De toekomst van vastgoed: AI en innovatie als drijvende krachten
Met de opkomst van ChatGPT is een versnelling gekomen op het gebied van innovatieve tech-oplossingen in onze sector, schrijft Maurits Hilwig, business developer Innovatie & Proptech bij Rabo Real Estate Finance, in een bijdrage voor VJ. Deze krijgen nu meer aandacht door een groter publiek. Een versnelling die ik in deze omvang niet zag aankomen, maar wel voelt als een zegen. Dit biedt namelijk kansen om nieuwe innovatieve platformen zoals die van startups Struck en Openred sneller te adopteren en processen in de bouw- en vastgoedsector te verbeteren. Voor mij een gave opdracht om dit soort startups vooruit te helpen met ons netwerk, onze kennis of met financieringsoplossingen.
Om te versnellen in de sector is adoptie van nieuwe technologie essentieel
Vol enthousiasme bezocht ik in 2023 de vastgoedbeurs EXPO REAL in München, op zoek naar innovatie en proptech (property technologie). Teleurgesteld werd ik naar een hal ergens achterin verwezen, waar kleinschalige startups hun ideeën presenteerden. Hoewel sommige startups veelbelovende ideeën hadden, kregen ze te weinig aandacht van het grote publiek. Maar met de komst van ChatGPT waait er een nieuwe wind in de bouw- en vastgoedsector. Generatieve AI (de techniek achter ChatGPT) heeft nu een plek op elk evenement en elke beurs, wat ook andere innovatieve oplossingen een podium biedt en tractie geeft. Eindelijk zou ik zeggen, maar het werkt fantastisch! De volgende stap is de adoptie en dat iedereen daadwerkelijk gaat experimenteren om processen te versnellen, kantoren van slimme meters voorzien en gebruikers / eigenaren van elk type object de controle te geven over hun eigen energie- en waterverbruik. De techniek bestaat al, maar de katalysator ontbrak om het zelf te kunnen doen.
AI-assistent in de bouw en ontwikkeling
In mijn werk kom ik veel innovatieve ondernemers tegen. Twee voorbeelden wil ik jullie niet onthouden. Als eerste Struck. Zij hebben een AI-platform ontwikkeld waarin de tool werkt als een AI-assistent: je stelt een vraag en binnen een halve minuut krijg je het antwoord, inclusief een link naar het brondocument.
Het idee ontstond op een vastgoedevenement waarbij de vraag werd gesteld of AI de vertragingen door wet en regelgeving kon oplossen. De ondernemers Max van Riel en AI-expert Nikhil Nagaraj ontwikkelde toen samen Struck en dat slaat nu enorm aan. Zowel in de private als in de publieke sector. Supermooi om te zien.
De andere heet Openred, een platform dat zeer zeker ook in de smaak valt. Dit innovatieve (SaaS) platform helpt betrokkenen bij nieuwbouwprojecten om betere keuzes en plannen te maken. Ontwikkelaars, architecten, gemeenten en andere stakeholders kunnen locaties zoeken die bij hun eisen passen en scenario’s doorrekenen om de beste balans te vinden tussen marktvraag, risico, duurzaamheid, rendement en leefbaarheid. Met behulp van grote hoeveelheden data uit verschillende bronnen in combinatie met de rekenkracht van AI komen verbluffende uitkomsten naar boven.
Veel tractie betekent nog niet elke AI-toepassing blind toejuichen
Als business developer bij Rabo Real Estate Finance ben ik trots dat we voor de bouw en vastgoed sector startups als Struck en Openred hebben geholpen, terwijl dat niet voor een reguliere aanvraag was gelukt. Maar we stellen ook kritische vragen. Net als de donkere kant van internet kent AI ook onbedoelde neven effecten. Dat gesprek vindt ook plaats en dat is goed. Blijf kritisch op de vooroordelen (bias) in een groot reken model van AI. Hoe gaan we om met onbedoelde neven effecten die met steeds grotere modellen onvermijdelijk zijn. Hebben ondernemers ook oog voor een moreel kompas tegenover winstmaximalisatie op korte termijn? Dit levert hele interessante gesprekken op die mij weer energie geven om de sector verder te brengen in positieve zin.
Anderen helpen groeien
Ik hoor te vaak dat onze sector niet innovatief is. Veel scepsis bij ondernemers om te veranderen. Of dat men enkel vertrouwd op eigen data. Mijn eerste EXPO bevestigde dit beeld. Inmiddels weet ik beter. Er gebeurt ongelooflijk veel. Vaak nog onder de radar en vooral bij startups. Maar nu heb ik de indruk dat het door de opkomst van - en veel publiciteit rondom- generatieve AI een steeds groter podium krijgt. En terecht. Struck en Openred zetten mooie stappen en daar leer ik van. Gelukkig krijg ik ook terug dat het een wisselwerking is. Gestaag zie ik het aantal proptech-oplossingen groeien die meer adoptie vinden. Heel mooi dat ik daar een bijdrage aan mag leveren en misschien een klein beetje onderdeel van het verschil kan zijn.
Als business developer bij Rabo Real Estate Finance verbindt Maurits Hilwig digitalisering met de bouw- en vastgoedsector. Hij optimaliseert processen met data-gedreven oplossingen voor klant en bank. Maurits werkt aan een ecosysteem met meer gestructureerde en gevalideerde objectdata.
Lees meer over Struck en Openred in dit artikel op rabobank.nl.
Laatste nieuws
- 25-04-2025 16:38 Kabinet trekt 2 miljard uit voor startpakket stikstof
- 25-04-2025 15:56 Kabinet breidt stroomnet versneld uit, elektriciteitskosten voor industrie verlaagd
- 25-04-2025 14:11 Bezwaren tegen zestig woningen afgewezen door Raad van State
- 25-04-2025 13:52 Meierijstad maakt stedenbouwkundig plan voor nieuwe woonwijk met 600 woningen
- 25-04-2025 10:42 Provincie Drenthe gaat zich inzetten voor toekomstbestendige bedrijventerreinen
- 25-04-2025 10:23 Coolblue verlengt huur hoofdkantoor Central Plaza Rotterdam
- 25-04-2025 09:37 URW boekt stabiele omzet in eerste kwartaal 2025
- 25-04-2025 09:33 Winst WDP stijgt met 12 procent in eerste kwartaal
- 25-04-2025 08:56 Lochem onderzoekt bouw 250 woningen
- 25-04-2025 08:32 Heijmans trekt in eerste kwartaal lijn van 2024 door
- 25-04-2025 06:00 'Door perfect storm op de woningmarkt verdwijnen er steeds meer studentenkamers'
- 24-04-2025 17:08 Minister neemt al de eerste adviezen van Stoer over
- 24-04-2025 15:51 Tweede Kamer verwerpt initiatiefwet huurbevriezingen
- 24-04-2025 15:50 Gemeente Weert geeft goedkeuring voor bouw 80 woningen bij Stramproy
- 24-04-2025 15:29 Duizend woningen in Tilburgse Stappegoor-gebied
- 24-04-2025 14:57 Ooijevaar bouwt houten appartementengebouw voor Stek
- 24-04-2025 14:46 Citystone en Oegstgeest tekenen overeenkomst voor 160 woningen
- 24-04-2025 13:39 Woontop-partners: 'Politiek heeft niet nagedacht over consequenties huurbevriezing'
- 24-04-2025 13:17 Het shortstaycontract: de uitkomst voor tijdelijke verhuur van woonruimte of een juridisch mijnenveld?
- 24-04-2025 12:27 Welzijn haalt uit naar coalitiepartijen over huurbeleid in Voorjaarsnota
- 24-04-2025 12:25 Economische groei vier grote steden sterker dan rest van Nederland
- 24-04-2025 11:48 Woede in Tweede Kamer over compensatie huurbevriezing, nog onduidelijkheid over welke huren worden bevroren
- 24-04-2025 11:47 Daymakers huurt kantoorvilla in Utrecht van Bridges Real Estate
- 24-04-2025 11:01 Van Draeckeburgh over Subsidieregeling Duurzaam Maatschappelijk Vastgoed 2025
- 24-04-2025 11:00 Acht nieuwe uitbreidingslocaties in provincie Utrecht
- 24-04-2025 10:35 NVM en VGM: Aantal huurtransacties met bijna 20 pocent gedaald
Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.