Transformatie maakt Amsterdams Prinsengrachtziekenhuis toekomstbestendig
De transformatie van dit rijksmonumentale complex in Amsterdam tot een broedplaats voor vernieuwende ondernemers was complex. In deze bijdrage kijkt Johan Deur van BOAG die hierbij betrokken was, terug op dit bijzondere project.
Voor het transformatieproces van het Amsterdamse Prinsengrachtziekenhuis gaan we terug in de tijd. Het complex zelf stamt uit de negentiende eeuw en tot 2014 was het nog volop in bedrijf. Toen in 2015 het hoofdgebouw in eigendom van projectontwikkelaar Millten kwam, kon je de geur van desinfectiemiddelen nog ruiken.
Millten beoogde het rijksmonumentale complex te transformeren tot een broedplaats voor vernieuwende ondernemers. Samen met MVSA architecten en op basis van de inventarisaties van restauratiearchitect Architectenbureau J. van Stigt werkte Millten een plan uit voor een multifunctioneel gebouw: een ‘business hub’ met onder meer kantoorruimte, directiekantoren, vergaderplekken en uitgaansgelegenheid. Mét behoud van het monumentale karakter.
Omdat het een bijzonder en complex project was, vroeg de ontwikkelaar BOAG daarom vanaf een vroeg stadium aan te sluiten bij het ontwerpteam. Dat team stelde een definitief ontwerp op voor de renovatie en transformatie van het voormalig ziekenhuis.
Rijksmonument verduurzamen
De ambitie van Millten was groot en kende daardoor ook meerdere uitdagingen. Náást de ligging van het Prinsengrachtziekenhuis aan de Amsterdamse grachten en de staat waarin het pand verkeerde.
“De rijksmonumentale status legde vanuit de monumentendienst flink wat beperkingen op voor het interieur en exterieur”, vertelt Johan Deur, manager commercieel vastgoed en senior projectmanager bij BOAG.
“Daar kwam nog eens bij dat Millten een sterke visie heeft en de oorspronkelijke details, maar ook afwerkingen zoveel mogelijk in het zicht wilde houden. Wanneer het tegelijkertijd de wens is het complex te verduurzamen, loop je tegen zaken aan: hoe maak je een gebouw energetisch toekomstbestendig, met behoud van de waardevolle en monumentale delen?”
Aanbesteding in een aantrekkende markt
Betrokken BOAG-medewerkers bij dit project:
-Johan Deur, manager commercieel vastgoed/senior projectmanager
-Michel Menke, toezichthouder
-Thom Snoeij, projectmanager
Deur: “Eén van onze eerste taken was om de plannen in de markt aan te besteden. De crisis was op haar retour en aannemers kregen het druk. We waren dus op zoek naar een kwalitatieve partner die voor een marktconforme prijs kon bouwen én tijd had. Bovendien zochten we een partij die een Engineer & Build overeenkomst wilde aangaan én over een flinke dosis flexibiliteit beschikte: bij de renovatie van een monument kom je nog wel eens voor verrassingen te staan. Millten vindt het essentieel dat zijn partners meegaan in de veerkracht die hen zelf kenmerkt. De zoektocht bracht het project uiteindelijk bij Slokker Bouw Almere.”
Directievoering en toezicht-plus
Gedurende het transformatieproces had BOAG de rol van directievoerder en toezichthouder. Michel Menke was als toezichthouder de schakel tussen de opdrachtgever en de aannemer.
“Ook hier was flexibiliteit essentieel”, vertelt Johan. “Als team van directievoerder/toezichthouder moet je continu manoeuvreren. Michel was voor dit project uitermate geschikt: hij heeft alles al eens meegemaakt en heeft veel ervaring, juist ook met rijksmonumenten. Daardoor kon hij ook hier heel goed inspelen op verwachtingen en risico’s inschatten. Het team heeft meegedacht en meebewogen met beide partijen. Samen met Thom Snoeij, die destijds directievoerder was op dit project, is de planning en het budget goed in balans gehouden. Ik noem het directievoering en toezicht-plus”.
Casco-min opgeleverd
Het totale renovatieproces van het voormalige Prinsengrachtziekenhuis heeft zo’n vier jaar geduurd. Medio juli is het hoofdgebouw van het voormalige ziekenhuis in zijn nieuwe functie opgeleverd.
“De aannemer levert het project ‘casco-min’ op: een casco duurzaam gebouw met moderne elementen waarbij alle monumentale karakteristieken behouden zijn gebleven. De huurder, de Belgische firma Fosbury & Sons, gaat flexibele kantoren, werk- en vergaderplekken servicen en exploiteren in het hoofdgebouw. Hij kan de ruimten met zijn conceptontwikkelteam zelf verder invullen”, vertelt Deur.
Aan de Amsterdamse grachten prijkt nu een groots rijksmonument waar de sfeer van 175 jaar geleden nog overal merkbaar en waarneembaar is. Het Prinsengrachtziekenhuis heeft een nieuwe toekomst!
Laatste nieuws
- 14-05-2026 06:00 Het wantrouwen jegens ondernemerschap helpt Nederland de afgrond in
- 13-05-2026 16:50 Savills: Vastgoedherstel blijft ongelijk verdeeld
- 13-05-2026 16:33 New Balance huurt winkel aan Lijnbaan in Rotterdam
- 13-05-2026 15:21 Plan Trump Tower aan Australische Gold Coast sneuvelt al na drie maanden
- 13-05-2026 14:01 IMF: Winstgevendheid voor ontwikkelaars en beleggers middenhuur moet omhoog
- 13-05-2026 13:39 Amsterdam krijgt 820 woningen op voormalige Certitudo-kavels in Amstel III
- 13-05-2026 13:27 RvS: Almere mocht vergunningen Febo weigeren
- 13-05-2026 13:00 Hoe zit het met de verplichting om het funderingsrisico in kaart te brengen?
- 13-05-2026 12:22 BP riooltechniek huurt bedrijfsruimte in Ermelo
- 13-05-2026 12:03 Speelstad Rotterdam failliet, beslag op woning Van der Most
- 13-05-2026 11:52 Twee beleggers kopen bedrijfscomplex van Levitudo in Etten-Leur
- 13-05-2026 11:45 Miss Etam keert terug naar de winkelstraat met eerste winkel in Doetinchem
- 13-05-2026 11:20 Directeur HDN Jennifer Op 't Hoog stapt over naar a.s.r.
- 13-05-2026 10:54 Kabinet trekt 120 miljoen euro uit voor ouderenwoningen
- 13-05-2026 10:27 Voorzitter BNA wordt stadsbouwmeester van Antwerpen: ‘Terug naar mijn eerste liefde’
- 13-05-2026 10:10 Aroundtown verlengt huurcontracten voor 3.450 m2 in kantoorpand in Leiden
- 12-05-2026 17:19 Heinen: 'Hypotheekrenteaftrek gaat niet versoberd worden omdat sommigen ook na 30 jaar rente gaan aftrekken'
- 12-05-2026 16:36 Zorgorganisaties huren in Zen Building in Utrecht
- 12-05-2026 14:23 Delen Private Bank breidt uit in Apollo House Amsterdam
- 12-05-2026 13:40 22 procent particuliere beleggers overweegt vertrek uit Nederland: ‘Gesprekken worden steeds emotioneler’
- 12-05-2026 13:13 Amsterdam wil Amstelgebouw kopen voor nieuw gemeentekantoor
- 12-05-2026 12:40 Particuliere belegger verwerft Oil & Vinegar-pand in Leiden
- 12-05-2026 12:06 Kwart Nederlanders persoonlijk geraakt door woningtekort
- 12-05-2026 11:38 Vastgoed Regatta vaart voor Stichting Vaarwens en de KNRM
- 12-05-2026 10:20 Nedstede Groep koopt vier Loetje restaurants
- 12-05-2026 10:08 Helen Halma van Van Wijnen naar Trebbe






.jpg)

Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.