Coachend leiderschap: De sleutel tot soepelere bouwprojecten en sterkere teams
Grote bouwprojecten zijn van nature complex. Juist dan maakt coachend leiderschap het verschil: het bevordert samenwerking, voorkomt vertragingen en versterkt het teamgevoel. Toch blijft dit ‘zachte’ aspect vaak onderbelicht in een sector die draait op harde deadlines, techniek en contracten. Zonde, want wie coachend leiderschap serieus neemt, boekt aantoonbaar betere resultaten.
Promotieonderzoek van Guus Keusters (Dura Vermeer) aan de TU Delft onderstreept dit: coachend leiderschap blijkt een doorslaggevende factor in het succes van grote bouwprojecten. Voor ontwikkelaars, beleggers en bouwbedrijven die sturen op duurzame prestaties liggen hier waardevolle lessen.
'Juist in de planfase maken leiders het verschil,' zegt Robert Sjoers, manager Savantis Trainingen & Opleidingen. 'Wie zich weet te verplaatsen in alle betrokkenen, legt de basis voor een soepel verloop én een sterkere samenwerking.'
Van samenwerking naar resultaat: de stille kracht van coachend leiderschap
Coachend leiderschap draait om het vermogen om te luisteren, vragen te stellen, te schakelen en de kwaliteiten van anderen te benutten. Het klinkt misschien als een 'zachte' stijl van aansturen, maar in complexe bouwprojecten is het juist een harde noodzaak. Denk aan omgevingsparticipatie, vergunningstrajecten of het voorkomen van escalaties tussen partners. Leidinggevenden die ruimte geven, afstemmen en vertrouwen bouwen, maken aantoonbaar het verschil in tijd, geld én draagvlak.
Keusters onderzocht ruim vierhonderd professionals in grote bouwprojecten en stelde vast dat coachend leiderschap geen luxe, maar noodzaak is. Projectmanagers, ontwerpers en uitvoerders die coachend sturen, bleken verantwoordelijk voor projecten die beter scoorden op tijd, budget, kwaliteit en tevredenheid van de omgeving. Opvallend was dat de bouw gemiddeld lager scoorde op coachend leiderschap dan andere sectoren.
'De mens is de cruciale factor,' aldus Keusters. Zijn pleidooi is helder: wie kan luisteren, schakelen en zich openstelt voor samenwerking, voorkomt fouten, faalkosten en vertraging. En hoewel coachend leiderschap deels van nature komt, is het ook trainbaar mits men bereid is om het te leren.
Stakeholdermanagement begint met coachend leiderschap
Of je nu te maken hebt met gemeenten, omwonenden, architecten of uitvoerende partijen, het vermogen om belangen en emoties goed aan te voelen en daarop te reageren is essentieel. Zeker bij binnenstedelijke herontwikkelingen of woningbouwopgaven met veel druk uit de omgeving. Wie te snel schakelt of onvoldoende ruimte laat voor dialoog, riskeert blokkades.
Coachend leiderschap maakt het verschil tussen vertraging en voortgang, tussen weerstand en draagvlak.
Ook intern is coachend leiderschap de sleutel tot duurzame inzetbaarheid
In de bouw- en vastgoedsector staan veel organisaties onder druk om talent te behouden. Jongere generaties vragen om mensgerichte leiders, duidelijkheid, vertrouwen en ruimte voor groei. Coachend leiderschap draagt direct bij aan minder verloop, minder uitval en meer betrokkenheid.
Daarom biedt Savantis Trainingen & Opleidingen twee programma’s die specifiek inspelen op deze behoefte:
- Coachend leidinggeven: voor iedereen met een aansturende rol die beter wil verbinden, communiceren en motiveren.
- Coachend leiderschap duurzame inzetbaarheid: voor organisaties die duurzaam willen investeren in veerkrachtige teams.
'We zien in de praktijk dat veel leidinggevenden wél willen verbinden, maar niet altijd weten hoe. Onze trainingen geven ze daarvoor de juiste handvatten. Praktisch, herkenbaar en direct toepasbaar.' – Robert Sjoers, manager Savantis Trainingen & Opleidingen
Praktijkgericht en afgestemd op de sector
De trainingen van Savantis zijn ontwikkeld in samenwerking met mensen uit het vak. Dat betekent: herkenbare situaties, toepasbare technieken en directe koppeling met de uitdagingen op de werkvloer.
Een investering die rendeert – menselijk én zakelijk
Coachend leiderschap is geen trend, maar een noodzakelijke voorwaarde voor succesvol vastgoedmanagement. Het zorgt voor soepelere samenwerking, sterkere teams en betere resultaten.
Meer weten of direct aanmelden?
Bekijk de mogelijkheden op trainingen.savantis.nl
Meer dan trainingen: inzicht in inzetbaarheid
Naast praktijkgerichte trainingen biedt Savantis ook ondersteuning bij het versterken van de duurzame inzetbaarheid van organisaties en medewerkers in de (af)bouw- en vastgoedsector. Onze diensten zijn gericht op het behouden, ontwikkelen en optimaal inzetten van vakmensen. Nu én in de toekomst.
Met de IZI-bedrijfsrapportage (Inzicht in Inzetbaarheid) brengen we op team- of organisatieniveau in beeld hoe het staat met de duurzame inzetbaarheid. Op basis van persoonlijke interviews stelt ons team van DI-adviseurs persoonlijke adviezen op voor de medewerkers. Daarnaast stellen we voor de werkgever een geanonimiseerde bedrijfsrapportage op. Dit levert waardevolle stuurinformatie op waarmee inzicht wordt verkegen in het huidige en toekomstige werkvermogen van de medewerkers.
Meer weten? Bekijk onze DI-diensten op savantis.nl/d
Laatste nieuws
- 06-04-2026 06:00 Debbie Ginter: ‘Bij iedere woning die we bouwen, hoort een arbeidsplaats’
- 04-04-2026 14:00 NDSM-werf heeft smoel, maar mist nog steeds de basis voor prettig wonen
- 03-04-2026 16:33 'Peek & Cloppenburg vertrekt mogelijk uit monumentaal pand op de Dam'
- 03-04-2026 16:02 EY verlengt huur bij Edge in Cross Towers op Amsterdamse Zuidas
- 03-04-2026 14:57 Nieuwe huurcontracten en verlengingen voor winkelcentrum Makado Beek in Beek
- 03-04-2026 14:15 Braintown koopt retailpark AaBe Fabriek in Tilburg van Savills IM
- 03-04-2026 11:30 'Het plan klopte, de omstandigheden niet' – transformatielessen in Schiedam
- 03-04-2026 11:20 Leegstand in België blijft stijgen
- 03-04-2026 10:23 Zuidas: Van zakelijke droom van de jaren negentig naar een wijk die nog altijd zoekt naar zichzelf
- 03-04-2026 10:00 Topvacature: Accountmanager bij Mosaic World
- 03-04-2026 10:00 Tussen financiering en executie: Waarom de executieveiling een structureel onderdeel is van vastgoedfinanciering
- 03-04-2026 09:49 Investeerders geven Vesteda uitstel in redemptieproces
- 03-04-2026 09:08 VEH: 'Makelaar heeft de plicht om funderingsrisico vóór een bod te delen'
- 03-04-2026 06:00 ‘Van ongewenst jongetje in de klas naar samenwerkingspartner’: Zo veranderde het vak van de financieringsintermediair
- 03-04-2026 00:10 Hypotheekaanvragen stabiliseren, huizenkopers zijn terughoudend geworden
- 02-04-2026 17:49 'Netcongestie regelrechte crisis voor woningbouw' Netbeheerders, gemeenten en markt vragen om crisisaanpak
- 02-04-2026 17:38 Particuliere belegger verhuurt distributiecentrum in Tilburg aan Amerikaans techbedrijf
- 02-04-2026 16:06 Aantal bezoekers van winkelstraten daalt in eerste kwartaal
- 02-04-2026 15:19 ERA Contour wint tender voor 867 woningen in Den Haag Zuidwest
- 02-04-2026 14:47 Woningcorporatie Area krijgt nieuwe voorzitter van raad van commissarissen
- 02-04-2026 14:08 Mogelijk Vastgoedfinancieringen breidt uit naar Duitsland; nieuwe kansen voor ondernemers en investeerders
- 02-04-2026 14:06 Particuliere belegger koopt Jumbo in Mook en KFC in Cuijk
- 02-04-2026 12:18 Overname Leen Bakker en Kwantum is afgerond
- 02-04-2026 12:02 Vesteda trekt nieuwe voorwaarden voor obligatiehouders in na gebrek aan steun
- 02-04-2026 11:41 Adelaer Financial Architects viert 10-jarig jubileum
- 02-04-2026 11:35 Liander zet megatender uit voor 750 MW flexibel vermogen tegen netcongestie



.jpg)
.jpg)
.jpg)


Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.