Dreigende fiscale lastenverzwaring voor verhuurders vanaf 2025
Bedrijfsmatige verhuurders van vastgoed krijgen vanaf 2025 hoogstwaarschijnlijk te maken met een extra fiscale lastenverzwaring. Er liggen namelijk concrete plannen om een reeds bestaande fiscale renteaftrekbeperking verder aan te scherpen voor vennootschappelijke verhuurders. Als de wijziging wordt doorgevoerd, raakt een renteaftrekbeperking die oorspronkelijk gericht was op grote ondernemingen in het vervolg ook mkb-ondernemers in de vastgoedsector. En dan met name die met een iets minder renderende portefeuille.
De huidige regeling
In de aangifte vennootschapsbelasting kunnen financieringslasten in principe in aftrek worden gebracht. Ze verlagen de fiscale winst en resulteren zo in een lagere belastingaanslag. Op dit moment wordt de aftrek van rente al beperkt tot (i) 20 procent van de fiscale EBITDA, of (ii) een bedrag van 1 miljoen euro. De rente is aftrekbaar tot het hoogste van deze twee bedragen. Als de rentebaten en -lasten per saldo onder 1 miljoen euro blijven, blijft de aftrekbeperking dus buiten werking. Dat is bij de meeste mkb-ondernemers het geval.
De aangekondigde wijziging
In de Voorjaarsnota 2023 heeft het kabinet aangekondigd de drempel van 1 miljoen euro vanaf 2025 te schrappen voor ‘vastgoedlichamen met (aan derden) verhuurd vastgoed’. Dit betekent dat deze groep in het vervolg rente kan aftrekken tot maximaal 20 procent van de fiscale EBITDA. Als de per saldo verschuldigde rente hoger uitvalt, is het ‘teveel’ aan rentekosten dat jaar niet aftrekbaar – ook niet als het rentesaldo onder 1 miljoen euro blijft.
Het niet-aftrekbare deel komt in een later jaar mogelijk wel alsnog in aftrek, maar alleen als de rentelasten tegen die tijd zijn gedaald tot onder 20 procent van de fiscale EBITDA. Of de fiscale EBITDA harder is gestegen dan de rentelasten. Dit zien wij in de praktijk gedurende de exploitatiefase weinig gebeuren.
In een Kamerbrief van 21 augustus 2023 geeft de Staatssecretaris wat meer informatie. Een definitie van ‘vastgoedlichamen met (aan derden) verhuurd vastgoed’ kon hij nog niet geven; die wordt uitgewerkt. Het wetsvoorstel wordt naar verwachting als onderdeel van het Belastingplan 2025 gepubliceerd rond Prinsjesdag. De beoogde datum van inwerkingtreding is 1 januari 2025; voor overgangsrecht of het eerbiedigen van bestaande situaties ziet de Staatssecretaris geen aanleiding.
Aandachtspunten
Als deze wijziging wordt doorgevoerd, brengt dat voor verhuurders van vastgoed verschillende aandachtspunten met zich mee.
- De fiscale renteaftrek wordt afhankelijk van het exploitatieresultaat. Een portefeuille die minder goed rendeert – bijv. door lagere huuropbrengsten of hogere onderhoudskosten – biedt minder ruimte voor renteaftrek. Die hogere belastingaanslag kan de ondernemer beperken in de opties die hij heeft om het rendement van de portefeuille op te krikken. Of zelfs rentebetalingen en aflossingen aan de financier belemmeren. Zo wordt een zwakke exploitatie nog zwakker door de fiscus.
- Op dit moment is nog niet duidelijk hoe de maatregel zou moeten worden toegepast als een verhuur-BV onderdeel is van een fiscale eenheid VPB met vennootschappen zonder vastgoed. Wordt mogelijk de hele groep door die ene verhuur-BV ‘besmet’?
- Deze renteaftrekbeperking is gebaseerd op een Europese richtlijn. De vraag is of deze richtlijn wel ruimte biedt voor afwijkende spelregels voor verhuurders. Het concrete wetsvoorstel zal op dit punt ongetwijfeld kritisch beoordeeld worden.
Voor de praktijk
Het lijkt nu nog te vroeg om concrete acties te ondernemen. Toch doen verhuurders er goed aan om de potentiële impact in kaart te brengen: dreigt een hogere belastingaanslag? En zo ja, is daar ruimte voor in de cashflow? Als dat niet zo is, kan in afwachting van het wetsvoorstel alvast worden nagedacht over te treffen maatregelen.
mr. Ricardo de Jong – Senior Manager Tax – BDO Tax & Legal, industriegroep Real Estate & Construction
Laatste nieuws
- 04-08-2026 15:27 Kaptein Betonboringen koopt bedrijfspand in Oud Gastel
- 04-08-2026 15:08 Billy Grace huurt kantoorruimte in Metropool Amsterdam
- 04-08-2026 13:42 Jo & Josie opent kunstwinkel in Bergen op Zoom
- 04-08-2026 11:50 Normal huurt winkelruimte aan het Veerplein in Vlaardingen
- 04-08-2026 11:25 SynVest koopt multi-tenant kantoorgebouw in Nijmegen
- 04-08-2026 10:45 Hal Services en Lexys Advocaten huren kantoorruimte in Rotterdam
- 04-08-2026 10:13 ING: Woningopleveringen stijgen, maar blijven onder kabinetsdoel
- 04-08-2026 09:30 Koopwoningen bouwen als corporatie: ‘Geen doel op zich, maar een middel om betere buurten te maken’
- 04-08-2026 08:00 Waarom Nederland een nieuwe Nationale Investeringsbank serieus moet overwegen
- 03-08-2026 22:50 Vastgoedjournaal overgenomen door VMN media
- 03-08-2026 16:04 1Box Self Storage huurt kantoor in Amsterdam-Zuidoost van Campus Offices
- 03-08-2026 15:10 ABN Amro rondt overname van NIBC af
- 03-08-2026 14:54 Recreatief vastgoed: Van executieveiling naar nieuwe toekomst
- 03-08-2026 14:22 Huurstijging en herwaardering leveren Vesteda 439 miljoen euro op
- 03-08-2026 14:12 Invesco verkoopt luxehotel Andaz Amsterdam aan investeerdersconsortium
- 03-08-2026 13:28 Topvacature: Vastgoedadviseur commercieel vastgoed bij De Lobel & Partners
- 03-08-2026 12:20 Huib Boissevain: 'Analyse DNB brengt een samenvatting en geen oplossing'
- 03-08-2026 12:04 Themamaand augustus: Hotelvastgoed & leisure
- 03-08-2026 11:41 AndersFinancieren: ‘De echte waarde van leisurevastgoed zit in de exploitatie’
- 03-08-2026 11:24 UMB Group koopt winkelcentrum Veersche Poort in Middelburg
- 03-08-2026 11:04 Retailomzet stijgt opnieuw, consumentenelektronica grote winnaar
- 03-08-2026 09:50 Madaq opent zestien shop-in-shops bij Rituals
- 03-08-2026 09:05 Clarion koopt twee Brabantse distributiecentra voor 50 miljoen euro
- 03-08-2026 08:45 Kopers stuwen hypotheekmarkt in juli
- 01-08-2026 10:00 Elke comfortabele hotelkamer begint met inzicht
- 31-07-2026 15:46 Bart Kellerhuis laat zien hoe je als architect relevant blijft in een veranderende markt








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.