Column Rietdijk: Minister presenteert zich als kille saneerder
Minister van wonen en rijksdienst Stef Blok ziet zichzelf als directeur van een verliesgevend bedrijf. En als directeur regeert hij met harde hand. Kosten reduceren, inkrimpen en, zoals volgens Blok elke ‘goede ondernemer’ doet, niet schuwen om toeleveranciers zo nu en dan het vel over de neus te halen. Dat er bij het personeel in ‘zijn bedrijf’ zowel het toekomstperspectief als de arbeidsvreugde net zo snel verdwijnen als kerstmis nadert, schijnt volgens Nico Rietdijk, directeur van NVB Vereniging voor ontwikkelaars & bouwondernemers, bij deze hardliner geen rol te spelen. Blok is namelijk op een missie.
Als sector is het altijd op je tellen passen als een politicus zichzelf als directeur van een onderneming gaat zien. Maar je hebt nu eenmaal verschillende directeuren. Directeuren bijvoorbeeld die het beste uit hun mensen halen en die voortdurend op zoek zijn naar de kansen. Deze enthousiastelingen smeden graag teams en stimuleren de creativiteit. Je hebt ook directeuren die louter hun boekhouders de tent laten runnen. Alles draait daar om winstmaximalisatie, kostenreductie en spreadsheets. Het is zonneklaar dat de beste ondernemers een mix van beiden zijn. Goede leiders staan altijd open voor Yin en Yang. Zij beseffen dat alleen met enthousiasme geen bedrijf te runnen valt. Maar andersom geldt zeker ook: daar waar visie en innovatievermogen ontbreken, regeren de boekhouders en dat is misschien nog wel dodelijker voor het voortbestaan van een onderneming.
Wrange dynamiek
Het is duidelijk: oud-bankman Stef Blok voelt zich het meest thuis bij de tweede categorie. De kille crisismanager die zichzelf en z’n boekhouders de opdracht heeft gegeven om de woningmarkt en de bouwsector eens flink op te schudden. Geld voor de bouw is er niet. De bouw moet volgens Blok ook niet denken dat het nu ineens van de hemel in de hel is beland, want dat is volgens hem niet zo. Nee de bouw moet nog twee jaar geduld hebben. Kennelijk beseft de minister niet welke ramp zich momenteel op de bouwmarkt aan het voltrekken is. Alleen al bij NVB-leden zijn er door reorganisaties en faillissementen 20.000 banen verloren gegaan. Bij elkaar gaat het zelfs om 50.000 bouwbanen minder. Wij verwachten dat in 2013 nog eens 30% tot 40% van de woningbouwers in grote problemen komt en mogelijk failliet gaat. De vraag van Blok aan de bouw om nog twee jaar geduld te hebben, krijgt dan wel een heel wrange dynamiek.
Ik moet er eerlijk gezegd niet aan denken wat het betekent, als we straks met z’n allen jaarlijks nog maar 25.000 nieuwe woningen bouwen in plaats van de benodigde 80.000. Dus zeg maar naar de helft gaan van wat we vandaag de dag nog bouwen. En dat gaat echt gebeuren als we niet oppassen. Natuurlijk is het goed dat het financieringstekort onder de 3% blijft, maar dit mag nooit een doel op zich zijn. Het is slechts een middel om een gezonde economie nu en in de toekomst te bereiken. En daar wringt ‘m de schoen. Want deze minister – en dit geldt helaas voor het Kabinet Rutte – heeft weinig op met verdienvermogen en investeringsagenda’s.
Onmogelijk: 2 jaar geduld
Voor productiebedrijven als bouwers nu eenmaal zijn, is het puur onmogelijk om nog twee jaar geduld te hebben. Ik spreek dagelijks bouwbedrijven die – noodgedwongen – nu reeds zo zwaar moeten saneren, dat zij hun innnovatievermogen verliezen. De gedwongen uitstroom die plaatsvindt, zorgt er voor dat veel vakmanschap voorgoed uit de sector verdwijnt. Dat stelt ons later voor grote problemen als de bouw weer aantrekt. Maar ook voor de Nederlandse Staat kost deze bouwellende schoppenvol met geld. Alleen al aan btw op verloren woningproductie loopt het rijk jaarlijks een ruime twee miljard euro mis en ook nog eens een miljard euro aan inkomstenbelasting. En dan laten we voor het gemak even buiten beschouwing de vele honderden miljoenen euro’s die gemeenten aan bouwleges en grondverkopen missen. Kortom, met de huidige boekhoudkundige houding van dit Kabinet komen we er echt niet. De weg van enkel bezuinigen is een heilloze weg.
Gelukkig zijn er andere opties, maar die vergen visie, evenals een focus op investeringen die zich later terugverdienen. Door bijvoorbeeld ervoor te zorgen dat woningcorporaties in (nieuw) bezit kunnen blijven investeren en dat burgers gewoon hun hypotheek kunnen blijven krijgen. Dit zal zich terugverdienen in meer consumentenvertrouwen, meer fiscale inkomsten en minder uitkeringen. Stef Blok heeft zich voorgenomen om de woningmarkt weer te laten swingen. Letterlijk zegt hij: “Ik wil er een swingende tent van maken”. Hij kan alvast beginnen met eerst een ander muziekje op te zetten. Anders kan het wel eens een doods feestje worden, waarbij een restje overgebleven zombies de enige gasten zijn.
Nico Rietdijk is directeur NVB Vereniging voor Ontwikkelaars & Bouwondernemers
Laatste nieuws
- 22-05-2026 14:25 Schuurman Schoenen huurt 402 m2 winkelruimte in Almelo
- 22-05-2026 12:47 Voetbalclub Feyenoord krijgt De Kuip in handen
- 22-05-2026 10:58 Cranendonck koopt woningen om stroomstation Maarheeze vlot te trekken
- 22-05-2026 10:32 Dycore huurt kantoorruimte in America Tower in Oosterhout
- 22-05-2026 10:27 Topvacature: Taxateur (ervaren) bij NWWI
- 22-05-2026 10:14 Gemeente Kampen maakt 68 woningen mogelijk op oud sportveld
- 22-05-2026 09:55 Blauwhoed wint tender voor Klein Plaspoelpolder Leidschendam-Voorburg
- 22-05-2026 09:14 De Hypotheker: Effect uitpondgolf neemt af, starter krijgt minder keuze
- 22-05-2026 06:30 Prijsstijging koopwoningen vlakt in april verder af
- 21-05-2026 17:27 ‘Vesteda dicht bij een deal met investeerders’
- 21-05-2026 16:54 Fortus sluit eerste vastgoedfonds af op 200 miljoen euro
- 21-05-2026 16:50 KoopStart maakt woningen al ruim 10 jaar betaalbaar
- 21-05-2026 16:09 Verdi Groep huurt kantoorruimte in Amsterdam Sloterdijk van NSI
- 21-05-2026 15:36 Ernsting’s family opent winkels in winkelcentra Arnhem en Nieuwegein
- 21-05-2026 14:38 Moerdijk kan mogelijk toch blijven bestaan
- 21-05-2026 12:28 Wonen Limburg Accent, Stayinc en Trudo onderzoeken woningfonds voor middenhuur
- 21-05-2026 11:56 Stadscafé opent in Conscious Hotel op Westergas in Amsterdam
- 21-05-2026 11:11 Raad van State: Geen recht op blijvend zonlicht voor zonnepanelen bij nieuwbouw
- 21-05-2026 10:29 Laatste grondeigenaren vechten ASML-uitbreiding in Eindhoven aan
- 21-05-2026 10:04 Zuid-Holland geeft corporatie rechtstreeks subsidie voor woningbouw
- 21-05-2026 09:57 DCM Investment Group en TPG Angelo Gordon kopen IOS-locatie in Zaltbommel
- 21-05-2026 09:46 Kamernet ziet kamerhuur en aanbod stijgen
- 21-05-2026 09:33 Prijzen bestaande koopwoningen ruim 5 procent hoger, stijging buiten Randstad het sterkst
- 21-05-2026 09:22 Avezaat Staal huurt bedrijfsruimte in Vlaardingen aan de Koningin Wilhelminahaven
- 21-05-2026 08:50 Gemeenten willen wel, maar herontwikkeling bedrijventerreinen loopt vast
- 21-05-2026 08:00 ABP en Rockfield investeren 350 mln in betaalbare woningen voor studenten en starters








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.