Rem verwacht op stijging hypotheekrente door hevige concurrentie en oorlog Oekraïne
Hypotheekrente stijgt in twee maanden met ruim 0,5%
Hoewel de hypotheekrente in de afgelopen weken sterk is gestegen en vrijwel alle hypotheekverstrekkers hun tarieven hebben verhoogd, liggen de hypotheekrentes nog steeds op een historisch laag niveau. De Hypotheker verwacht dat een verdere stijging geremd zal worden door de hevige concurrentie op de hypotheekmarkt en de huidige ontwikkelingen in Oekraïne.
Hierdoor zal de hypotheekrente op een laag niveau blijven. Mede vanwege deze aanhoudend lage rente is de verwachting dat de huizenprijzen in het komende jaar nog zullen stijgen, al zal dit minder fors uitpakken dan in 2021. Volgens De Hypotheker heeft de recente rentestijging belangrijk bijgedragen aan een flinke toename van het aantal hypotheekaanvragen in januari en februari (+47 procent) in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.
“De hypotheekrente is in de afgelopen maanden mede onder invloed van de oplopende inflatie gestegen. Om deze inflatie te beteugelen, zal de Europese Centrale Bank overgaan tot een stringenter monetair beleid en de rente naar verwachting eind dit jaar toch verhogen. Dit zal resulteren in een stijging van de kapitaalmarktrente, een belangrijke graadmeter voor de ontwikkeling van de hypotheekrente. Wij verwachten dat de hypotheekrente nog verder kan stijgen, al wordt dit wel afgeremd door de forse concurrentie op de hypotheekmarkt. Ook de huidige ontwikkelingen in Oekraïne hebben grote impact op de financiële markten en zorgen naar verwachting voor een neerwaartse druk op de rente. Door deze optelsom van factoren verwachten we - op basis van de informatie waarover wij nu beschikken - een rem op de verdere stijging en zal de hypotheekrente dit jaar waarschijnlijk nog op een laag niveau blijven”, vertelt Michel van den Akker, directievoorzitter van De Hypotheker. “Vanwege de lage hypotheekrentes houden we rekening met een verdere stijging van de huizenprijzen, hoewel de gemiddelde prijsstijging minder groot zal zijn dan vorig jaar. De lage hypotheekrente zit namelijk verwerkt in de huizenprijzen; het effect hiervan zal geleidelijk uitdoven en dat kan zorgen voor een afkoeling van de woningmarkt. De huidige rentestijgingen brengt dit proces mogelijk in een stroomversnelling.”
Aantal hypotheekaanvragen sinds begin dit jaar sterk in de lift
Sinds oktober vorig jaar, toen de hypotheekrentes op hun laagste punt stonden, is de rente licht gaan stijgen. Vanaf januari ging deze stijging geleidelijk, maar in de afgelopen drie weken was sprake van flinke renteverhogingen, die soms 0,3 procentpunt bedroegen. Desondanks liggen de rentes volgens
De Hypotheker nog steeds op een historisch laag niveau. Zo bedroeg de hypotheekrente bij een rentevaste periode van 10 jaar met NHG vijf jaar geleden nog ruim 2 procent, terwijl deze op dit moment 1,7 procent bedraagt. Ook zijn de rentes vorige week minder sterk gestegen ten opzichte van de voorgaande weken. Uit eigen cijfers van De Hypotheker blijkt dat het aantal hypotheekaanvragen in de eerste twee maanden van dit jaar aanzienlijk is gegroeid, met ruim 47 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden. De meeste hypotheekaanvragen (+144 procent) worden ingezet voor het oversluiten van de hypotheek. Huizenbezitters willen nu het nog kan profiteren van de huidige lage rentes. Per saldo is het verschil in maandlasten bij 1,44 en 1,92 procent 71 euro bruto en 27 euro netto, blijkt uit dit rekenvoorbeeld[1]. Gedurende de gehele looptijd van een hypotheek kan dit oplopen tot extra netto kosten van zo’n 10.000 euro.
Renteverhoging door ECB pas eind dit jaar verwacht
De inflatie in de eurozone is mede onder invloed van de hoge energieprijzen in het afgelopen jaar sterk gestegen: van 0,9 procent in januari 2021 naar 5,1 procent nu. Een hoge inflatie kan zorgen voor een opwaartse druk van de rente. De ECB streeft naar een inflatieniveau van circa 2 procent en het is niet uitgesloten dat zij ingrijpt als de inflatie verder oploopt. Vooralsnog gaat de ECB er echter van uit dat de hoge inflatie een tijdelijk karakter heeft. Zo is de inflatie het gevolg van hoge grondstof- en energieprijzen en verstoringen in internationale bevoorradingsketens. De groeiende werkgelegenheid en overtollige productiecapaciteit zwakken de inflatie uiteindelijk af. Als de inflatie wél langere tijd aanhoudt, zal de ECB mogelijk kiezen voor een stringenter monetair beleid, wat kan resulteren in een verdere opwaartse druk op de rente. De Hypotheker verwacht dat de ECB vanaf maart haar aankoopprogramma van obligaties verder versneld zal afbouwen om de inflatie af te remmen en pas tegen het einde van het jaar eventueel de rente zal verhogen.
Stijgende hypotheekrentes
De gemiddelde 20-jaarsrente voor een hypotheek met 100 procent marktwaarde staat op dit moment op 2,43 procent en is hiermee sterk gestegen ten opzichte van januari (1,92 procent). De gemiddelde 20-jaarsrente met NHG staat nu op 2,0 procent (+0,56 procent ten opzichte van begin januari. De gemiddelde 30-jaarsrente met 100 procent marktwaarde is op dit moment 2,54 procent en is hiermee ook gestegen ten opzichte van januari (2,11 procent). Met NHG bedraagt de gemiddelde 30-jaarsrente nu 2,12 procent (+0,5 procent ten opzichte van januari). De gemiddelde 10-jaarsrente met 100 procent marktwaarde staat nu op 2,06 procent (+0,55 procent). De 10-jaarsrente met NHG ligt met 1,7 procent ligt 0,59 procent hoger dan in januari. De gemiddelde 5-jaarsrente met 100 procent markwaarde bedraagt nu 1,92 procent: een stijging van 0,48 procent ten opzichte van januari. De gemiddelde 5-jaarsrente met NHG staat nu op 1,52 procent (+0,54 procent ten opzichte van begin dit jaar).
Laatste nieuws
- 19-06-2026 16:23 H&I Kwaliteit huurt grotere kantoorruimte bij Campus Offices in Rijswijk
- 19-06-2026 15:26 Na vijftien jaar leegstand worden in Gouds Poortgebouw flexwoningen gemaakt
- 19-06-2026 14:27 Eigenaar stelt Haags pand gratis beschikbaar voor opvang dakloze gezinnen
- 19-06-2026 14:10 Zetten gelekte Europese plannen box 3 verder onder druk?
- 19-06-2026 12:49 Internationale vastgoedtop heeft veel vertrouwen in de kantorenmarkt
- 19-06-2026 12:06 Luuk Kops in dienst bij Provast
- 19-06-2026 12:01 Markt voor villa’s boven 5 mln euro klein en traag
- 19-06-2026 10:49 Barista Café opent 30e filiaal
- 19-06-2026 10:34 Nederweert en JPO zetten handtekening onder plan voor 93 woningen
- 19-06-2026 10:20 Marijke van Voorst verkoopmanager bij Blauwhoed
- 19-06-2026 10:15 Voormalig Brocacef-terrein in Maarssen wordt woongebied
- 19-06-2026 10:07 Tomas Broeren start bij Adapteo Benelux
- 19-06-2026 09:56 Gemeente Laarbeek zoekt ontwikkelende bouwer voor zestien koopwoningen in Lieshout
- 19-06-2026 09:36 450 studentenwoningen op Zeeburgereiland blijven twee jaar langer staan
- 19-06-2026 09:18 Mr Marvis huurt kantoorruimte in Amsterdam
- 18-06-2026 16:26 CV Catharina koopt kantoorgebouw in Den Haag
- 18-06-2026 15:48 Soeur huurt winkelruimte aan Berenstraat in Amsterdam
- 18-06-2026 15:26 Parkeernorm van nul voor bewoners: Toegestaan onder voorwaarden
- 18-06-2026 14:54 HighBrook herfinanciert Nederlandse logistieke portefeuille voor 212 mln euro
- 18-06-2026 14:08 EuroZaken en Today kopen ontwikkellocatie in ’s-Gravenzande
- 18-06-2026 12:18 LUWE Capital Partners over aankoop campus in Diemen: ‘Als er nog zo’n kans voorbijkomt doen we het opnieuw’
- 18-06-2026 11:57 'Eemshaven enige haalbare plek voor nieuwe kerncentrales'
- 18-06-2026 11:31 Best zet stap met 320 woningen in De Boomgaard
- 18-06-2026 10:57 AI-hub huurt in Amsterdams kantoorgebouw The Stack
- 18-06-2026 10:19 Inwoners en ondernemers in Katwijk worstelen met dieetpillenfabriek Eli Lilly
- 18-06-2026 09:48 Noord-Holland leent gemeenten woningbouwspecialisten uit








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.