VJ Commentaar: Laakbaar gedrag banken rond panden Eurocommerce
Het wil maar niet tot de banken doordringen dat ook zij een flinke veer zullen moeten laten bij de executieverkoop van de Eurocommerce-objecten. Nu organiseren zes van de negen betrokken banken een onderhandse veiling waar zij zelf eerst op de panden gaan bieden. Dit zou goed zijn voor de waarde-ontwikkeling van de panden in de toekomst en ook goed voor de huurders. Maar de argumenten deugen in mijn ogen niet.
Onze verslaggeefster Barbara Sanders is stevig in het vreemde cryptisch gestelde persbericht gedoken, dat de Rabobank mede namens de andere banken naar buiten bracht. Zij heeft over de achterliggende bedoelingen van de banken een helder verhaal gemaakt.
Wat is er aan de hand? Eind deze maand gaan de panden uit het Eurocommerce bezit in de executieverkoop. Zes banken die gezamenlijk nog €537 mln aan schulden hebben uitstaan aan de diverse Eurocommerce-vennootschappen, hebben besloten tot een onderhandse executieverkoop. Opvallend is dat ABN Amro hier niet aan meedoet: die bank heeft nog €141 mln tegoed. De eindbiedingen zullen vervolgens worden voorgelegd aan de voorzieningenrechter die dan zal bepalen of de biedingen wel 'marktconform' zijn. Dan zullen deze eindbiedingen openbaar worden gemaakt en kunnen andere partijen nog proberen een hoger bod te doen.
Wanneer u de vorige twee zinnen terugleest weet u al direct dat het niet gaat werken. De banken die als de dood voor afboekingen zijn op hun uitstaande financieringsportefeuilles, vertonen hier laakbaar uitstelgedrag. Dit is geen executieverkoop maar uitstel van executie. De banken zullen het wel nalaten een bieding te doen die (te ver) onder het uitstaande kredietbedrag ligt. Zo voorkomen ze de eerste ronde aan forse afboekingen. Dan die rechter die de biedingen op de marktconformiteit moet toetsen. Als gerespecteerde taxateurs in deze tijd al niet meer weten wat (kantoor)panden nog waard zijn, hoe kan zo'n rechter dat dan wel weten?
Je kunt er vanuit gaan dat er geen hogere biedingen meer komen dan de bedragen die de banken voor de panden over hebben. Met als gevolg dat de banken de panden jaren op 'hun boek' moeten zetten in afwachting van een toekomstige koper die hopelijk na de crisistijd de banken weer netjes en tegen een fatsoenlijk bedrag van de panden afhelpt. Bovendien frustreert het ook de vastgoedsector die een poging tot nieuwe marktwaardebepaling vakkundig om zeep geholpen zien.
En dan het zielige argument dat het goed voor de huurders zou zijn wanneer de panden uiteindelijk in handen komen van de banken en niet van een faillliete vennnootschap. Dan kunnen de huurders rekenen op een betere exploitatie, aldus de banken. Uit de immer vermakelijke blogs van Norbert ter Mors van RentReview - die uitsluitend zakelijke huurders bijstaat - was al te lezen dat juist in zulke gevallen de huurders de dupe zijn. De banken zullen als gebouweigenaar de exploitatie tot het uiterste uitknijpen om het kostenpeil zo laag mogelijk te houden. Bovendien zijn er voor veel panden van de Eurocommerce helemaal geen huurders.
Alles overziende wordt de komende executieverkoop van de Eurocommerce-panden een complete farce. Niet alleen wordt gefrustreerd dat via het gebruikelijke veilingspel een eerlijke marktprijs wordt bepaald, ook de clustergewijze 'silo' verkoop deugt niet. Waarom in plukken? Laat de markt afzonderlijk per pand de eigen prijs bepalen. Jammer, een mooie kans gemist.
Rogier Hentenaar
Hoofdredacteur Vastgoedjournaal
Laatste nieuws
- 07-10-2026 16:38 De Verfzaak huurt bedrijfspand in Venlo van Intervest
- 07-10-2026 15:39 Salsa Shop huurt locatie in centrum Breda
- 07-10-2026 14:46 Cushman & Wakefield benoemt drie nieuwe partners
- 07-10-2026 13:55 Expo Real laat zien dat kapitaal niet op vastgoed wacht
- 07-10-2026 12:07 Nick Grootveld nieuwe asset manager Science Park bij a.s.r. real assets
- 07-10-2026 11:38 Joëlle Lokhorst nieuwe ceo Sustainer
- 07-10-2026 11:16 Groen licht voor 199 woningen in Rijswijks Havenkwartier
- 07-10-2026 11:07 Holland Property Plaza bouwt verder aan een sterk en toekomstgericht netwerk
- 07-10-2026 10:46 Verzwaring box 3 blijft staan na nipte stemming in Tweede Kamer
- 07-10-2026 10:41 Zes bouwverenigingen waarschuwen voor hogere kosten door nieuwe EU-regels over kozijnen
- 07-10-2026 10:05 Pararius: Uitponding verschuift naar duurste huursegment
- 07-10-2026 09:20 Awot huurt logistieke ruimte van Segro in Hoofddorp
- 07-10-2026 09:12 Reload Longevity Wellness koopt ruimte in De Zalmhaven in Rotterdam
- 07-10-2026 08:50 DHG sluit huurovereenkomst met Eland Cables in Smartlog Hellevoetsluis
- 06-10-2026 15:47 Baker Tilly breidt kantoor in Breda flink uit
- 06-10-2026 15:36 Stantec verlengt huur van 1.500 m2 kantoorruimte in Delft
- 06-10-2026 15:24 Nieuw foodconcept Nooré opent in Leische Rijn Centrum
- 06-10-2026 15:14 StiVAD vernieuwt bestuur met Jansen en Oremus
- 06-10-2026 15:08 Woningbouw ziet werkvoorraad dalen naar 14,5 maanden
- 06-10-2026 14:56 Aham Vastgoed koopt Werf35 in Hilversum van Medianest
- 06-10-2026 14:43 VanHaren koopt buurpand in binnenstad Deventer
- 06-10-2026 13:06 Brancheorganisaties roepen op: 'Stop verhoging forfait in box 3'
- 06-10-2026 12:07 Minister wil projecten in G5 bundelen voor buitenlandse pensioenfondsen: ‘Investeerders zijn geïnteresseerd’
- 06-10-2026 12:03 Benkey koopt America Tower van PingProperties
- 06-10-2026 12:02 RN3 koopt via sale-en-leaseback van DHL in Bemmel
- 06-10-2026 11:49 Woonhave koopt ruim 100 huurwoningen in Bredase gebiedsontwikkeling





.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.