ABN Amro: verduurzaam je vastgoed voordat de waarde daalt
De vastgoedsector worstelt met de wettelijke verplichting om voor kantoorpanden volgend jaar een energielabel C te kunnen overleggen. De sector lijkt daarmee niet alleen de kans te missen om een duidelijke ambitie uit te spreken, maar ook om het positieve effect van verduurzaming op de waardering tijdig naar zich toe te trekken, zo zegt ABN Amro.
Dit blijkt uit een analyse van de sector Real Estate van ABN Amro. Vanaf 1 januari 2023 moeten alle kantoren minimaal een energielabel C hebben, een maat voor de energiezuinigheid. Helaas voldoet maar liefst 40 procent van het kantooroppervlak nog niet aan deze eis, terwijl al in 2012 in het Bouwbesluit werd opgenomen dat het energielabel C vanaf volgend jaar de ondergrens zou worden voor bestaande kantoorgebouwen. Hoge investeringen, onduidelijke regelgeving en gebrek aan personeel zijn hier debet aan, al is ook een veelgehoord geluid dat eigenaren erop gokken dat de kans op een boete op korte termijn klein is vanwege een tekort aan handhavers.
Vastgoed is verantwoordelijk voor 40 procent van de totale uitstoot aan CO₂ en dus zou de sector haast moeten maken. Het energielabel C is echt de minimale basis voor de transitieopgave waar wij in de gebouwde omgeving tot 2050 voor staan.
De label C-verplichting is in het leven geroepen om de verduurzaming van de gebouwde omgeving te versnellen. Om de druk erop te houden stuurde Binnenlandse Zaken vorig jaar zomer een informatiebrief uit, en binnenkort kunnen kantooreigenaren nog een brief van de gemeente verwachten. Want een eigenaar die geen energielabel C kan overleggen mag het pand mag vanaf 1 januari 2023 niet meer als kantoor verhuren en riskeert een dwangsom. In het uiterste geval kan een gemeente of provincie een kantoor zelfs helemaal sluiten.
Registreren soms al voldoende
Het goede nieuws is dat circa 15 procent van de eigenaren gewoon het energielabel C na aanvraag kan krijgen, omdat de gebouwen ook zonder aanpassingen nu al zuinig genoeg zijn. Voor 25 procent van het oppervlak zijn echter nog investeringen nodig om aan de vereisten te voldoen, terwijl de tijd dringt. Het valt daarbij op dat kleinere beleggers achterblijven bij institutionele investeerders. De eerste groep heeft een informatieachterstand over hoe ze hun gebouwen moeten verduurzamen en kampt mogelijk met een gebrek aan financiële middelen. Institutionele investeerders scoren aanmerkelijk beter. Zij hebben veel kennis in huis en worden door hun aandeelhouders ook duidelijk gestuurd richting benchmarks als GRESB. Zij krijgen daarom vaak ook de financiële middelen om de verduurzamingsopgave te realiseren.
Wat ook kan helpen is meer transparantie over de verduurzamingseisen vanuit de zijde van de overheid. Dit kan met regels, maar vooral met het aanleveren van methoden om al de nodige informatie eenduidig te verzamelen en te delen.
De achterblijvers laten aanzienlijke kansen liggen als ze op hun handen blijven zitten. Het op tijd voldoen aan het energielabel C biedt namelijk een goede opstap om gelijktijdig een goede strategie voor de komende jaren uit te rollen. Immers, richting 2030 en ook daarna neemt de regelgeving om aan de klimaatdoelen te voldoen alleen maar verder toe. De partijen in de sector moeten het samen doen. Investeerders, huurders en eigenaar-gebruikers moeten er elkaar keer op keer op aanspreken waarom deze transitie zo belangrijk is.
Impact op waarde
Bovendien is verduurzaming een belangrijke pijler om de waarde van het vastgoed op termijn te behouden en zelfs te verhogen. Uiteindelijk keert de wal het schip. Het is al lang zo dat kantoren met een beter energielabel veel meer in trek zijn bij kantoorgebruikers. Panden met een energielabel C of slechter worden steeds minder aantrekkelijk, een ontwikkeling die door de huidige hoge prijzen van energie zeker wordt versterkt.
De vastgoedsector legt een groot beslag op onze natuurlijke hulpbronnen, is alom vertegenwoordigd en heeft daarom een belangrijke voorbeeldfunctie. Verdere verduurzaming komt niet alleen de sector zelf direct ten goede, maar is onmisbaar bij het verbeteren van de wereld.
Laatste nieuws
- 25-04-2026 07:50 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 25-04-2026 07:49 Herontwikkeling De Bongerd in Hattem wacht nog op stikstofreparatie: 129 levensloopbestendige huurwoningen stap dichterbij
- 24-04-2026 15:55 Forma Real Estate Funds verkoopt kantoorpand in Woerden
- 24-04-2026 15:15 Vastgoedteam COA: ‘Toewerken naar minder dure noodopvang en meer reguliere opvang’
- 24-04-2026 14:26 Provincie Gelderland richt Kenniscentrum Industrieel Bouwen op
- 24-04-2026 13:08 WDP ziet winst in eerste kwartaal stijgen
- 24-04-2026 13:04 Coalitie wil drijvende woningen juridisch gelijkstellen aan woningen op land
- 24-04-2026 11:31 Corporatie Talis splitst 'zacht' en deelt 2.000 gezinswoningen op voor alleenstaanden
- 24-04-2026 11:15 ‘Als je mondiaal kunt investeren in wonen, eindig je nu niet per se in Nederland’
- 24-04-2026 11:10 'Datacenters creëren bijna 800.000 m2 logistieke vraag, Nederland goed voor 18 procent'
- 24-04-2026 10:37 Van Der Sijs Techniek & Automatisering huurt bedrijfsobject in De Meern
- 24-04-2026 10:11 Topvacature: Senior Projectleider Woningbouw bij Gemeente Westerveld
- 24-04-2026 09:49 Adidas opent nieuwe winkel in Eindhoven
- 24-04-2026 09:24 CBS: Aantal starters op woningmarkt daalt
- 24-04-2026 08:49 Koopoptie in het vastgoed: Uitleg, risico’s en het verschil met het voorkeursrecht
- 23-04-2026 15:49 Keijzer dient met Groep Markuszower en JA21 opnieuw wet in tegen voorrang statushouders
- 23-04-2026 15:35 Dutch Green Building Council versterkt bestuur met drie nieuwe leden
- 23-04-2026 15:15 ForestWave en Wijnne Barends huren kantoorruimte in Groningen
- 23-04-2026 14:29 Nicore Metals & Alloys koopt bedrijfspand in Oosterhout
- 23-04-2026 13:35 Creating Living Spaces verwerft locatie aan Oosthavenkade Vlaardingen
- 23-04-2026 13:09 Reppel Group koopt bedrijfscomplex in Zwijndrecht
- 23-04-2026 12:38 Topvacature: Salesmanager Watchtower Security Solutions
- 23-04-2026 12:32 Woongroen zet wijkvernieuwing Staatsliedenkwartier in gang
- 23-04-2026 11:57 Raad van State zet streep door deel onderbouwing woonplan Delftlanden in Emmen
- 23-04-2026 11:32 Aedes-forecast 2026: Corporaties op koers met nieuwbouw, maar geld knelt
- 23-04-2026 11:01 Harmony Auto huurt bedrijfsgebouw in Rotterdam
.jpg)


.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.