Speciaal voor de leden van VJ Profs: Samenvatting rentebeleid van de ECB
De Europese Centrale Bank (ECB) hield de basisrente weinig verrassend op 1 procent. De ECB handhaaft die historisch lage rente al tien maanden. De ECB scherpte wel de voorwaarden voor de leningen op drie maanden aan, ook die stap lag in de lijn van de verwachtingen.
Voor leningen op drie maanden keert de ECB vanaf eind april terug naar het pre-crisissysteem met variabele rente. De ECB wil ook het kredietvolume beperken via een veiling, zoals voor de crisis. De banken die geld willen lenen, moeten meedelen hoeveel rente zij willen betalen. Aangezien de ECB alleen de beste offertes aanvaardt, wordt de kredietverlening de facto beperkt. Het is de tweede keer in drie maanden dat de ECB een beperking van de uitzonderlijke kredietverlening aankondigt.
Voor de leningen op één week en één maand verandert er voorlopig niets. De rente blijft vast en de toewijzing van de leningen onbeperkt 'zolang als nodig' is en minstens tot oktober.
De ECB startte in december reeds de normalisering van haar kredietbeleid, omdat de werking van de geldmarkt was verbeterd. Ze schrapte de leningen op twaalf maanden en kondigde aan dat ze in maart een laatste keer geld voor zes maanden zou lenen aan de banken. De rente voor die leningen op zes maanden zal niet meer 1 procent bedragen (de huidige basisrente), maar het gemiddelde van de basisrente over de looptijd van de lening.
De overige liquiditeit die de ECB in de markt pompte om de financiële en economische crisis te bestrijden zal ten gepasten tijde worden 'geabsorbeerd'.
Trichet herhaalde de verwelkoming van de bijkomende besparingsmaatregelen in Griekenland. De ECB-voorzitter verwacht dat de nieuwe saneringen de financiële markten zullen overtuigen. Hij zei ook dat hulp van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aan Griekenland ongepast zou zijn.
De ECB vindt het voorlopig niet nodig om de rente te verhogen. 'De inflatiedruk blijft onder controle', verklaarde Trichet op de persconferentie over het monetaire beleid van de ECB. 'Op korte termijn verwacht de ECB een inflatie van 1 procent. Ook op middellange termijn blijft de inflatie lager dan onze inflatiedoelstelling van minder dan, maar dicht bij 2 procent.'
'Het economische herstel in de eurozone verloopt min of meer zoals verwacht, maar ongelijk', vervolgde Trichet. Hij verwijst daarmee naar de verschillende snelheden waarmee de landen uit de eurozone weer aanknopen met economische groei. Hij wijst erop dat de vooruitzichten voor de arbeidsmarkt slecht blijven.
Ook de Bank of England hield de rente eerder stabiel op 0,5 procent. Bovendien werden geen nieuwe aankopen van obligaties aangekondigd in het VK.
De ECB startte in december reeds de normalisering van haar kredietbeleid, omdat de werking van de geldmarkt was verbeterd. Ze schrapte de leningen op twaalf maanden en kondigde aan dat ze in maart een laatste keer geld voor zes maanden zou lenen aan de banken.
De ECB leent nu nog geld uit voor periodes van één week, één maand en drie maanden. Dat blijft wellicht zo, maar het ziet ernaar uit dat de voorwaarden voor de leningen op één en drie maanden worden aangescherpt.
De banken kunnen nu bij de ECB onbeperkt geld lenen tegen een rente van 1 procent voor de nog bestaande looptijden. De ECB wil het kredietvolume beperken via een veiling, zoals voor de crisis. De banken die geld willen lenen, moeten meedelen hoeveel rente zij willen betalen. Aangezien de ECB alleen de beste offertes aanvaardt, wordt de kredietverlening de facto beperkt.
Voorzitter Jean-Claude Trichet zal wellicht beklemtonen dat de ECB de kredietverstrekking normaliseert en het soepele rentebeleid voortzet. Een verhoging van de basisrente van 1 procent is nog niet aan de orde.
De inflatie in de eurozone daalde in februari tot 0,9 procent. Ze blijft veel lager dan de doelstelling van ‘minder dan maar dicht bij 2 procent'. Bovendien blijft de economische groei zwak. De economische expansie viel bijna stil in het vierde kwartaal van 2009.
Laatste nieuws
- 07-10-2026 16:38 De Verfzaak huurt bedrijfspand in Venlo van Intervest
- 07-10-2026 15:39 Salsa Shop huurt locatie in centrum Breda
- 07-10-2026 14:46 Cushman & Wakefield benoemt drie nieuwe partners
- 07-10-2026 13:55 Expo Real laat zien dat kapitaal niet op vastgoed wacht
- 07-10-2026 12:07 Nick Grootveld nieuwe asset manager Science Park bij a.s.r. real assets
- 07-10-2026 11:38 Joëlle Lokhorst nieuwe ceo Sustainer
- 07-10-2026 11:16 Groen licht voor 199 woningen in Rijswijks Havenkwartier
- 07-10-2026 11:07 Holland Property Plaza bouwt verder aan een sterk en toekomstgericht netwerk
- 07-10-2026 10:46 Verzwaring box 3 blijft staan na nipte stemming in Tweede Kamer
- 07-10-2026 10:41 Zes bouwverenigingen waarschuwen voor hogere kosten door nieuwe EU-regels over kozijnen
- 07-10-2026 10:05 Pararius: Uitponding verschuift naar duurste huursegment
- 07-10-2026 09:20 Awot huurt logistieke ruimte van Segro in Hoofddorp
- 07-10-2026 09:12 Reload Longevity Wellness koopt ruimte in De Zalmhaven in Rotterdam
- 07-10-2026 08:50 DHG sluit huurovereenkomst met Eland Cables in Smartlog Hellevoetsluis
- 06-10-2026 15:47 Baker Tilly breidt kantoor in Breda flink uit
- 06-10-2026 15:36 Stantec verlengt huur van 1.500 m2 kantoorruimte in Delft
- 06-10-2026 15:24 Nieuw foodconcept Nooré opent in Leische Rijn Centrum
- 06-10-2026 15:14 StiVAD vernieuwt bestuur met Jansen en Oremus
- 06-10-2026 15:08 Woningbouw ziet werkvoorraad dalen naar 14,5 maanden
- 06-10-2026 14:56 Aham Vastgoed koopt Werf35 in Hilversum van Medianest
- 06-10-2026 14:43 VanHaren koopt buurpand in binnenstad Deventer
- 06-10-2026 13:06 Brancheorganisaties roepen op: 'Stop verhoging forfait in box 3'
- 06-10-2026 12:07 Minister wil projecten in G5 bundelen voor buitenlandse pensioenfondsen: ‘Investeerders zijn geïnteresseerd’
- 06-10-2026 12:03 Benkey koopt America Tower van PingProperties
- 06-10-2026 12:02 RN3 koopt via sale-en-leaseback van DHL in Bemmel
- 06-10-2026 11:49 Woonhave koopt ruim 100 huurwoningen in Bredase gebiedsontwikkeling





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.