Klimaatrisico’s drukken steeds zwaarder op corporaties: ‘Samenwerken is geen keuze meer, maar noodzaak’
Klimaatverandering heeft een steeds grotere impact op de gebouwde omgeving. Vooral woningcorporaties lopen daarbij extra risico. Uit een in 2025 gepubliceerd rapport van Dutch Green Building Council (DGBC) en Climate Adaptation Services (CAS) blijkt dat corporatiewoningen gemiddeld vaker worden blootgesteld aan klimaateffecten dan de totale Nederlandse woningvoorraad. Het onderzoek, dat brede media-aandacht kreeg -onder andere bij de NOS- analyseerde de blootstelling van 830.000 corporatiewoningen aan vier fysieke klimaatrisico’s: hitte, droogte, wateroverlast en overstroming.
Corporatiewoningen vaker de klos
De cijfers uit het onderzoek zijn opvallend. Zo wordt 75 procent van de corporatiewoningen geconfronteerd met een middelhoge tot hoge hittestress door warme nachten, aanzienlijk meer dan het landelijk gemiddelde van 55 procent.
Ook bij watergerelateerde problemen springen corporatiewoningen eruit:
- 37 procent van de woningen heeft te maken met grondwateroverlast (landelijk: 27 procent)
- 33 procent krijgt te maken met grote waterdieptes bij hevige buien (landelijk: 25 procent)
In totaal deden 53 corporaties, samen goed voor een derde van de totale corporatiewoningvoorraad, aan het onderzoek mee. Daarnaast volgden veertig corporaties een tweejarenprogramma om risico’s gestructureerd in kaart te brengen met DGBC’s Framework for Climate Adaptive Buildings.
‘Corporaties kunnen het niet alleen’
Volgens Roosmarijn van de Velde, projectmanager bij DGBC, vraagt deze opgave om meer samenwerking tussen partijen in en rondom de gebouwde omgeving.
'Corporaties staan vaak vooraan bij het ondervangen van klimaatproblemen, maar ze kunnen het niet alleen. Klimaatrisico’s stoppen niet bij de erfgrens en raken meerdere partijen. Daarom is samenwerking tussen corporaties, gemeenten, waterschappen, provincies en de financiële sector essentieel. Door risico’s gezamenlijk in beeld te brengen ontstaat niet alleen urgentie, maar ook de mogelijkheid om elkaar te versterken in het vinden van oplossingen.'
De impact van klimaatverandering raakt bovendien niet alleen de woningen, maar ook bewoners. Problemen zoals wateroverlast, funderingsschade en hittestress beïnvloeden direct het wooncomfort, de gezondheid en brengen financiële en operationele risico’s met zich mee.
Gemeente Rotterdam: Klimaatadaptatie moet integraal worden
Ook gemeenten spelen een cruciale rol, benadrukt Guido Slokkers van de Gemeente Rotterdam.
'Het is belangrijk dat we klimaatadaptatie niet zien als losse technische ingrepen, maar als een integraal onderdeel van toekomstbestendig wonen. Corporaties hebben enorme slagkracht als zij samenwerken — niet alleen met elkaar, maar ook met gemeenten en regionale partners.'
Bijeenkomst op 3 maart: Van inzicht naar gezamenlijke actie
Om de onderzoeksresultaten te vertalen naar concrete aanpakken, organiseren DGBC en de Gemeente Rotterdam op dinsdag 3 maart een inspiratie- en werkmiddag in het Timmerhuis in Rotterdam. De bijeenkomst, van 13.00 tot 17.00 uur, staat volledig in het teken van de klimaatrisico’s voor corporaties en de gezamenlijke strategieën om deze te beheersen.
Het programma bestaat uit een plenair deel met keynote en panelgesprek over stedelijke ontwikkeling, klimaatadaptatie en betaalbaarheid. Aansluitend gaan deelnemers uiteen in break-outs over onder meer risicomanagement, gebiedssamenwerking en klimaatthema’s zoals hitte en wateroverlast.
Onder de sprekers en experts bevinden zich onder anderen Johan Conijn (bijzonder hoogleraar en directeur Finance Ideas), Marike Bonhof (bestuurder Ymere), Marie-Clif Cazal (adviseur klimaatadaptatie Woonstad) en Johan Verlinde (programmamanager Rotterdams WeerWoord). Ook DGBC-directeur Brigit Gerritse en projectmanager Roosmarijn van de Velde leveren een bijdrage.
De middag is bedoeld voor woningcorporaties én voor organisaties die direct betrokken zijn bij klimaatrisicobeleid: gemeenten, provincies, waterschappen en financiële instellingen.
Aanmelden kan via de website van DGBC.
Laatste nieuws
- 25-04-2026 07:50 Toonaangevende eindgebruikers versterken inhoudelijk programma COMVAST 2026
- 25-04-2026 07:49 Herontwikkeling De Bongerd in Hattem wacht nog op stikstofreparatie: 129 levensloopbestendige huurwoningen stap dichterbij
- 24-04-2026 15:55 Forma Real Estate Funds verkoopt kantoorpand in Woerden
- 24-04-2026 15:15 Vastgoedteam COA: ‘Toewerken naar minder dure noodopvang en meer reguliere opvang’
- 24-04-2026 14:26 Provincie Gelderland richt Kenniscentrum Industrieel Bouwen op
- 24-04-2026 13:08 WDP ziet winst in eerste kwartaal stijgen
- 24-04-2026 13:04 Coalitie wil drijvende woningen juridisch gelijkstellen aan woningen op land
- 24-04-2026 11:31 Corporatie Talis splitst 'zacht' en deelt 2.000 gezinswoningen op voor alleenstaanden
- 24-04-2026 11:15 ‘Als je mondiaal kunt investeren in wonen, eindig je nu niet per se in Nederland’
- 24-04-2026 11:10 'Datacenters creëren bijna 800.000 m2 logistieke vraag, Nederland goed voor 18 procent'
- 24-04-2026 10:37 Van Der Sijs Techniek & Automatisering huurt bedrijfsobject in De Meern
- 24-04-2026 10:11 Topvacature: Senior Projectleider Woningbouw bij Gemeente Westerveld
- 24-04-2026 09:49 Adidas opent nieuwe winkel in Eindhoven
- 24-04-2026 09:24 CBS: Aantal starters op woningmarkt daalt
- 24-04-2026 08:49 Koopoptie in het vastgoed: Uitleg, risico’s en het verschil met het voorkeursrecht
- 23-04-2026 15:49 Keijzer dient met Groep Markuszower en JA21 opnieuw wet in tegen voorrang statushouders
- 23-04-2026 15:35 Dutch Green Building Council versterkt bestuur met drie nieuwe leden
- 23-04-2026 15:15 ForestWave en Wijnne Barends huren kantoorruimte in Groningen
- 23-04-2026 14:29 Nicore Metals & Alloys koopt bedrijfspand in Oosterhout
- 23-04-2026 13:35 Creating Living Spaces verwerft locatie aan Oosthavenkade Vlaardingen
- 23-04-2026 13:09 Reppel Group koopt bedrijfscomplex in Zwijndrecht
- 23-04-2026 12:38 Topvacature: Salesmanager Watchtower Security Solutions
- 23-04-2026 12:32 Woongroen zet wijkvernieuwing Staatsliedenkwartier in gang
- 23-04-2026 11:57 Raad van State zet streep door deel onderbouwing woonplan Delftlanden in Emmen
- 23-04-2026 11:32 Aedes-forecast 2026: Corporaties op koers met nieuwbouw, maar geld knelt
- 23-04-2026 11:01 Harmony Auto huurt bedrijfsgebouw in Rotterdam
.jpg)


.jpg)




Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.