NMa: geef alle makelaars dezelfde behandeling op funda + reactie van de NVM
Alle makelaars moeten dezelfde behandeling krijgen op funda, de grootste woningsite van Nederland. Hiervoor pleit de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) in de marktscan over de concurrentie op de makelaarsmarkt in Nederland. Funda is grotendeels in handen van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
Op funda krijgen makelaars die lid zijn van de NVM een voorkeursbehandeling. Zo staat het woningaanbod van NVM-makelaars altijd hoger in de zoeklijsten van funda dan woningen van niet-NVM-makelaars. Veel huizenverkopers vinden een hoge positie in de zoeklijsten van funda belangrijk. Daardoor lopen niet-NVM-makelaars klanten mis. Daarnaast betalen niet-NVM-makelaars een hoger tarief om hun woningen met uitgebreide informatie op funda te plaatsen. “Om de concurrentie tussen makelaars te verbeteren, pleiten wij er daarom voor dat alle makelaars hetzelfde behandeld worden op funda,” aldus Henk Don, lid van de Raad van Bestuur van de NMa.
Verder constateert de NMa dat de concurrentie van woningsites op makelaars beperkt blijft door de eigendomsrelatie tussen de NVM en funda. Makelaars hebben immers geen belang bij ontwikkelingen door woningsites die ten koste gaan van hun eigen inkomsten. Zo moeten huizenverkopers altijd een makelaar inschakelen om hun woning op funda te plaatsen, terwijl veel andere woningsites huizenverkopers zonder makelaar toelaten. Daarnaast verwacht de NMa dat woningsites bepaalde taken van de makelaar gaan vervullen, zoals online bezichtigingen en het online bieden op een woning. Dit geeft consumenten meer keuzemogelijkheden bij het (ver)kopen van een woning. Don: “Dergelijke ontwikkelingen komen echter niet snel van de grond zolang de grootste woningsite van Nederland in handen is van een makelaarsvereniging. Daarom roepen wij de NVM op om funda op afstand te plaatsen zodat deze woningsite haar eigen strategische keuzes kan maken, los van de belangen van makelaars.”
Consumenten kunnen besparen op makelaarskosten door makelaars met elkaar te vergelijken en te onderhandelen over diensten en tarieven. Veel consumenten vinden het vergelijken van makelaars moeilijk omdat er weinig openbare informatie is over prijs en kwaliteit van individuele makelaars. De marktscan is uitgevoerd door de Monitor Financiële Sector (MFS), een team binnen de NMa dat economisch onderzoek doet naar concurrentie in de financiële sector en daaraan gerelateerde markten.
REACTIE VAN DE NVM
Reactie NVM op marktscan Nederlandse Mededingingsautoriteit
‘Nederlandse makelaarsmarkt is zeer concurrerend’
Nieuwegein – De NVM heeft kennis genomen van de conclusies in de vandaag gepubliceerde marktscan van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) over de concurrentie op de Nederlandse huizenmarkt. Volgens de NMa wordt de makelaarsmarkt gekenmerkt door lage toetredingsdrempels en een lage concentratiegraad. Lagere courtages en een grote toename van makelaars kunnen er volgens de NMa op duiden dat de concurrentie de afgelopen jaren verder is toegenomen.
De NMa meldt haar bevindingen in een vandaag gepubliceerde marktscan over de woningmakelaardij. De marktscan wijst uit dat de markt op vrijwel alle concurrentie-indicatoren goed scoort. Makelaars ondervinden weinig drempels om de markt te betreden (vrij beroep) en er zijn binnen de makelaardij geen makelaarskantoren die de markt domineren.
Volgens de marktscan zijn er aanwijzingen dat consumenten profiteren van betere marktwerking. Het gemiddelde courtagepercentage en de gemiddelde winst per makelaarskantoor zijn vanaf 2005 respectievelijk 2006 lager dan de jaren ervoor, wat volgens het onderzoek kan duiden op toegenomen concurrentie.
De NVM kan zich niet vinden in de aanbevelingen van de NMa ten aanzien van woningsite Funda. De NMa stelt voor dat Funda haar strategische beleid meer zelfstandig zou moeten bepalen, opdat het een concurrent van de makelaars zelf kan worden. Tegelijkertijd pleit de NMa ervoor dat niet-NVM- makelaars onder dezelfde voorwaarden als NVM-makelaars gebruik kunnen maken van Funda.
“De NVM heeft Funda opgericht om de dienstverlening en het woningaanbod van de NVM en haar leden te profileren ”, benadrukt NVM-woordvoerder Roeland Kimman. Door strenge eisen te stellen aan de kwaliteit en actualiteit van het op Funda getoond aanbod, is de woningmarkt voor de consument veel transparanter geworden. “Wij hebben destijds het risico genomen, de investeringen gedaan en de website continu verbeterd, zodat het nu de meest succesvolle woningsite van Nederland is. Inmiddels kunnen ook niet-NVM-leden daarvan profiteren. Maar dat betekent vanzelfsprekend niet dat niet-NVM-leden dezelfde behandeling moeten krijgen als NVM-leden.”
Volgens de NVM is er een goede balans gevonden door wel toegang te verlenen aan niet-NVM-makelaars, maar tegelijkertijd de NVM en haar leden een positie te geven waarmee zij zich kunnen blijven profileren ten opzichte van andere makelaars. Kimman: “Helaas hebben wij moeten constateren dat de NMa geen reactie aan de NVM heeft gevraagd alvorens te komen tot haar aanbevelingen en deze te publiceren. We zullen de aanbevelingen van de NMa uiteraard nader bestuderen, maar dat betekent niet dat we het met alles eens hoeven te zijn. Uit de marktscan van de NMa valt op te maken dat de concurrentie op de woningmarkt hevig is, wat op gespannen voet staat met haar aanbevelingen ten aanzien van Funda. De NVM tekent in dit verband ook aan dat een woningsite, anders dan de NMa stelt, niet een substituut is voor de makelaarsdiensten, maar een aanvulling daarop. Een woningsite is te vergelijken met een “te koop bord, een etalage of een advertentie in de krant.”
Laatste nieuws
- 03-11-2026 15:38 Particuliere belegger koopt schippersinternaat in Terneuzen
- 03-11-2026 15:30 Van vastgoedsoftware die registreert naar software die meedenkt én handelt
- 03-11-2026 15:14 Topvacature: Vastgoedmanager gemeente Diemen
- 03-11-2026 13:52 Uitponden fors toegenomen, particuliere verhuurders verliezen 7 procent aan huurwoningen in 2025
- 03-11-2026 13:45 Kabinet past voorstel voor box 3 aan: Vermogenswinstbelasting per 2029
- 03-11-2026 13:13 NRVT heeft toezicht op taxateurs versterkt maar is er nog niet helemaal
- 03-11-2026 12:16 Topvacature: Vastgoedbeheerder bij gemeente Haarlem
- 03-11-2026 12:00 'Zorgportefeuilles geschikt voor institutionele beleggers zijn schaars'
- 03-11-2026 11:41 Canvas en Klaeser kopen 234 woningen van Greystar in Den Haag
- 03-11-2026 11:34 The Urban Woods: Biobased bouwen vraagt om een financier die verder wil kijken
- 03-11-2026 11:22 Bram Coops benoemd tot head of Corporate & Client Finance Asset Services van C&W
- 03-11-2026 11:19 Juwelier huurt aan Oudegracht in Utrecht
- 03-11-2026 11:14 DHG en Oudendal verwerven 800 verplaatsbare woningen
- 03-11-2026 11:08 Particuliere beleggers verwerven Haarlemse horeca-portefeuille
- 03-11-2026 11:03 Adidas huurt in Alexandrium Rotterdam
- 03-11-2026 10:58 Hogere huurinkomsten voor Wereldhave
- 03-11-2026 09:54 BCN huurt 2.000 m2 in Eurogate II in Rotterdam
- 03-11-2026 09:22 Betaalde het RVB met 75 mln te veel voor Daalse Kwint in Utrecht?
- 03-11-2026 09:15 Weer minder transformatie naar woningen
- 02-11-2026 15:34 Woondiensten Aarwoude, Woningstichting Nieuwkoop en WYwonen gaan fuseren
- 02-11-2026 15:28 Belegger koopt winkelruimte in Dieren
- 02-11-2026 15:22 Ilona Simons wordt commissaris van Habion
- 02-11-2026 15:13 Conclusion verlengt huur in gebouw Antonian in Amsterdam
- 02-11-2026 15:08 Heembouw start bouw van logistieke megahub in Amsterdam: Necron Group is de koper
- 02-11-2026 13:21 Themamaand november: Zorgvastgoed
- 02-11-2026 13:17 VodafoneZiggo wil dat medewerkers drie dagen op kantoor zijn








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.