De woningmarkt stort de afgrond in, bleek op de Expo Real. Wanneer grijpt politiek écht in?
Waar vorig jaar het motto ‘stay alive till 2025’ was, was het duidelijke thema op de Expo Real dit jaar betaalbare woningen. ‘Ik hoop dat jullie allemaal de verantwoordelijkheid nemen om in betaalbare woningen te investeren’, zei Jos Melchers in een speech tijdens het Metropooldiner op de Expo Real. Een terechte oproep, want de woningmarkt stort de afgrond in, zo bleek op de vastgoedbeurs. Dat schrijft hoofdredacteur van Vastgoedjournaal Ariana Manduzai in haar commentaar.
Op de driedaagse vastgoedbeurs Expo Real in het Duitse München was de sfeer iets beter dan een jaar eerder. ‘Mensen zijn niet zo depressief als vorig jaar’, zo formuleerden meerdere bezoekers de sfeer. De markt trekt een klein beetje aan, dat is vooral te zien aan de bijzondere interesse van veel beleggers in vooral logistiek vastgoed in Nederland. Ook Nederlandse hotels zijn populair en als we de makelaars moeten geloven, lopen de prijscorrecties van kantoren langzaam af. Kantoren op toplocaties in Amsterdam zijn weer in trek.
Maar waar totaal geen beweging in zit, is de woningmarkt. In Duitsland gaat het economisch niet goed en dat heeft zijn weerslag op de woningmarkt daar, maar buitenlandse investeerders lopen ook nog altijd met een grote boog om Nederland heen. De goede intenties van de Nederlandse gemeenten die op de beurs aanwezig waren om buitenlands kapitaal aan te trekken voor hun lokale woningmarkt ten spijt.
Zorgwekkende trend
In augustus gooide a.s.r. een knuppel in het hoenderhok met het stevige statement niet meer in nieuwe huurwoningen te willen investeren. Naar aanleiding daarvan zijn Vesteda, Bouwinvest, Achmea en Heimstaden gevraagd naar hoeveel zij in een jaar hebben geïnvesteerd in Nederlandse woningen. Wat bleek? In totaal nog geen 1.500 woningen in een heel jaar.
Deze zorgwekkende trend zette op de Expo Real door. Catella en Patrizia zeiden beiden voor het laatst in 2022 in nieuwe huurwoningen te hebben geïnvesteerd in Nederland. Eén van de grootste vastgoedbeleggers ter wereld, PGIM, zei ook zich voor nu niet te focussen op Nederlandse woningen en te kijken naar de beter renderende assets. Al deze partijen hebben bij elkaar miljarden klaarliggen om te investeren, en doen dat niet omdat het nodige rendement niet te maken is. De fiscale maatregelen zijn ‘killing’, de bouwkosten blijven stijgen door dure materialen en alsmaar stijgende personeelskosten. Daarnaast worden projecten duurder naarmate een ontwikkeling langer duurt: de beroepsbezwaarmakers die de Raad van State overspoelen met hun procedures kosten ontwikkelaars miljoenen.
Salonsocialisten
Jos Melchers heeft gelijk: Iedereen moet zijn verantwoordelijkheid nemen. Ik kan niet in de boeken van pensioenbeleggers kijken, maar als het niet rond te rekenen is, kan je twee dingen doen: iets doen aan de kostenkant of minder rendement accepteren. Als institutionele beleggers hun verantwoordelijkheid nemen en iets minder rendement kunnen accepteren, kunnen gemeenten en provincies dan ook hun verantwoordelijkheid nemen? Om te beginnen de bovenwettelijke (duurzaamheids)eisen. Gemeenten die hier nu nog steeds niet vanaf zijn gestapt, zijn de salonsocialisten van deze tijd die in feite helemaal geen problemen willen oplossen. Het is niet uit te leggen dat het eigen politieke belang en ideologie boven alles wordt verkozen, zelfs boven de meest basale behoeften van mensen: een dak boven hun hoofd. Dan de rigide betaalbaarheidseisen van (bijna) 70 procent betaalbare woningen. Een mooi streven, maar als daardoor vervolgens helemaal geen woningen worden gebouwd, moet je bij jezelf nagaan of dit het juiste besluit is.
De afgelopen jaren hebben we gezien dat het gesteggel tussen lokale overheden en de markt nergens toe heeft geleid omdat ze allemaal hun eigen belang nastreven. Aangezien we allemaal onze verantwoordelijkheid niet hebben genomen, is hard politiek ingrijpen het enige dat nu nog helpt. Wat is er nog meer voor nodig om de politiek dan eindelijk te doen beseffen dat er voorlopig niets gaat gebeuren op de woningmarkt en dat we over een aantal jaar een nog veel groter probleem gaan krijgen dan we nu al hebben? Zal er dan nu écht actie worden ondernomen? Of is het stay alive till de volgende verkiezingen?
Laatste nieuws
- 23-10-2026 16:40 GMVM Real Estate koopt kantoorgebouw in Maastricht
- 23-10-2026 15:50 WDP boekt meer winst en investeert netto bijna half miljard euro
- 23-10-2026 15:30 Nieuwe ceo Pierre Nolte: ‘Ik ben hier om Cushman & Wakefield te laten groeien’
- 23-10-2026 14:07 Netcongestie als bouwvertraging: Waarom een beroep op overmacht niet vanzelfsprekend is
- 23-10-2026 12:04 Urban Industrial koopt EOS-portefeuille van EQT Real Estate
- 23-10-2026 11:37 Bram Linnartz nieuwe voorzitter raad van commissarissen Boei
- 23-10-2026 11:23 Woningbouw op locatie oud HagaZiekenhuis op zijn vroegst in 2030
- 23-10-2026 10:32 Rijksvastgoedbedrijf betaalt 75 mln voor Daalse Kwint in Utrecht
- 23-10-2026 10:27 ING: Bestaande bouw voelt hogere rente in prijzen, nieuwbouw in verkopen
- 23-10-2026 09:48 NHG-grens stijgt ruim vier keer zo hard als gemiddelde hypotheek
- 23-10-2026 09:39 De gemeente als concurrent: De Wet markt en overheid wordt permanent
- 23-10-2026 09:13 Floris van der Wilden wordt junior consultant bij Dils
- 23-10-2026 08:53 Blend Wonen huurt ruimte in zorgpaviljoen in Huizen
- 22-10-2026 16:44 JLL verlengt huur hoofdkantoor in Atrium op Zuidas
- 22-10-2026 16:26 Necron koopt distributiecentrum in Almere
- 22-10-2026 15:58 CityLink breidt logistieke portefeuille uit met bedrijfsgebouw in Almere
- 22-10-2026 15:19 Chantal de Bree neemt leiding Vastgoed Syndicering Nederland over
- 22-10-2026 14:53 Bata huurt kantoor en showroom van Jamestown in Amsterdam
- 22-10-2026 13:18 Modulair Nederland presenteert ‘Het 30-30-30-Plan’ als uitvoeringsagenda voor het 50-puntenplan van het ministerie van Volkshuisvesting
- 22-10-2026 12:18 Tenzin Vastgoed koopt honderd appartementen in Roermond
- 22-10-2026 11:50 Rendement infrastructuur 56 procent in vijf jaar, op vastgoed slechts 4 procent
- 22-10-2026 11:49 Drentse ondernemer Lammert Tel koopt landgoed van Hennie van der Most
- 22-10-2026 11:29 Drenthe helpt bedrijventerreinen met verduurzaming en herontwikkeling
- 22-10-2026 11:20 161 nieuwe woningen gepland op voormalig hockeyterrein in Schiedam
- 22-10-2026 11:09 Ivo van der Mark (Jajo): 'Veel ontwikkelaars en bouwers denken nog te traditioneel'
- 22-10-2026 11:08 EIB: Personeelstekort zet woningbouw en infrastructuur onder druk





.jpg)


Reacties
Sibrand Gratama
Jef Keijzer
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.