026 11:28 Waldi van Wilk naar BPD
- 15-05-2026 10:56 Rotterdam zoekt 1000 hectare groen en blauw in kleine ingrepen
- 15-05-2026 10:40 Gemeente zet verder in op ‘gestapelde’ bedrijfsgebouwen in Sloterdijk
- 15-05-2026 10:25 VTS neemt nieuw warehouse voor farmaceutische logistiek in Boxmeer in gebruik
- 15-05-2026 10:11 Meerdervoort breidt positie rond Galgenwaard uit: ‘Logische uitbreiding in Utrecht’
- 15-05-2026 10:00 Fred van der Stappen (AndersFinancieren): ‘Complexe deals vragen om slimme logistiek’
- 15-05-2026 09:57 Rembrandthof klaar voor nieuwe fase: Stadshart Amstelveen breidt winkelmix uit
- 15-05-2026 09:31 Wereldhave benoemt Annabelle Diepenhorst en Pieter Hendrikse tot commissaris
- 15-05-2026 09:25 Plan voor 26 woningen in Rijswijk, gemeente Buren onherroepelijk
- 14-05-2026 06:00 Het wantrouwen jegens ondernemerschap helpt Nederland de afgrond in
- 13-05-2026 16:50 Savills: Vastgoedherstel blijft ongelijk verdeeld
- 13-05-2026 16:33 New Balance huurt winkel aan Lijnbaan in Rotterdam
- 13-05-2026 15:21 Plan Trump Tower aan Australische Gold Coast sneuvelt al na drie maanden
- 13-05-2026 14:01 IMF: Winstgevendheid voor ontwikkelaars en beleggers middenhuur moet omhoog
- 13-05-2026 13:39 Amsterdam krijgt 820 woningen op voormalige Certitudo-kavels in Amstel III
- 13-05-2026 13:27 RvS: Almere mocht vergunningen Febo weigeren
- 13-05-2026 13:00 Hoe zit het met de verplichting om het funderingsrisico in kaart te brengen?
- 13-05-2026 12:22 BP riooltechniek huurt bedrijfsruimte in Ermelo
- 13-05-2026 12:03 Speelstad Rotterdam failliet, beslag op woning Van der Most
- 13-05-2026 11:52 Twee beleggers kopen bedrijfscomplex van Levitudo in Etten-Leur
- 13-05-2026 11:45 Miss Etam keert terug naar de winkelstraat met eerste winkel in Doetinchem
- 13-05-2026 11:20 Directeur HDN Jennifer Op 't Hoog stapt over naar a.s.r.






.jpg)

Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.