PBL-rapport voedt onterecht imagoprobleem flexwoning en draagt niet bij aan oplossing
Het nieuwste rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) bekritiseert het concept van flexwoningen. De conclusie luidt dat bewoners ontevreden zijn over deze kleine, tijdelijke woningen en er snel uit vertrekken. Daarom zouden er volgens het PBL niet te veel van gebouwd moeten worden. Deze conclusie roept echter vragen op, want dit onderzoek lijkt gebaseerd op een verkeerde vergelijking: het houdt geen rekening met het feit dat flexwoningen meestal geen alternatief zijn voor een reguliere woning – het is vaak óf een flexwoning óf geen woning, schrijft hoofdredacteur Ariana Manduzai in haar commentaar.
Het punt van het PBL dat de tevredenheid laag is onder bewoners van flexwoningen klinkt logisch, maar het is ook een open deur. Niemand beweert dat een flexwoning een ideaal onderkomen is waar iemand zijn leven wil slijten. Net zoals een student niet van plan is om voor altijd in een gedeeld studentenhuis te wonen, verwacht een flexhuurder geen permanente woonoplossing. Toch bieden flexwoningen vaak een basisvoorziening in de overspannen woningmarkt, waar voor velen zelfs een kleine, tijdelijke plek nog beter is dan geen plek.
Het PBL-rapport draagt alleen maar bij aan het al bestaande en tegenwoordig onterechte imago van de flexwoning als minderwaardig alternatief. Door te focussen op het ideale plaatje van hoe mensen willen wonen, versterkt het de beeldvorming van povere containerwoningen. Dat is een misvatting, de kwaliteit van flexwoningen is in de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd. Zo spreekt Ymere van 'permanente woningen op een flexibele locatie'. De bouwkwaliteit en wooncomfort zijn de afgelopen jaren sterk verbeterd, en veel flexwoningen onderscheiden zich niet van permanente woningen. Ze bieden soms zelfs de energie-efficiëntie en duurzaamheid die in reguliere woningbouw nog niet altijd vanzelfsprekend zijn. Deze flexwoningen kunnen dan ook op veel blije huurders rekenen.
Dat bewoners binnen een paar jaar uit de flexwoningen verhuizen vanwege het tijdelijke karakter en de beperkte ruimte is niet verbazingwekkend, maar het is geen reden om flexwoningen minder serieus te nemen als deel van de oplossing voor de woningnood. Het rapport suggereert dat gemeenten zich beter zouden kunnen richten op permanente woningbouw. Deze suggestie dat flexwoningen uit de lucht komen vallen zonder strategische afweging, negeert de realiteit van de druk die op gemeenten en ontwikkelaars ligt. Natuurlijk is het wenselijker om meteen permanent te bouwen, maar de meeste flexwoningen worden juist gerealiseerd omdat permanente bouw op die plekken eenvoudigweg (nog) niet mogelijk is.
Het rapport wijst ook op mogelijk weerstand bij omwonenden wanneer flexwoningen geplaatst worden, alsof dat een exclusief probleem van tijdelijke bouw is. Élke vorm van woningbouw leidt tot bezwaren vanuit de buurt, iets waar de Raad van State inmiddels overuren door draait. Dat bezwaar tegen woningbouw bestaat, is duidelijk – maar het kan nooit een reden zijn om bouwopties te beperken. Flexwoningen worden bovendien niet zomaar neergezet 'in the middle of nowhere'. Woningcorporaties begrijpen als geen ander dat deze woningen alleen goed functioneren wanneer ze aansluiten bij de bestaande infrastructuur en voorzieningen, en dat mensen niet willen wonen op geïsoleerde locaties.
Mijn persoonlijke stokpaardje is dat niemand wil wonen in een kippenhok en dat er meer grotere woningen gebouwd moeten worden. Maar dat flexwoningen doorgaans niet altijd de grootste woningen zijn, vind ik geen probleem. Je wilt tenslotte ook niet voor altijd in een studentenwoning wonen, maar voor een paar jaar is het prima. Flexwoningen vervullen een belangrijke rol als tijdelijke oplossing in een overspannen markt. Ze bieden uitkomst aan mensen die anders geen woning zouden hebben en het zou naïef zijn om een flexwoning op dezelfde manier te beoordelen als een woning waarin je oud wilt worden.
Laatste nieuws
- 05-06-2026 16:13 Corporaties krijgen miljarden extra, maar uitvoering Nationale Prestatieafspraken blijft onzeker
- 05-06-2026 16:04 Frisia Makelaars versterkt taxatieteam met Baldwin Poolman
- 05-06-2026 15:55 Property Partners en Con Questa huren kantoorruimte in Amsterdam Buitenveldert
- 05-06-2026 14:30 Skepp opent kantoor en showroom in Amsterdam
- 05-06-2026 13:51 Cushman & Wakefield: Vastgoed legt knelpunten Nederlandse economie bloot
- 05-06-2026 12:00 Akoestiek als blinde vlek in de vastgoed businesscase
- 05-06-2026 11:14 Achmea koopt 103 middenhuurwoningen in Amsterdams Amstelkwartier
- 05-06-2026 11:01 Hof van Justitie legt mogelijk een ‘bom’ onder heffing van overdrachtsbelasting bij bepaalde herstructureringen
- 05-06-2026 10:49 Xenos huurt winkelruimte in Piazza Center Eindhoven
- 05-06-2026 10:43 Huurconflict Park Centraal Amsterdam: Dochterbedrijf Circle moet 3,8 mln euro betalen aan Pandox
- 05-06-2026 10:30 DGBC op de Provada: Op het Paris Proof Plein en in diverse sessies
- 05-06-2026 10:16 McDonald’s opent restaurant met McDrive in Brugrestaurant A4 in Hoofddorp
- 05-06-2026 09:46 'Te veel gezinswoningen, te weinig gezinnen'
- 05-06-2026 09:37 AJC International huurt kantoorruimte in Deventer van Explorius
- 05-06-2026 09:18 KaFra haalt Rabobank en ABN Amro aan boord voor groeifinanciering
- 05-06-2026 09:14 Taylor Wessing Nederland en België verder als Winston Taylor
- 05-06-2026 09:06 Van leegstand naar nieuwe waarde: De groeiende rol van herontwikkeling in bestaand vastgoed
- 05-06-2026 09:00 Woon Alarm! roept jongeren op leegstaande panden aan te wijzen waar ze willen wonen
- 05-06-2026 08:47 Huib Boissevain toegetreden tot bestuur Stichting Rechtvaardige Wetgeving Woningverhuur (RWW)
- 05-06-2026 06:00 Levitudo koopt winkelportefeuille in Loon op Zand
- 05-06-2026 06:00 Lidl bevoorraadt ondanks netcongestie alle winkels elektrisch: 'We waren er vroeg bij'
- 04-06-2026 17:13 Vastgoedeigenaar Interparking: Investeren in parkeerfaciliteiten begint bij locatie én een goed ontwerp
- 04-06-2026 15:44 ER Capital en Blink ontwikkelen in joint venture honderden woningen in Hoofddorp
- 04-06-2026 15:40 Alternative Bank Solutions (ABS): Betere financieringsvoorwaarden mogelijk, ook in een stijgende rentemarkt!
- 04-06-2026 15:10 Sarten Packaging koopt bedrijfsgebouw in Roosendaal
- 04-06-2026 14:00 Golfterrein en natuurgebied van bijna 175 hectare in Venlo onder de veilinghamer








Reacties
Jaap van Velzen
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.