‘Gebouwinstallaties kunnen veel efficiënter worden ingezet’
Persoonlijk en zakelijk, ben ik blij dat er steeds meer aandacht is voor duurzaamheid en energiebesparing in de gebouwde omgeving. De schattingen lopen uiteen, maar velen zijn het er over eens dat besparingen tot wel 40% haalbaar zijn. Ook comfort krijgt steeds meer aandacht en ook hier word ik vrolijk van. Wie wil er immers niet werken in een kantoor met een goed klimaat?
Toch kom ik regelmatig op plekken waar je, om het eufemistisch te zeggen, teleurgesteld raakt. Laatst was ik op een groot congres en terwijl de locatie vol liep werd het warmer en warmer maar vervolgens, tijdens enkele presentaties, werd ik afgeleid met een enorm hard werkend ventilatie en koelsysteem en een koudeval vol in mijn nek.
Niet duurzaam
Ik vond dit vreemd. Duurzaam kon het extreem wegkoelen van deze warmte toch niet zijn en comfortabel al helemaal niet. Ik besloot om in de pauze de gebouwbeheerder op te zoeken en te vragen wat de reden hiervan was. Hij vertelde me dat zijn installatie standaard om 7 uur aan ging. In dit geval om te verwarmen, daar het in de ochtend nog fris was. Hij vertelde ook dat de warmte eerst omhoog trok en de temperatuurvoelers op ooghoogte zaten. Tegelijkertijd begon de zon door te komen en werd het warmer. Tegen de tijd dat de warmte gezakt was en de temperatuurmeters merkten dat het te warm werd was het te laat. Al snel werd het veel te warm met als gevolg dat de koeling aanging en deze het hierop volgende uur op vol vermogen stond te koelen.
Bovenstaande fenomeen gebeurt niet alleen bij evenementenlocaties. De situatie is vergelijkbaar met wat in kantoren, winkelcentra en hotels gebeurt. De gebouwinstallaties worden niet altijd (of meestal?) optimaal, en situatie en weersafhankelijk aangestuurd. Dit leidt tot onnodig energieverbruik en met name comfortklachten. Ik geloof erin dat door goede samenwerking we een adequate en efficiënte aansturing kunnen bereiken wat veel kan opleveren. Op basis van referenties is een besparing van gemiddeld meer dan 20% op de energiekosten mogelijk terwijl gebruikers een veel beter binnenklimaat ervaren en hierdoor prettiger werken, wonen of verblijven in de ruimte waar zij zijn. Met name de waarde van dit laatste element is van onschatbare waarde. Een tevreden werknemer is immer productiever en een tevreden bezoeker komt vaker terug.
Kostenreductie
Niet alleen het goed aansturen kan echter helpen in kostenreductie. De energiemarkt wordt steeds volatieler, dat betekent dat er meer prijsschommelingen te verwachten zijn. Wat is er mooier dan een gebouwbeheerssysteem dat gekoppeld is aan de energiemarkt en aan de weersverwachting en op basis van de verwachtingen van bijvoorbeeld het aantal medewerkers of bezoekers zelf het meest optimale tijdstip gaat bepalen wanneer er en gekoeld of verarmd moet worden.
Dit levert niet alleen een besparing op door de lagere energieprijs, maar er is ook minder energie benodigd om de gewenste temperatuur te krijgen. Misschien wel het belangrijkste is dat de gebruikers van de gebouwen een goed binnenklimaat ervaren.
Bewezen is reeds dat dit kan bijdragen aan de arbeidsproductiviteit en zelfs gezondheid van gebouwgebruikers. Als deze bijdrage ook financieel is uit te drukken zal het ook echt waarde gaan krijgen. Eneco werkt op dit moment aan dienstverleningsmodellen om tegelijk kosten te verlagen voor de gebruikers en de comfortbeleving of het gebruikersgemak te vergroten. Hoe kunnen we de verhoging van arbeidsproductiviteit en bijvoorbeeld een lager ziekteverzuim meten en vertalen in harde getallen?
Optimalisaties
Samen met u en onze klanten willen we graag op zoek waar de optimalisaties zitten en hoe we niet alleen (energie)kosten kunnen besparen door uw gebouwbeheerssysteem slim in te regelen, maar vooral hoe we het comfort van uw huurders en gebruikers kunnen vergroten. Met elektrische auto’s lukt het al om 25% kosten te besparen om te laden wanner de prijzen gunstig zijn en toch een volle accu te hebben als dat nodig is.
Ik ben ervan overtuigd dat dit ook voor gebouwen kan om zo een substantiële bijdrage te leveren aan de reductie van energiekosten en daarmee aan het bedrijfsresultaat van uw bedrijf, uw huurders, medewerkers of bezoekers.
Dick van Veen is directeur Duurzaam Vastgoed bij Eneco
Laatste nieuws
- 29-07-2026 12:54 Vergunning voor huisvesting 500 arbeidsmigranten in Veghel blijft overeind
- 29-07-2026 12:45 Oorlog stuwt hypotheekrente naar hoogste niveau van 2026
- 29-07-2026 12:29 Bouw van ruim 240 woningen op voormalig Philipsterrein Eindhoven kan door
- 29-07-2026 11:41 Luxemburgse dochter bouwconcern Rizzani de Eccher failliet
- 29-07-2026 10:44 Renovatie Rotterdams postkantoor kan in september worden hervat
- 29-07-2026 10:05 Meierijstad wil 350 modulaire woningen versneld plaatsen
- 29-07-2026 09:02 NRVT: Onderbouwing rendementseisen schiet vaak tekort bij taxaties
- 28-07-2026 15:02 Plus huurt supermarkt in Someren van particuliere belegger
- 28-07-2026 14:02 Europarlementariër Dirk Gotink: 'Het probleem zit niet in Brussel, maar in Den Haag'
- 28-07-2026 13:27 Arcadis heeft stevige verdedigingslinie tegen Canadese overname
- 28-07-2026 12:40 Maikel Staps naar BanGroep
- 28-07-2026 10:57 Tuinmeubelshop opent zeventiende winkel
- 28-07-2026 10:27 Opkoopbescherming hielp starters, maar verliest aan betekenis
- 28-07-2026 09:41 ING verwacht recordjaar: 245.000 woningen wisselen van eigenaar
- 27-07-2026 15:24 Faceland en Budget Plaza huren in Stadshart Zoetermeer
- 27-07-2026 14:55 Ontwikkelconsortium gaat 2.800 woningen bouwen in Kop van Isselt
- 27-07-2026 14:33 Maxaro huurt winkelruimte op Woonboulevard Nijmegen
- 27-07-2026 13:22 Alliander investeert 1,1 miljard euro, maar wachtlijst groeit naar 8.907 bedrijven
- 27-07-2026 12:43 Vernieuwing winkelcentrum Ardèchelaan in Eindhoven na 25 jaar van start
- 27-07-2026 11:58 Prins Bernhard verkoopt al zijn vastgoed
- 27-07-2026 11:33 Verhuurder Kijkduin in conflict met ondernemers + reactie van Kijkduinse Retail Ontwikkelingsmaatschappij (KROM)
- 27-07-2026 10:43 COA: Eind zomer tekort van 6.000 opvangplekken
- 27-07-2026 10:04 Hypotheekrentes stijgen, ECB houdt rente ongewijzigd
- 24-07-2026 15:44 Minerva Development koopt bedrijfsobject in Katwijk
- 24-07-2026 15:10 Stan Kleuskens naar Capital Value Taxaties
- 24-07-2026 12:24 Medemblik en Be Orange sluiten overeenkomst voor 52 woningen in Wervershoof

.jpg)






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.