Het is nauwelijks mogelijk om een verzekering af te sluiten die beschermt tegen grote overstromingen
Ondanks forse en noodzakelijke investeringen in dijken en zeeweringen blijft Nederland kwetsbaar voor grote overstromingen. In de afgelopen decennia heeft vooral Limburg hier mee te maken gehad. Volgens DNB zijn de overheid en verzekeraars samen aan zet om de samenleving beter te verzekeren tegen schade als gevolg van dit soort grote overstromingen.
Twee van de auteurs van het rapport 'Verzekeraars in een veranderende wereld', Maurice Doll en Simona Mattheussens, gaan dieper in op de noodzaak van een goede samenwerking tussen overheid en verzekeraars in tijden van klimaatverandering.
Hoe groot is het risico op overstromingen in Nederland?
Maurice Doll: "Nederland blijft, ondanks forse en noodzakelijke investeringen in dijken en zeeweringen, kwetsbaar voor overstromingen. Ongeveer 60% van ons land kan te maken krijgen met rivieren die buiten hun oevers treden of ligt onder de zeespiegel. Hoe kwetsbaar Nederland voor overstromingen is, werd in de zomer van 2021 opnieuw pijnlijk duidelijk. Door extreme neerslag in de Duitse Eifel en Belgische Ardennen traden rivieren en beken in Limburg en Noord-Brabant buiten hun oevers, met forse schade als gevolg."
Na de overstromingen in Limburg wisten veel gedupeerden niet wat er precies met de schade ging gebeuren. Hoe is dat toen gegaan?
Simona Mattheussens: "Na de overstromingen in Limburg was er inderdaad veel onzekerheid over wie de schade zou dekken. Al snel na de overstromingen kondigde het kabinet aan gebruik te maken van een speciale regeling om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen in hun schade. Die regeling, de Wet tegemoetkoming schade bij rampen, is bedoeld voor schade die niet te verzekeren valt. Toen bleek dat een deel van de gedupeerden zich wel had kunnen verzekeren, maar dat niet had gedaan, heeft het kabinet eenmalig en vanwege de uitzonderlijke situatie door de coronacrisis aanvullende maatregelen getroffen om ook deze groep tegemoet te komen. De kosten voor de overheid van de tegemoetkoming bedroegen zo’n 260 miljoen euro. Daarnaast hebben verzekeraars zo’n 180 miljoen euro uitgekeerd voor verzekerde schade."
Een groot deel van dit soort risico’s is dus niet verzekerd. Wat zou er moeten gebeuren om dat te veranderen?
Mattheussens: "De afgelopen jaren heeft de verzekeringssector zich ingespannen om schade als gevolg van dijkdoorbraken van kleinere, regionale wateren beter verzekerbaar te maken. Maar voor overstromingen die het gevolg zijn van het doorbreken van primaire waterkeringen, zoals de dijken van de grote rivieren en zeeweringen, is het nauwelijks mogelijk om een verzekering af te sluiten."
Doll: "De overheid en verzekeraars zijn samen aan zet om de samenleving beter te verzekeren tegen schade als gevolg van dit soort grote overstromingen. Hiervoor is onder andere belangrijk dat de overheid vooraf meer duidelijkheid geeft over haar rol bij dergelijke overstromingen. Dit vermindert de onzekerheid in de samenleving en stelt verzekeraars beter in staat om verzekeringsproducten aan te bieden. En het helpt ook de overheid zelf. Nu moet er vaak onder politieke en maatschappelijke druk een besluit worden genomen over compensatie door de overheid."
Is het in de landen om ons heen anders geregeld?
Mattheussens: "In verschillende andere landen speelt de overheid een actievere rol op de verzekeringsmarkt voor overstromingen, wat hand in hand gaat met een bredere verzekeringsdekking. Zo is in België bijvoorbeeld overstromingsdekking verplicht opgenomen in woonverzekeringen en in het Verenigd Koninkrijk werken de overheid en verzekeraars samen om verzekeringen tegen overstromingen breder beschikbaar te maken. Hoewel deze voorbeelden uit andere landen niet altijd één-op-één toepasbaar zijn op Nederland, kunnen hieruit wel lessen worden getrokken." Verder bespreken de auteurs in het rapport ook de risico van cyberattacks.
Het volledige DNB rapport 'Verzekeraars in een veranderende wereld'is hier te downloaden.
Laatste nieuws
- 25-08-2026 11:45 2.215 m2 kantoorruimte verhuurd in Munthof Amsterdam
- 25-08-2026 11:17 Omgevingsvergunning verleend voor Citywall aan het Stadhuisplein in Eindhoven
- 25-08-2026 11:01 Zorgen over verkeer en parkeren bij ontwikkeling woontorens in Leidschenveen
- 25-08-2026 10:36 Twintig woningen op voormalige Biotrading-locatie in Mijdrecht
- 25-08-2026 10:26 Bridges koopt Vredenburg 17-19 in Utrecht
- 25-08-2026 10:03 Overdekte winkelcentra profiteren van hitte
- 25-08-2026 09:57 Scapino zet verdere groei in en mikt op 230 vestigingen: ‘Onze klant zoekt betaalbare schoenen en kleding in de directe omgeving’
- 25-08-2026 09:33 Amerikaans bedrijf huurt bedrijfsruimte in Velp
- 25-08-2026 09:14 Vastgoed blijft een people’s business
- 24-08-2026 15:23 Sander Dekker nieuwe algemeen directeur Van Gelder Groep
- 24-08-2026 14:09 Drie vestigingen New York Pizza failliet
- 24-08-2026 13:19 Maximale piekbelasting nieuwbouwwijken extra voorwaarde bij nieuwbouwwijken
- 24-08-2026 12:22 Twee Rotterdamse ambtenaren ontslagen na nieuwe onthullingen over bouwprojecten
- 24-08-2026 12:09 EIB: Kabinet rekent zich rijk met transformatie, splitsen en optoppen
- 24-08-2026 11:33 Pieces opent vestigingen in Middelburg en Maastricht
- 24-08-2026 11:21 Opvallende paradox in bouwsector: Betaalbaarheid topzorg, maar niet voor eigen bedrijf
- 24-08-2026 10:49 Groningen profiteert van krapte op Amsterdamse datacentermarkt
- 24-08-2026 10:42 Hypotheekrente 10 jaar vast met NHG stijgt naar hoogste niveau van 2026
- 24-08-2026 10:35 Portaal koopt woningproject in Nieuwegein met 189 sociale huurwoningen
- 21-08-2026 16:58 Het Rijk heeft geen geld voor tramlijn naar nieuwe woonwijk Rijnenburg Utrecht
- 21-08-2026 16:21 RvS veegt bezwaren van tafel, na 12 jaar toch longstayhotel in Amsterdam-West
- 21-08-2026 13:39 Montea ziet vraag naar grote logistieke locaties aantrekken en houdt vast aan groeistrategie
- 21-08-2026 12:57 Johanna Hirscher per 1 oktober bestuurder bij Rochdale
- 21-08-2026 11:48 WSP zet overnamepoging Arcadis door
- 21-08-2026 10:50 Woningaanbod groeit, maar Jan Modaal kan minder kopen
- 21-08-2026 10:20 Lelystad en Centrada maken afspraken tegen woonfraude








Reacties
Om te kunnen reageren moet u zijn ingelogd. Klik hier om in te loggen.