Zorgvastgoed als investeringscategorie: zorgeloos of zorgelijk? - Deel 2
Zorgvastgoed bestaat uit diverse subcategorieën, onder te verdelen in zorgwoningen, eerstelijns zorgcentra en ziekenhuizen/specialistische behandelcentra. Elk met hun eigen dynamiek, uitdagingen en kansen. Vastgoedfinancieringsexperts Roel van de Bilt en Rob Wismans van Debta nemen voor deze tweewekelijkse blog voor VJ het zorgvastgoed onder de loep. In een drieluik gaan ze in op de diverse subcategorieën, dit tweede deel gaat over eerstelijns zorgcentra.
De zorgvastgoedsector in Nederland en internationaal trekt steeds meer belangstelling. Als investeringscategorie blijft zorgvastgoed aantrekkelijk vanwege sterke fundamenten zoals vergrijzing en toenemende vraag naar zorgdiensten en seniorenwoningen. Uitdagingen zoals stijgende rente, oplopende bouwkosten en onzekerheid in regelgeving zorgen echter voor vertraging in ontwikkeling en investeringen. Lees hier het eerste deel van het drieluik over zorgwoningen.
Eerstelijns zorgcentra huisvesten zorgverleners zoals huisartsen, fysiotherapeuten en tandartsen. Deze zorgcentra bevinden zich meestal in de nabijheid van woonwijken en zijn essentieel voor de toegankelijkheid van zorg. Ze bieden voor beleggers stabiele huurinkomsten vanwege de vaak langdurige contracten met betrouwbare zorgaanbieders. De decentralisatie van zorg drijft de vraag naar deze centra omhoog.
Ontwikkelingen en Toekomstperspectief
De decentralisatie van zorg, waarbij steeds meer zorg buiten ziekenhuizen plaatsvindt, vergroot de behoefte aan eerstelijns zorgcentra. Innovaties zoals digitalisering en teleconsultatie verlagen de vraag naar grote fysieke locaties, maar versterken de behoefte aan goed toegankelijke lokale zorgcentra waar persoonlijke zorg kan worden geleverd. Veel eerstelijns zorgcentra worden geïntegreerd in grotere wijkontwikkelingen, wat extra waarde kan creëren voor vastgoedontwikkelaars. Huurcontracten zijn vaak langjarig, daarmee een comfortabele stabiele kasstroom genererend.
In de afgelopen jaren is in Nederland stevig in gezondheidscentra geïnvesteerd. Grote institutionele marktpartijen als Achmea Real Estate, HCRE en Apollo Zorgvastgoedfonds zijn zeer actief en zien ook de komende jaren veel perspectief. Waar zorgvastgoed voorheen een (semi)publieke aangelegenheid zien we de laatste jaren de rol van commerciële eigenaren sterk groeien. En dat moet ook wel, want er zijn grote investeringen in gezondheidscentra nodig en uit de publieke sector alleen kan het geld niet komen. Maar er blijft dynamiek. Afgelopen maand zagen we nog dat private partij Meerdervoort een aankoop in Lelystad realiseerde.
Vraag en Aanbod
De vraag naar eerstelijnszorg is stabiel en neemt gestaag toe door de vergrijzing en de toename van chronische aandoeningen. Het risico van leegstand speelt wel mogelijk in krimpregio’s een rol, waar de demografische ontwikkeling minder gunstig is, maar overall aan vraag geen gebrek, sterker het tekort aan geschikte ruimte en locaties is voor bijvoorbeeld huisartsen inmiddels schrijnend. Gelijktijdig blijft het aanbod van goed onderhouden en duurzame centra echter achter bij de vraag. Veel eerstelijns zorgcentra zijn verouderd en vereisen renovatie om te voldoen aan moderne eisen. De kosten voor verduurzaming van bestaand zorgvastgoed zijn vaak hoog, wat de marges kan drukken. Daarnaast vereisen eerstelijns zorgcentra vaak specifieke infrastructuur, wat herontwikkeling of aanpassing voor andere doeleinden moeilijker kan maken. En voor beleggers interessant, zijn ze wel te koop? We zien de laatste jaren dat er relatief weinig aanbod was en prijzen relatief hoog. Ook de planvorming van nieuwe zorglocaties blijft achter, waardoor nieuwbouwprojecten schaars blijven.
Reguleringsrisico’s en personeel
Risico’s in dit segment lijken relatief laag gelet de demografische ontwikkelingen, maar er zijn enkele aandachtspunten. Een aantal zijn hiervoor al genoemd. Er is er een die hier specifiek speelt: reguleringsrisico's. Deze zijn significant: de overheid bepaalt grotendeels de vergoedingen voor zorgdiensten/zorgspecialisten, met daarbij behorende effecten op de financiële situatie van zorgverleners en de mogelijkheden te voldoen aan huurbetalingen. Latent kan hierbij ook spelen of aan de zorg wel geld verdiend mag worden met alle (publicitaire) risico’s van dien. Tot slot is de vraag naar zorg wel evident, maar is het nog steeds de vraag hoe we hieraan gaan voldoen. Het tekort aan gekwalificeerd personeel zal ook de verdere groei van eerstelijns zorgcentra kunnen belemmeren.
Stabiel en betrouwbaar
Voor beleggers die op zoek zijn naar stabiele, langdurige huurinkomsten met een laag risicoprofiel, blijven eerstelijns zorgcentra een aantrekkelijke optie. De vraag is stabiel en de afhankelijkheid van betrouwbare huurders in de zorgsector biedt extra zekerheid. Het risico van leegstand is relatief laag, vooral in stedelijke gebieden en groeiregio's. Blijf echter scherp op de verduurzamingsopgaaf van verouderde locaties en houdt de overheid in de gaten met haar zoektocht naar normering van zorgvergoedingen. Want de druk om zorgkosten te verlagen, blijft aanwezig. En last but not least kan technologische innovatie in de zorg de (vastgoed)behoefte op de langere termijn mogelijk structureel veranderen, zeker ook gezien de personeelstekorten.
Laatste nieuws
- 13-11-2025 15:35 Achmea RE: Nieuw pensioenstelsel biedt kansen voor vastgoed
- 13-11-2025 14:38 Vrijwel geen netstroom meer nodig op uitbreiding bedrijvenpark Medel in Tiel
- 13-11-2025 14:27 Kennemer Wonen en Bergen starten met pilot woningdelen
- 13-11-2025 13:52 Drie bedrijven huren in The Pulse Amsterdam
- 13-11-2025 13:29 Overcapaciteit geïndustrialiseerde bouw gaat leiden tot faillissementen
- 13-11-2025 11:52 Ontruiming van krakers: De actuele stand van zaken
- 13-11-2025 10:07 Provincie zet batterij in om woningbouw Zaandam van Parteon vlot te trekken
- 13-11-2025 10:06 Scheepswerf-architectuur keert terug in nieuwe woonwijk Vlissingen
- 13-11-2025 10:00 Voor meer dan alleen vastgoedfinancieringen
- 13-11-2025 09:59 Staat Europa een Chinese vastgoedcrisis te wachten?
- 13-11-2025 09:38 ‘Afbouw hypotheekrenteaftrek remt groei huizenprijzen licht, maar markt blijft stabiel’
- 12-11-2025 17:07 Twee jaar van raamovereenkomst tot startbouw: Dit is hoe Diemen in Holland Park versnelt
- 12-11-2025 16:15 Union Investment onderzoekt verkoop van afgeblazen Maritim-hotel
- 12-11-2025 16:10 Gemeente Beverwijk wil helft nieuwbouw van sociale, middenhuur en betaalbare koopwoningen toewijzen aan inwoners
- 12-11-2025 15:58 Thuiswerken niet langer vrijblijvend
- 12-11-2025 15:28 Zo verdeelt het Rijk 3,4 miljard euro voor bereikbaarheid en woningbouwversnelling
- 12-11-2025 14:23 MiniBIM moet nieuwe standaard worden voor vastgoedontwikkeling
- 12-11-2025 13:48 Gemeente Vlissingen verliest strijd om parkeerplaatsen bij Raad van State
- 12-11-2025 13:20 Sneller bouwen, slimmer investeren: Nexa Clinics verandert de regels van zorgvastgoed
- 12-11-2025 12:57 Groen licht voor vernieuwing Nijmeegs winkelcentrum Weezenhof
- 12-11-2025 12:49 Na overname voorlopig business as usual bij NIBC, toekomst onzeker
- 12-11-2025 12:45 Mats Klein: 'Verleg je focus naar de huurders'
- 12-11-2025 11:33 Aantal faillissementen flink gedaald in oktober
- 12-11-2025 11:13 Aedes: Minder regels over data en volkshuisvesting geven woningcorporaties meer lucht
- 12-11-2025 10:53 Cushman & Wakefield verhuist naar The Pulse in Amsterdam
- 12-11-2025 10:50 Hornbach Vloeren opent medio 2026 tweede vestiging in Beuningen
.jpg)







Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.