Woningen omgeving Haarlem duurder dan ooit: 'Overbiedingen van een ton of meer'
De huizenprijzen in omgeving Haarlem zijn torenhoog. De gemiddelde vraagprijs bedraagt momenteel €600.000, een stijging van zo’n 20% tegenover een jaar eerder. Het landelijke gemiddelde ligt rond de €400.000. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? VJ sprak met Brenda Sandbergen, makelaar bij lokale makelaardij Huizenstede.
De woningcrisis: niemand kan er meer omheen en het dreigt steeds verder uit de hand te lopen. De gevolgen zijn overal in het land merkbaar, maar in het bijzonder in de omgeving Haarlem. De gebieden rondom Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede en Zandvoort trekken vooral mensen uit Amsterdam aan. Het feit dat huizen nog altijd goedkoper zijn dan in de hoofdstad maakt het een geliefde regio. Echter lijkt het verschil tussen de huizenprijzen in Amsterdam en Haarlem steeds kleiner te worden. “Vorig jaar was echt hectisch”, vertelt Brenda Sandbergen. Zij is makelaar bij Huizenstede, een makelaardij die vooral in de omgeving Haarlem actief is en dus regio-Haarlemexpert. Zij kijkt op van de overbied-cultuur van het afgelopen jaar: “Overbiedingen van 10% boven de vraagprijs was altijd de standaard, maar wij kregen steeds vaker overbiedingen van een ton of meer over de vraagprijs. Het is te gek voor woorden.”
Stad en zee
Gaat de populariteit van deze omgeving door deze ontwikkelingen afnemen? Volgens Sandbergen niet: "Amsterdam ligt op een steenworp afstand, je bent binnen no-time op het vliegveld, de natuur en strand zijn dichtbij en in Haarlem heb je ook veel meer gezinswoningen en kunnen mensen meer ruimte kopen voor minder geld. Nu nog is de regio Haarlem goedkoper dan Amsterdam waardoor die populariteit aanhoudt, zeker vanuit de grote stad. Maar dat verschil tussen de prijzen in Amsterdam en Haarlem moet niet kleiner worden.”
Maar de regio is volgens Sandbergen altijd aan de duurdere kant geweest. “We moeten niet vergeten dat we de luxe gemeente Bloemendaal in ons midden hebben. We moeten ook niet doen alsof het hiervoor goedkoop was, want dat klopt niet. Maar dat de prijzen zó hard zijn gestegen het afgelopen jaar is natuurlijk ongekend.”
Dat komt vooral door de relatief lage hypotheekrente, die onlangs weer langzaam is gestegen, maar door de Russische inval in Oekraïne afremt en nog altijd historisch laag is. Mensen met een goede baan kunnen hierdoor makkelijker aan een lening komen. De vraag wordt daarbij alleen maar groter en groter en het aanbod blijft beperkt. “Een starterswoning voor €250.000 bestaat niet meer, nu moet je minstens 3 ton neertellen,” vertelt Sandbergen. “Daarnaast hebben starters veelal geen vast contract en moeten ze hulp krijgen van hun ouders. De starterslening kan daarbij helpen, maar daar zitten allemaal voorwaarden aan waar lang niet iedereen aan voldoet. Ik hoop dat deze doelgroep binnenkort wat ademruimte krijgt.”
Mosterd na de maaltijd
Sandbergen vindt het fijn dat de gemeenten in beweging komen, maar beschouwt het als mosterd na de maaltijd. Bijvoorbeeld de opkoopbescherming. Particuliere beleggers werden al hard geraakt door de stijging van de overdrachtsbelasting van vorig jaar: “Je zag toen een toename aan beleggers die woningen kochten in Haarlem voordat de verordening inging. Tegenwoordig kopen beleggers sowieso minder doordat de vraagprijzen zo hard zijn gestegen, dus zijn er minder beleggers om te weren.”
Ze maakt zich zorgen: “Ik ben bang dat de vraag alleen maar gaat toenemen en de cijfers geven dat ook aan.” Sandbergen vindt dat gemeenten allereerst zich extra moeten inzetten op het bouwen van meer woningen. Dat gaat nu veel te traag en het duurt te lang om een bouwvergunning rond te krijgen. Daarnaast wonen ouderen veel te lang in te grote woningen en is doorstroming noodzakelijk. “Nu is het echt menens. Gemeenten moeten het serieuzer nemen, anders wordt het van kwaad tot erger."
Laatste nieuws
- 24-09-2026 16:37 Gemeente Rotterdam verlaat De Rotterdam en huurt aan Weena en in Air Offices
- 24-09-2026 15:50 Rinke Visser nieuwe directeur NWWI
- 24-09-2026 15:35 Movares neemt Nieman over
- 24-09-2026 15:27 Afschaffen overdrachtsbelasting kan woonmobiliteit met 40 procent vergroten
- 24-09-2026 12:12 Plan van Blink voor 69 appartementen in Ede stap verder
- 24-09-2026 11:54 Remi van Paassen nieuwe ontwikkelingsmanager bij Hoorne
- 24-09-2026 11:42 Novast koopt ontwikkellocatie in Rotterdamse Waalhaven
- 24-09-2026 11:31 Provincie Noord-Brabant: Gebruik Woensdrecht als proeftuin voor betere ruimtelijke keuzes
- 24-09-2026 11:11 Private woninginvesteerders: Verbeter ATAD-regels ook voor ons
- 24-09-2026 11:00 RS Participaties transformeert voormalig bankgebouw Haarlem naar kantoor en woningen
- 24-09-2026 10:44 Garbe koopt logistiek centrum in Berkel en Rodenrijs van Sluyter Logistics
- 24-09-2026 10:39 Twee nieuwe medewerkers voor Envalue
- 24-09-2026 10:00 Toekomstbestendig vastgoed begint bij inzicht in (pand)gebruik
- 24-09-2026 06:00 ‘Deelmobiliteit wordt te makkelijk gebruikt om parkeernorm omlaag te krijgen’
- 23-09-2026 14:11 Je portefeuille wacht niet op het volgende taxatiemoment
- 23-09-2026 14:09 Bol breidt logistieke capaciteit uit met hub van 60.000 m2 in Lelystad
- 23-09-2026 13:43 Henk Jagersma (SPW): ‘Hopelijk leiden maatregelen minister tot minder kostenstijgingen’
- 23-09-2026 13:28 Bouw 105 meter hoge Oopen-toren van Edge in Utrecht definitief van de baan
- 23-09-2026 12:22 Edmond de Rothschild REIM lanceert Europees value-addfonds voor logistiek vastgoed
- 23-09-2026 11:03 Ikea opent meerdere kleine vestigingen in Nederland
- 23-09-2026 10:29 WSP staakt overnamepoging, aandeel Arcadis bijna 10 procent lager
- 23-09-2026 10:18 Nederlandse economie groeit harder dan voorspeld
- 23-09-2026 10:00 LVDH Finance: ‘Een goede vastgoeddeal verdient financieringszekerheid’
- 23-09-2026 09:59 WD-40 Company huurt kantoorruimte in Edge Eindhoven
- 23-09-2026 09:34 Eerste Kamer eist binnen twee weken duidelijkheid over box 3
- 23-09-2026 06:00 Column Lucas Simons: ‘Waarom we elkaar maar niet begrijpen’



.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.