Luc Joosten (a.s.r.): Pensioenfondsen door nieuwe wet kritischer over vastgoed
De Wet toekomst pensioenen (Wtp) gaat pensioenfondsen meer ruimte geven voor het nemen van risico's en het nastreven van rendement. Vastgoedpartijen zou volgens Luc Joosten kunnen profiteren maar die moeten dan wel vernieuwen. Als ze in oude patronen blijven hangen, dan droogt die kapitaalstroom voor hen op.
Pensioenbestuurders zijn over het algemeen geen romantici. Hoe mooi de beelden ook zijn, in hun hoofden klinken geen lofzangen op monumentale panden of glimmende kantoortorens. Het monotone ritme van risico, rendement en regelgeving voert de boventoon. Beleggen in vastgoed voor de lange termijn lijkt daarbij aantrekkelijk vanwege haar tastbaarheid, inflatiekoppeling en vaak stabiele huurinkomsten. Maar de werkelijkheid van een pensioenfondsbestuurder is complexer.
Bestuurders balanceren voortdurend tussen hun fiduciaire plicht en maatschappelijke verwachtingen. Enerzijds willen ze zekerheid voor miljoenen deelnemers. Anderzijds voelen ze druk om te investeren in duurzame, betaalbare en toekomstbestendige projecten. De mentale worsteling spitst zich toe op de vraag hoeveel risico genomen mag worden om verwachtingen van deelnemers waar te maken. Tegelijkertijd dient het doemscenario waarbij het fonds zijn pensioenverplichtingen niet kan nakomen te allen tijde te worden vermeden.
Dubbelzinnig
Vastgoed is daarbij een dubbelzinnig domein. Het biedt stabiliteit, maar kent ook cycli van leegstand, waardedaling en politieke bemoeienis. Denk aan strengere stikstofregels, veranderende huurwetgeving en de roep om meer sociale, of op zijn minst betaalbare woningbouw. Bestuurders weten dat één beleidswijziging een zorgvuldig berekende businesscase onderuit kan halen.
De overgang van het Financieel Toetsingskader (FTK) naar de Wet toekomst pensioenen (Wtp) verandert de spelregels. Waar het FTK pensioenfondsen dwong tot verregaande voorzichtigheid en buffers, geeft de Wtp meer ruimte om risico’s te nemen en rendement na te streven. Dat klinkt als een vrijbrief voor meer vastgoedbeleggingen, maar in de hoofden van bestuurders klinkt ook de echo van transparantie en individuele toerekening.
Reputatie
Onder de Wtp moeten fondsen nog duidelijker verantwoorden waarom ze in een bepaald type vastgoed investeren en hoe dat bijdraagt aan het pensioenresultaat van deelnemers. Dat maakt de keuze voor vastgoed niet alleen een financiële, maar ook een reputatiekwestie. Immers, een investering in een duurzaam woonproject scoort maatschappelijk, maar een speculatieve commerciële ontwikkeling kan publieke kritiek opleveren.
Voor de Nederlandse vastgoedsector betekent dit dat pensioenfondsen kritischer worden. Ze zoeken niet langer alleen naar rendement, maar ook naar projecten die passen bij de lange termijn en maatschappelijke legitimiteit. Dat kan leiden tot meer kapitaal richting woningbouw, zorgvastgoed en duurzame herontwikkeling, en minder naar traditionele sectoren met een minder aaibare reputatie.
Toegang tot kapitaal
De vastgoedsector moet zich realiseren dat pensioenfondsen geen snelle beleggers zijn, maar lange termijnpartners. Toegang tot hun kapitaal volgt alleen als projecten voldoen aan strenge eisen van duurzaamheid en stabiliteit. Zo liggen er kansen voor managers die duurzaamheid centraal stellen en proposities die maatschappelijke relevantie aantonen. ESG-criteria zijn geen modewoord; meetbare CO₂-reductie en (meer) circulaire bouw zijn harde voorwaarden geworden. Ook de noodzaak voor transparantie neemt toe; heldere rapportages en open communicatie over risico’s en rendement maken het voor bestuurders makkelijker om keuzes te verantwoorden.
In de hoofden van pensioenbestuurders woedt geen strijd tussen bakstenen en spreadsheets, maar tussen zekerheid en vernieuwing. De Wtp geeft hen meer ruimte, maar ook meer verantwoordelijkheid. Voor de Nederlandse vastgoedsector ligt hier een kans: wie zich weet te presenteren als duurzame, stabiele en maatschappelijk relevante partner, dingt mee naar grote sommen aan pensioengeld. Maar wie blijft hangen in oude patronen, zal merken dat de deur naar die kapitaalstroom langzaam dichtvalt.
Luc Joosten is managing director van a.s.r. real assets investment partners
Laatste nieuws
- 27-07-2026 15:24 Faceland en Budget Plaza huren in Stadshart Zoetermeer
- 27-07-2026 14:55 Ontwikkelconsortium gaat 2.800 woningen bouwen in Kop van Isselt
- 27-07-2026 14:33 Maxaro huurt winkelruimte op Woonboulevard Nijmegen
- 27-07-2026 13:22 Alliander investeert 1,1 miljard euro, maar wachtlijst groeit naar 8.907 bedrijven
- 27-07-2026 12:43 Vernieuwing winkelcentrum Ardèchelaan in Eindhoven na 25 jaar van start
- 27-07-2026 11:58 Prins Bernhard verkoopt al zijn vastgoed
- 27-07-2026 10:43 COA: Eind zomer tekort van 6.000 opvangplekken
- 27-07-2026 10:04 Hypotheekrentes stijgen, ECB houdt rente ongewijzigd
- 24-07-2026 15:44 Minerva Development koopt bedrijfsobject in Katwijk
- 24-07-2026 15:10 Stan Kleuskens naar Capital Value Taxaties
- 24-07-2026 12:24 Medemblik en Be Orange sluiten overeenkomst voor 52 woningen in Wervershoof
- 24-07-2026 12:17 To Be At dringt mutatieleegstand terug: ‘Een woning hoeft nooit lang leeg te staan’
- 24-07-2026 11:43 Richard de Mos doet oproep voor intensievere samenwerking gemeenten Haaglanden
- 24-07-2026 11:25 Dclimited Holding huurt bedrijfsruimte in Arnhem
- 24-07-2026 10:36 Rijswijk, VolkerWessels en Dura Vermeer tekenen ontwikkelovereenkomst voor 71 appartementen
- 24-07-2026 10:33 Tien studenten vechten tegen huisuitzetting door gemeente Groningen
- 24-07-2026 10:11 Heijmans boekt hogere winst, maar verkoopt minder woningen
- 24-07-2026 09:50 Zoetermeer stemt in met 399 woningen, maar zorgen over parkeren en kosten
- 24-07-2026 09:18 WDP en Franse Argan willen fuseren tot vastgoedconcern van 13 mld euro
- 23-07-2026 14:10 Verkoop renbaan Duindigt aan Villa Betty blijft overeind
- 23-07-2026 13:33 Kluswoning na verbouwing gemiddeld 178.000 euro meer waard
- 23-07-2026 12:52 Vex-bijdrage maakt 42 sociale huurwoningen in Son en Breugel mogelijk
- 23-07-2026 12:17 Consumentenvertrouwen herstelt licht in juli
- 23-07-2026 12:11 Zuid-Holland laat inwoners adviseren over toekomst van wijken
- 23-07-2026 12:00 Onderhoudsvriendelijke vloeren voor de verhuurmarkt
- 23-07-2026 11:43 Stevaco Vastgoed en Minerva Development verkopen bedrijfscomplex in Almelo






Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.